Bu 8 Özelliğe Sahip Bir Tanıdığınız Varsa Dikkatli Olun! Şeytan Ruhlu Bir Arkadaşa Sahip Olabilirsiniz

seytan-yuzlu-758x417-1.jpg

 

Son zamanlarda yapılan psikolojik araştırmalar, bir takım tuhaf psikopatik özellikleri ortaya çıkardı ve bunlardan birkaçı sizi gerçekten şaşırtabilir.

Psikopatların illaki sıklıkla ölüm saçan eğlencelere çıkan soğukkanlı katiller olması gerekmediğini ve toplumun tam da ortasında uygulamalar yaptıklarını biliyoruz. Robert Hare gibi uzmanlar tarafından tanımlanan ve bunlara Hare Psikopatik Kontrol Listesi adı verilen bazı psikopatik özellikler vardır. Psikopat birini tespit edebilmenize yardım edecek yaklaşık 20 farklı özellik var ve bunlar şunları içeriyor:

 • Konuşkanlık ve yüzeysel bir çekicilik
 • Kendini dev aynasında görme
 • Patolojik yalancılık
 • Kurnazlık yapma ve manipüle etme
 • Pişmanlık ve suçluluk duygusu yoksunluğu
 • Empati yoksunluğu

Ancak, henüz duymamış olduğunuz bazı tuhaf psikopatik özellikler de var. Araştırmalar psikopatların ortak noktası olarak görülen bazı değişik karakter özelliklerini ortaya çıkardı, işte bunlardan 8 tanesi:

 1. 1 Psikopatların koku duyusu çok gelişmemiştir


  Tipik bir insan kimyasal, meyve, kahve ve patlamış mısırı da içeren 10 farklı türde kokuyu ayırt edebilirler. Sidney’deki Macquarie Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, psikopatların bazı kokuları tanımlamakta zorluk çektiğini ortaya çıkardı.

  Bu çalışmada suç kaydı bulunmayan 79 psikopat kullanıldı ve onlara kahve, portakal ve deri gibi çeşitli kokulara batırılmış çubuklar verildi. Psikopati testinde ne kadar yüksek skor elde ettiyse koku duyusunda da o kadar gerileme olduğunu sonuçlar ortaya koydu.

 2. 2 Psikopatlar selfie çekmeye meyillidir


  Eğer sevdiğiniz adam sosyal medyaya sürekli selfie pozlarını yüklüyorsa, hayatınızdaki kişi bir psikopat olabilir. Ohio State’in yürüttüğü bir çalışma, narsislik ve psikopatlık arasında yakından bir ilişki olduğunu keşfetti. Sonuçlar, sosyal medyaya daha fazla selfie koyan erkeklerin psikopatik özelliklere sahip olmasının daha yüksek bir ihtimal olduğunu gösterdi.

 3. 3 Psikopatlar aynı dili kullanır


  Psikopatlara gevezelik özelliğinin bahşedildiği ve bazen de dilbaz ya da hazırcevap olabildikleri herkesçe bilinmektedir. Ancak bunların yanı sıra, belirli bir kelime dağarcığını ve dili kullanırlar. Cornell Üniversitesi’nde Jeffrey Hancock’un öncülüğünü yaptığı bir araştırmaya göre özellikle 52 katille suçlarıyla alakalı olarak röportaj yapılmıştır.

  O zamanlarda veriyi analiz etmek için bir bilgisayar programı kullanıldı ve konuşmalarında birkaç yapısal özellik not edildi. Örneğin, her zaman geçmiş zamanı kullanarak konuştular ve sıklıkla “ımm” ya da “ah” gibi kelimeler söylediler.

 4. 4 Psikopatlar hatalarından ders çıkarmaz


  Çoğumuz hatalarımızdan ders çıkartırız. Ancak Montreal Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre psikopatlar bunu yapmıyor. Emar (MRI) taramaları üç grup üzerinde yapıldı: sağlıklı suçsuzlar, psikopatik özellikler sahip şiddet suçluları ve psikopat olmayan şiddet suçluları. Resim eşleştirme oyunları bu üç grupta da oynandı ve psikopati sahibi olanların oyundaki “ceza” ile alakalı davranışlarının değişmediği not edildi.

  Araştırmacılar bunun, psikopatların kendi davranışlarının sadece olumlu yönlerini görmesinden kaynaklandığına inandılar.

 5. 5 Kadın ve erkek psikopatlar çok farklı olabilirler


  Kadın ve erkek psikopatlar olmasına rağmen, kadın psikopatları çok nadir duyarsınız. Bu neyden dolayı böyle? Araştırmacılar, kadınların şiddet eğiliminde bulunmalarıyla alakalı toplumda kabul etmede problemler yaşandığına inanıyorlar ve bu doğru olabilir.

  Araştırmalar, erkek psikopatların diğerlerine daha tehlikeli gelirken, kadınların psikopatlığı akıl hastalıklarıyla ortaya çıktığından onların tam olarak ne düşündüğünü anlamanın ve onları tanımlamanın daha zor olduğunu gösterdi.

 6. 6 Devlet başkanları çok sayıda psikopatik özelliğe sahiptir


  Favori bir Amerikan başkanınız var mı? Ne yazık ki, çoğunun psikopatik eğilimleri var.

  Emory Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, her bir Amerikan başkanını inceledi ve gücün kötüye kullanımı, kriz yönetimi, evlilik dışı ilişkiler gibi konuları belirli faktörleri baz alarak oyladı. Hiçbir başkan tamamiyle psikopat değil ancak çoğunun Hare’in Psikopatik Kontrol Listesi’ndeki maddelerle uyuşan davranışları olduğu gözlenmiştir. En yüksek skora ulaşan Amerikan başkanı Tedyy Roosevelt’ti, buna takiben John F. Kennedy ikinci ve Franklin D. Roosevelt üçüncüydü.

 7. 7 Psikopatlar ve kahramanlar kayda değer şekilde birbirine benzer


  Hani şu yanan binanın içine koşarak masum hayatları kurtaran adam var ya? Siz ona kahraman diyebilirsiniz ama araştırmalar kahramana eşit oranda bir psikopat olabileceğini de gösteriyor.

  Kahramanlar ve psikopatların dürtülerine hakim olamama, kuralları çiğneme ve otoriteye meydan okuma gibi birbiriyle örtüşen birçok özelliği var. Sıklıkla “aynı dalın kolları” şeklinde tanımlanırlar. Yani bir insanı kahraman yapan özelliklerin çoğu o insanı psikopatta yapabilir.

 8. 8 Psikopatlar rap müziği tercih eder


  Eğer psikopat kişiyi bulmak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey hangi müziği oynattıklarını dinlemek. Yapılan yeni bir araştırmaya göre Eminem ve Blackstreet’in çok yüksek oranda dinlenmesinden dolayı psikopatların rap müzik dinlemeye daha meyilli olduğu saptanmıştır. Bu çalışmada, insanlara psikopati testinin yanında 260 şarkı dinletildi ve tercihlerinin rap müzik olduğu ortaya çıktı.

  Sonuç:

  Bize bir psikopatı anlayabilmemiz için verilen her yeni bilgi kesinlikle çok faydalıdır. Peki tuhaf psikopatik özellikler listemizi okuduğunuzda şaşırdınız mı ve ekleyebileceğiniz bir şey var mı?

  Kaynak