Beyninizi Koruyun: Üzerinizde Zihin Kontrol Teknikleri Uygulamaya Çalışan Birini Tespit Etmenin 5 Yolu

zihin-okuma-teknikleri-758x427-1.jpg

Zihin kontrolü, kabul etsekte etmesekte, bugün medya ve yayın organları tarafından toplumsal düzeyde uygulanan bir fenomendir. Ancak hükümetler ve dev şirketler tarafından, büyük çapta gerçekleştirilen bu zihin kontrol çeşidinin ötesinde, bazı kişiler, ferdi çıkarları ya da başka sebeplerden ötürü zihin kontrolü tekniklerini diğer insanlar üzerinde kişisel olarak uygulayabilirler. Özellikle bazı insanların enerji seviyeleri kendileri dahi farkına varmadan öylesine güçlü ve yakıcı olur ki, bir kişiyle alakalı zihinlerinden geçirdikleri istek o kişinin üzerinden belli bir süre sonra vuku bulur. Buda bir tür zihin kontrolü sayılabilir. Halk arasında buna basitçe göz değmesi denir.

blue-eyes-237438_640.jpg

Türü ne olursa olsun, zihin kontrolüne tabi olan kişide göreceğiniz belli başlı belirtiler şöyledir;

 1. 1 İzolasyon


  Aileniz veya arkadaşlarınız tarafından dışlanmış hissediyorsanız, zihniniz kontrol edilmeye çalışılıyor olabilir. En yakınınız dahi size sorunun ne olduğunu söyleyemiyor ve çaresiz kalıyorsa, son zamanlarda üzerinizde yoğun enerji bıraktığını düşündüğünüz kişilerden, belli bir süre uzak durmaya çalışın. Unutmayın ki, sizi kontrol edebilmeleri için sürekli olarak etki altında kalmanız gerekiyor. Bu etki alanından uzak durmalısınız.

 2. 2 Dengesiz davranmak


  Bir tartışmaya sebebiyet vermemek için olduğunuzdan farklı mı davranıyorsunuz? Ya da kendinize sık sık “Neden böyle dedim?” veya “Normalde böyle yapmazdım.” gibi geçmişle karşılaştırıcı cümleler mi yöneltiyorsunuz? İşte bu durum belli bir kişi veya kişilerin sizin üzerinizde tesir kurmaya başladığının erken göstergelerindendir. Davranışların değişmesi zihin kontrolünün en belirgin özelliklerindendir.

 3. 3 Üstiletişim


  Bu teknikte birisi size zor algınan ve sözel olmayan ipuçları vermektedir. Mesela, birisine “İyi misin?” diye sorduğunuz zaman karşınızdaki kişi omuzları düşük bir şekilde “iyiyim” diyebilir. Omuzları düşük bir şekilde bunu demesi aslında size iyi olmadığı halde iyi olduğunu söylediğini ileten bir üstiletişim sinyalidir.

  İşte bu masum gibi gözüken üstiletişim sinyalleri, manüpilatör kişilerin elinde, bir zihin kontrol aracına dönüşür. Görünürde her şey normalken, bilinçaltı seviyesinde size kendi düşüncelerini implant etmeye çalışıyor olabilirler. Konuşma tarzı farklı ve konuşma esnasında jest ve mimiklerini adeta eğitimliymiş gibi çok iyi kullanan kimselere karşı daha dikkatli ve açık gözlü olmalısınız.

 4. 4 Neurolinguistik Programlama


  Bu yöntem ile karşınızdaki insanın nörolojik bağlantılarını kullanarak dil ile değişik düşünceler aşılayabilirsiniz.  Kısaca NLP olarak bilinen bu yöntem, kişisel gelişim uzmanları ve farklı psikologlar tarafından çeşitli psikolojik hastalıkları iyileştirmek ve insanları daha başarılı kılmak için uygulanıyor. Ancak yine bu konuyu kendi çıkarına kullanmak isteyen kimseler, eğer yeterli zamanı bulurlar ise, karşılarındaki kişiye kendi fikirlerini aşılayabilirler. Bir kişi eğer, konuşma esnasında, ani ve normal dışı el hareketleriyle, söylediği kelimeleri vurguluyorsa, üzerinizde NLP tekniği deniyor ve sizi kontrol etmeye çalışıyor olabilir. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız, bu durumda yapılacak en yararlı şey o kişiyle göz temasını derhal kesmek olacaktır.

 5. 5 Kurallar


  Bu madde oldukça açık ve en kolay tespit edilenidir. Sizi kontrol etmeye çalışan kişi, kendi belirlediği kuralları sanki olması gereken buymuş ve değiştirilemezmiş gibi sunacaktır.   Yapmaya çalıştıkları şey sizi karar vermekten alıkoymak ve onların verdiği kararlara sanki yasaymışcasına uymanızı sağlamaktır. Ancak bu kuralları asla dayatma olarak sunmaz, siz kendinizi seçim yapmış gibi hissedersiniz.

  Özellikle grup içerisindeyken verdiğiniz kararları iki kere düşünün. Bu karar gerçekten bir grup kararı mıydı yoksa grubun içerisindeki zihin kontrolü sağlayan kişi kendi isteğini sanki herkes istiyormuşcasına size kabul ettirdi?

  Kaynak