Ellerinizin Sağlığınızla İlgili Verdiği 7 Sinyal

Ellerindeki dönem dönem gerçekleşen kırmızılıkları görmezden gelmeyin. Ellerinizde ufak bir kızarıklıklar bazen hastalıklarınızın belirtisi olabilir.

 1. 1 Yorgunluk ve Halsizlik


  Ağır maddeleri kaldırdığınıza ve bileklerimizi rahatsız edici pozisyonlarda tuttuğunuz zaman cilt yüzeyine yakın sinirlere baskı uygulamış olursunuz. Bu da parmaklarınızın kızarmasına neden olur.

  Yeterli uyku ve dinlenmenize dikkat edin.

 2. 2 Vitamin Eksikliği


  Bazı vitamin eksikliği  nedeniyle oluşabilir. (E, B1, B6 ve B12 vitaminleri gibi) Genellikle sol el parmaklarında veya sol bacakta karıncalanma hissi yaratabilir.

  Vücudundaki vitamin dengelerini düzeltmek doktora danışın, çünkü zazı vitaminlerin fazlalığı da olumsuz yan etkilere sahiptir.

 3. 3 Omurgadaki Sorunlar veya Şekil Bozuklukları


  Omurga ile ilgili çeşitli sorunlar sol elin küçük parmağında kendini belli ediyor. Bu sinirlerin üzerine çok fazla baskı uygulanması sonucu ortaya çıkar.

  Sırtınızı mümkün olduğu sıklıkta esnetin, yoga, jimnastik ya da yüzme sporları yapın. Oturma pozisyonunda uzun süre kalmamaya çalışın.

 4. 4 Karpal Tünel Sendromu


  Karpal tünel sendromu; Ellerini çok fazla kullanmak zorunda olan muhasebecilerin, bilgisayar operatörlerinin ve orta yaşı geçmiş ev kadınlarının sıklıkla karşılaştığı genellikle el bileğinde tendon sıkışmasıdır.

  Karpal tünel sendromu genellikle başparmak, işaret  ve orta parmakta hissedilir. Kişinin işi nedeniyle sürekli tekrarladığı hareketler sonucu tendonlar şişebilir ve elde hissizlik oluşmasına neden olabilir.

  Basit jimnastik hareketler ve e eklemleri esnetecek hareketlerle karpal tünel sendromunu engellenebilir.

 5. 5 Kan Dolaşımıyla İlgili Sorunlar


  Sağ el parmak uçlarının uyuşması genel de el ya da omuz eklemi travması nedeniyle meydana gelebilir. Sağ elinde karıncalanma, kan akımı üzerinde etkili olan bazı kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklanabilir.

 6. 6 Burger Hastalığı


  Bu hastalık daha sık sigara içenlerde görülür. . Vücuda alınan nikotin kan dolaşımına zarar verir ve bunun sonucunda vücuttaki minerallerde azalma olur. Bu önce parmaklarda daha sonra da bütün kolda uyuşmaya sebep olur.

  Bu hastalığın tamamen tedavisi mümkün değil. Ancak zararlı alışkanlıklardan vazgeçmek açık bir ilk adım olabilir.

 7. 7 Diyabet


  Diyabetin ilk işaretlerinden biri de ayaklarda başlayıp kollara kadar çıkabilen bir karıncalanma hissidir. Bu sinir uçlarına ve sinirlere gelmiş zarardan kaynaklanan kan dolaşımı azalması yüzünden olur. 

  Öncelikle doktorunuza başvurup şeker hastalığınızın türünü öğrenmelisiniz. Tip 1 diyabet insülin enjeksiyonları ile tedavi edilir. Tip 2 diyabet ise kötü beslenmeden kaynaklıdır.

  Brightside.me