Hayatınızı Değiştirecek 10 Buda Öğretisi

untitled-design-57-1.png

Budizm, Nepal Krallığının manevi lideri Siddhartha Gautama tarafından kurulmuş ve yüzyıllardır getirdiği öğretiler ile insanlığa yeni bir yol göstermiştir. Kelime anlamı olarak Buda, “uyandırılmış” veya “aydınlanmış olan” anlamına gelir. Anlamından da anlaşılacağı üzere Budizmin kurucusu Siddhartha aydınlanmış kişi olarak görülmüş, öğretileri de ölümünden sonra tekrar edilerek takipçileri tarafından ezberlenmiştir. Tam da şu sıralar kendini keşmekeşin içinde hissedenlere özel 10 Buda Öğretisi sunuyoruz.

Buda’dan Öğrenmeniz Gereken 10 Hayat Dersi

1- Huzur İçinde Yaşayın

Barış ve huzur insanın içinden gelir, başka yerlerde aramayın. Sadece kendi içinizde bulabileceğiniz bir şeyi bulmak için dışarılara bakmayın. Çoğu zaman, huzur ve barışın nerede olduğunu bilmemize rağmen onu dışarıda ararız. Kendi huzurumuzu ve barışıklığımızı sadece kendi içimizde bulabiliriz. Huzur yeni bir iş değildir, yeni bir araba ya da yeni bir eş de değil. Huzur bir perspektiftir ve bu perspektif sizinle başlar.

Untitled-design-59-1-1024x768.png

2- Düşünceler Bir Şeylere Dönüşür

Şu an olduğumuz kişi, tamamen düşüncelerimizin bir ürünüdür. Eğer bir adam sürekli kötü düşüncelerle konuşup ona göre davranırsa, acı onu takip eder. Öte yandan bir adam saf bir düşünceyle konuşur ya da hareket ederse, mutluluk onu asla terk etmeyen bir gölge gibi onu izler. Buda “Düşünce herşeydir, düşündüğün şey sana dönüşür” der. Aynı şekilde James Allen’da “İnsan düşüncesi kadardır” demektedir. Doğru yaşamak için zihninizi “doğru” düşüncelerle doldurmamız gerekir. Düşünceleriniz hareketinizi belirler; eylemleriniz sonucunuzu belirler. Doğru düşünme size istediğiniz her şeyi verir; yanlış düşünce ise sizi sonunda yok edecek olan şeye götürür.

3- Minnettar olun

Kalkın ve şükredin. Çünkü bugün çok şey öğrenmediysek bile en azından biraz bir şeyler öğrendik ve eğer biraz bile öğrenmediysek, en azından hastalanmadık, eğer hastalandıysak bile en azından ölmedik. Bu yüzden minnettar olmayı unutmayalım. Her zaman için şükran duyulabilecek bir şeyler vardır. Yüzlerce kere deneyip gene başarısız olsanız bile pesimist olmayın. Yüzlerce kere deneyebilme şansımız olduğu için bile minnettar olmalıyız. Herkes bu sabah uyanamadı; Bazı insanlar dün gece son kez uyudu. Her zaman için minnettar olacak bir şey vardır, bunu fark edin ve teşekkür edin. Şükran dolu bir kalp sizi harika kılacak!

4- Hareketlerinizden Sorumlusunuz

İstediğimiz kadar kutsal şeyler okuyalım ya da istediğimiz kadar iyi şeyler konuşalım; o şeyler doğrultusunda harekete geçmedikçe gerçekten iyi biri olur muyuz? Konuşmanın ucuz olduğu söylenir, çünkü gerçekten de öyledir. İlerleme için hareket etmelisiniz ancak hızlı bir şekilde ilerlemek istiyorsanız günlük olarak hareket etmelisiniz. Büyüklük sana düşmeyecek! Büyüklük herkes içindir, ancak yalnızca istikrarlı davranmaya istekli olanlar bunu yaşayacaktır. Tanrı her kuşa solucan verir, ancak yuvalarına atmaz. Harika olabilmek için harika olmaya yönelik adımlar atmalıyız. Buda, güzel bir kaderin insanların karşısına sebepsiz yere çıktığına inanmıyorum. İnsanlar hareket ettikçe güzel bir kaderin yolun sonunda onları beklediğine inanıyorum demiştir.

