Bir Gün Hayatınızı Kurtarabilecek 14 Az Bilinen Gerçek

Bazı durumlarda, hızlı ve kararlı davranmak çok önemlidir. Bunu yapmak için, tehlikeyi tanımayı ve ona yeterince cevap vermeyi öğrenmelisiniz.

İşte hayatınızı kurtarabilecek 14 İpucu

1. Vahşi bir ayıyla karşılaşırsanız, gözlerinizi ayırmadan yavaşça ve sakince geri dönmelisiniz.

2. Eviniz açıklanamaz bir şekilde, balık veya idrar kokuyorsa, muhtemelen aşırı ısınmış plastik kokusudur. Bu yangına neden olabilir- hemen elektriği kesin ve kaynağı bulun.

3. Suyun altında sersemlemiş hissediyorsanız ve yüzeyi bulamıyorsanız baloncukları serbest bırakın – daima yüzeye çıkarlar.

4. Arabanız çölde bozulduysa, yedek lastiği ateşe verin. Kalın siyah duman, kurtarıcıların sizi daha hızlı bulmasına yardımcı olacaktır.

5. Arabada asla plastik bir su şişesi bırakmayın. Güneş ışınlarını kırar, bu da yangının başlamasına neden olabilir.

6. Eğer devrilmiş bir elektrik direğine yakınsanız, yakınında ki nesnelere dokunmayın ve küçük adımlarla uzaklaşmayın: büyük adımlar vücudunuzdaki elektriği boşaltmanıza yardımcı olur.

7. Eğer bir akıntıya kapıldıysanız, ona karşı değil, paralel olarak yüzün. Akıntıdan yüzerek, kıyıya doğru ilerleyin.

8. Bir araba tarafından takip ediliyorsanız, normal rotayı değiştirin ve bundan emin olmak için beklenmedik dönüşler yapın. Takip devam ediyorsa kalabalık bir yere gidin ve hemen polisi arayın.

9. Fritözdeki yağı yaktıysanız, su dökmeye çalışmayın. Ateşi metal bir kapakla örtün, soda veya Tuzla doldurun.

10. Vahşi bölgelere giderken, bu kuralı hatırlayın: oksijensiz 3 dakika, barınaksız 3 saat, su olmadan 3 gün ve yemeksiz 3 hafta. Bu, bir insanın hayatta kalabileceği maksimum miktardır.

11. Susuz bir kış ormanında kaybolursanız, susuzluğunuzu gidermek için kar yemeyin: bu, hipotermi riskini artırır.

12. Birisi bir sarsıntı geçirdiyse, başını 20-30 derecelik bir açıyla kaldırdığınızdan emin olun, böylece beyinde sıvı birikmez.

13.Halka açık bir yerde hastalanırsanız, belirli bir kişiden yardım isteyin. “Biri bana yardım etsin yerine, mavi ceketli kız bana yardım et şeklinde seslenmelisiniz.

14. Okyanustaki kare veya çapraz dalgalar güzel görünür, ancak altındaki tehlikeli akıntıları gizler. Bunu gördüğünüzde asla yüzmeyin.