Zekanızı Artıracak 8 Hobi

İnsanların belli bir zeka düzeyiyle doğduklarına ve potansiyellerini yaşamaya zorlandıklarına uzun zamandır inanılmaktadır. İlginç bir şekilde, bilim adamları son zamanlarda potansiyelimizi belirgin şekilde artırmanın bir yolunun olduğunu, yani zekamızı arttırmanın bir yolunun olduğunu göstermiştir. Hepimiz yeni beceriler öğrenmenin beynin yeni sinir yolları yaratmasına yardımcı olduğunu biliyoruz, bu nedenle yeni aktivitelere ve hobilere katılmanın zekayı artırması şaşırtıcı gelmiyor.

Zekanızı Artırabilecek 8 Hobi

1. Müzik aleti çalmayı öğrenin

Müzik çalmak dil yeteneklerini, matematik, motor becerileri, analitik becerileri, yaratıcılığı ve zekayı arttırır. Diğer hobilerden farklı olarak, müzik aletleri çalmak, yeni bağlantılar oluşturarak beyni güçlendirir. Müzik aleti çalmak beyin fonksiyonunda iyileşme, problem çözme becerileri, hafıza ve yürütme becerilerine yol açar.

2. Bir kitap okuyun

Okuma, okuduğunuz türden bağımsız olarak birçok fayda sağlar. Stresi azaltır ve her üç zeka türünü güçlendirir, duygusal ve kristalize eder. Bu nedenle, bu basit aktivite problem çözme, süreçleri anlama, başkalarının duygularına cevap verme, günlük yaşamda gezinme ve kalıp bulmada yardımcı olur.

3. Düzenli egzersiz yapın

Düzenli egzersiz, hücrelerinizi konsantrasyon, odaklanma, öğrenme, anlama ve belleği artıran bir protein ile doldurmanın en iyi yoludur. Bilimsel olarak, uzun süre oturmanın tam tersini yaptığı gösterilmiştir.

4. Yabancı bir dil öğrenin

Bilimsel olarak, iki dilli kişilerin bulmacaları çözmeyi sadece bir dil konuşanlara kıyasla daha kolay buldukları gösterilmiştir. Yeni bir dil öğrenmek, beynin problem çözme veya planlama gibi her zihinsel görevi daha iyi yerine getirmesini sağlar. İlginçtir ki, yeni bir dil öğrenmenin beyninizi iyi bir işe alınmaya hazırlamanın anahtarı olduğu ortaya çıktı.

5. Birikimli öğrenmenizi test etmeye çalışın

Lisede veya kolejde olsun, öğrenciler finalleri için çok çalışırlar. Ancak sorun, öğrencilerin daha sonraları genellikle unutmaları ve bilgiyi hatırlamaları istendiğinde başarısız olmalarıdır. Yeni bir dil öğrenmenin nedenlerimizden biri zekâmızı artırıyorsa, birikimli öğrenme gerektirmesidir. Dil ve zaman dilimi konusundaki bilgilerimizi tekrar hatırlamamız gerektiğinden dolayı, gramer ve kelime bilgisi defalarca tekrarlanır.

6. Beynini hazırla

Video oyunları, kart oyunları, Sudoku, bilmeceler ve bulmacalar nöroplastisiteyi arttırır ve bu da nöral yolaklardaki ve sinapslardaki değişiklikleri teşvik eder. Hücreler alternatif yollarla cevap verdiğinde ve nöroplastisiteyi arttırdığında, yeni bakış açıları geliştirir ve duygularımızı daha iyi anlarız.

7. Meditasyon

Meditasyon, zihin üzerinde kendini geliştirmeye odaklanmak ve potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmak için iyi bir yoldur. Meditasyon, potansiyellerini artıracak bir yol aradıklarını düşünen herkes için idealdir.

8. Spor yapın

Spor yapmak, yeni arkadaşlar edinmek ve sosyalleşmek için iyi bir yoldur. Basitçe söylemek gerekirse, bir alandaki rekabetleri bilmek, başkalarıyla bağlantı kurmanın ve bir görüşme yapmanın kolay bir yoludur.