Zeki İnsanlarda Bulunan 4 Tuhaf Özellik

Birtakım araştırmalar bazı alışkanlıklara sahip olan ve “tuhaf” bulduğumuz bazı özellikleri barındıran insanların aslında zeki olabileceğine işaret ettiğini söylüyor. İşte zeki insanlarda ortak olarak bulunan 4 özellik;

 1. 1 1. Dağınık Olmaya Meyillidirler


  Onların temiz olmadığını düşünebilirsiniz. Fakat dağınıklık ve temiz olmak arasında fark vardır ve dağınık bir yaşam alanına sahip olan biri aslında zeki olabilir!

  Kathleen Vohs tarafından yapılan bir çalışmaya göre, dağınık bir çalışma masasının yaratıcı ve yeni fikirler üretmekte zorlanmayan bir bireye ait olma olasılığı yüksek. Yani eğer odanız dağınıksa ve sürekli dağınık biri olduğunuz için üzülüyorsanız kendinizi üzmeyi bırakın ve aslında ne kadar zeki biri olduğunuzu düşünün.

 2. 2 2. Kendileriyle Konuşurlar


  Onları deli sanabilirsiniz. Ama kendinizi bir de onların yerine koyun. Aklınıza bir fikir geliyor ve bunu düşünürken fütursuzca sokakta yürüyorsunuz. Biriyle bu fikrinizi paylaşmak istiyorsunuz fakat konuşacak kimse yok. Hal böyle olunca mırıldanmaya başlıyorsunuz. Sokaktan geçen insanlar size bakıp gülüyorlar. Ama sadece düşüncelerinizi toparlamaya çalışıyordunuz. Eğer bu durum başınıza sık sık geliyorsa utanıp kızarmak yerine yaratıcı ve zeki olduğunuzu aklınıza getirin. Siz taze fikirlerinizle otobüse binen, yolda yürüyen birisiniz. Bundan daha güzel ne olabilir!

 3. 3 3. Uzun Süre Uyanık Kalabilirler


  Eğer çok fazla düşünen bir bireyseniz, yatağınıza yatmadan önce kafanızda sorulara bir cevap bulamadıysanız, uyumak bir savaşa dönüşebilir. Endişelenmeyin! Diğer insanlardan daha çok uyanık kalabiliyor olmanız zeki olduğunuzun işareti olabilir. Uyanık kalmak daha çok zaman kazandırır ve sorularınıza daha iyi cevaplar bulabilmenizi sağlar.

  İlk çağlarda insanoğlu daha ateşi keşfetmemişken, onu uyaran tek ışık kaynağı güneş idi. Uyumak için güneşin batması beklenirdi. Bugün ise yapay ışıklara bütün gün bir şekilde maruz kalıyoruz. Bu da bizim gece vaktini iyi bir şekilde değerlendiremememize neden oluyor. Eğer gerçekten uyku problemleri yaşıyor ve bundan dolayı acı çekiyorsanız, yatmadan 1-2 saat önce telefonunuzla veya yapay ışık saçan herhangi bir aletle ilgilenmemeniz iyi uyumanıza yardımcı olabilir.

 4. 4 4. Kıyafetler Onlar İçin Çok Önemli Değildir


  Bu gruptaki insanların dikkat çeken bir başka özelliği ise giydikleri kıyafetlere pek aldırış etmemeleri ve insanları kıyafetlere göre yargılamamalarıdır. Temiz olduğu sürece aynı kıyafeti üst üste 2-3 giymekte bir sıkıntı görmezler. Kıyafet seçiminde öncelikleri her zaman rahatlıktır. Marka ürün kullanma gibi takıntıları yoktur. Zaten bir çok başarılı ismin kıyafet seçimlerinde hep aynı tercihleri yaptığını görebilirsiniz. Bunun sebebi o tarzı rahat bulmalarıdır. Rahatlık onlar için kıyafet seçiminde olmazsa olmazlardandır.

  Sonuç olarak eğer bu 4 özelliğe sahipseniz bu özelliklerinizi bahşedilmiş gibi görün ve gurur duymaya bakın. Bilim sizin zeki olabileceğinizi kanıtlıyor ne de olsa.