5- Anlamaya çalışın

Stephen Covey, “Önce anlamaya çalışmalıyız, ondan sonra anlaşılmayı beklemeliyiz” der. Söylemesi kolay ama yapması zor olan “diğer” insanların perspektiflerini anlamak için çabalamalıyız. Öfkemiz arttığında kendimizi durdurmayı bilmeliyiz. Ancak başkalarını dinlemeye ve onların perspektifini anlamaya çalışmaya başladığımız an daha barışçıl bir insan haline geliriz. Mutlu olmaya odaklanın, haklı olmaya değil!

6- Kendinizi Fethedin

Binlerce savaş kazanmaktansa kendini fethetmek çok daha önemlidir. Bunu başardığınız zaman zafer sonsuza kadar sizin olacaktır. Kendini fetheden, dünyanın en güçlü kumandanından daha güçlüdür. Kendinizi fethetmek için zihninizi fethetmelisiniz. Düşüncenizi kontrol etmelisiniz. Düşünceler, denizin dalgaları gibi ileri geri atılamaz. Belki “Düşüncelerimi kontrol edemiyorum, gidip geliyorlar” diyebilirsiniz. Kafanızın içindeki uçan kuşun uçmasına engel olamazsınız ama kafanın içine yuva yapmasına engel olabilirsiniz. Çünkü orası tamamıyla size ait. Yaşamak istediğiniz hayata ait aykırı düşünceleri reddetmekten çekinmeyin. Buda, “İnsan zihninin sahibidir, zihni insanın düşmanı veya onu kötü düşüncelere sevk eden şey değildir” der.

7- Küçük adımlar ile başlamak kabul edilebilirdir

Ralph Waldo Emerson, “Her sanatçı bir zamanlar amatördü” demiştir. Hepimiz küçük başlarız, küçük başlangıçları hor görmemeliyiz. Tutarlıysan ve bir taraftan da sabırsızsan bir gün elbet başarılı olacaksındır! Hiç kimse bir gecede başarılı olamaz; başarı, ufak adımlar ile başlayıp, sabırla göllerini dolduranlara aittir.

Untitled-design-58-1024x768.png

8- Bağışlayın

Öfkenizi içinde tutmak, başkasına atmak için elinizde beklettiğiniz sıcak bir kömürü tutmak gibidir. Farkında olmadan er ya da geç yanan kişi siz olursunuz. İçinizde affetmediğiniz insanları tutsak tuttuğunuz yeri açtığınızda, aslında kendi kilidinizi açmış olursunuz. Başkalarının kilidini açmadan, kendi kilidinizi kıramazsınız. Bağışlamayı ve çabuk affetmeyi öğrenin.

9- Neyi Bildiğinizi Bilin

Hayatta tek gerçek başarısızlık, neyi bildiğinizi bilmemektir. Çok şey biliyoruz ama her zaman bildiğimiz şeyleri yapmıyoruz. Başarısız olursanız bunun sebebi bilmemenizden kaynaklı değil; sebebi neyi nasıl bilmeniz gerektiğini bilmemektedir. Bunun için nasıl bilmeniz gerektiği üzerinde çalışın. Sadece bilgiyi tüketmeyin, öğrendiğiniz bilgiyi en iyi şekilde sergileyebilmek için arzulu bir şekilde üzerinde düşünün.

10- Verimli Seyahatler Gerçekleştirin

Gideceğiniz yerde harcayacağınız zaman yerine, yolda harcadığınız zaman daha değerli. Hayat bir macera! Bir yerlere varmaya çalışmayın çünkü siz zaten oradasınız. Şu an olduğunuz yerden dolayı mutlu olun. Gelecekte, mutluluğu getireceğini düşündüğünüz bazı amaçlara dayalı olarak, bugünkü mutluluğunuzu bırakmayın. Yolculuğunuzun bugün tadını çıkartın, gitmeyi düşündüğünüz yerde değil. 

Kaynak: kadin.com