İnsanları Gerçekten Etkileyen 5 Psikolojik Teknik


Tüm bu teknikler tamamen zararsız ve güvenlidir. Bunlar sadece arkadaş edinmenize ve insanları etkilemenize yardımcı olacak psikolojik sırlardır.

1. Bir İyilik İsteyin.

Buna Benjamin Franklin etkisi denir. Franklin bir keresinde şöyle demişti: Size bir kez iyilik yapan kişi, size daha fazla yardım etmeye isteklidir. Bir kişiden bir yardım istemek o kişinin size daha fazla yardım etmesini sağlayacaktır.

Görünüşe göre, yaşlı Franklin bu yöntemi diğer insanları etkilemek için kullandı. Örneğin, bir gün kendisine düşman bir kişiden okuması için ona bir kitap vermesini istedi. Kitabı geri götürdükten sonra minnetarlığını belli eden Franklin sonunda o kişiyle arkadaş oldu.

Psikologlar bu fenomeni şu şekilde açıklar: bir kişi size hizmet verdiğinde, buna değer verdiğinizi görürse sizi sevdiğine karar verir.

2. Büyük Düşünün

İhtiyacınız olandan çok daha fazlasını isteyin. Çok fazla sorarsanız, şansınız reddedilir. Ama eğer daha küçük bir şey sorarsanız (aslında başlangıçta istediğiniz gibi), bir araya gelmeyi tercih edersiniz, çünkü bir kişi sizi arka arkaya iki kez reddetmekten utanır.

3. Kişiyi İsme Veya Rütbesine Göre Adlandırın.

Bir isim, kimliğimizin bir parçasıdır ve onu diğer insanlardan duyduğumuzda, keyiflidir ve özgüvenini arttırır. Bir kişiyi ismiyle çağırırsanız, size olumlu davranmaları daha olasıdır.

Aynısı herhangi bir arama için de geçerlidir. Bir kişiyi “arkadaş”, “kardeş” veya “patron” olarak adlandırdığınızda, kendisiyle ilişkili bir rolle kendisini algılamaya başlar.

4.İltifat Edin

Bu açık: iltifat herkese hoş gelie, ama burada aşırıya kaçmamak önemlidir. İnsanlar sahteyi çok kolay anlarlar, bu yüzden aşırıya kaçmayın.

Benlik saygısı yüksek olan insanlar her zaman memnuniyetle karşılık veriyorlar, bu yüzden her iki taraf için de faydalı olacak.

5.Sessiz Olun

Birisi bir konuda yanlışsa, düzeltmeyin. Bunun yerine, sessiz olun ve dinlemeye devam edin.

Fikir oldukça basit: Tartışmak yerine muhatapları tamamen dinlemelisiniz ve sonra şu anda nasıl hissettiğini ve nedenini anlamaya çalışmalısınız. O zaman ortak noktanızın ne olduğunu öğrenirsiniz ve muhatabınıza pozisyonunuzu açıklamak için bu ortak noktayı başlangıç noktası olarak kullanın. Böylece sizi dinlemesi daha muhtemeledir.

İnsanları Gerçekten Etkileyen 5 Psikolojik Teknik

Giriş

Tüm Özelliklerden Faydalanmak için giriş yapın !

Şifreyi Yenile

Back to
Giriş
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
İçerik Türü Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme, görüş belirleme ve ya oy verme
Hikaye
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Bilgileri
Açılan Liste
Açılan Liste
Listelenen
Listelenen
Anılar
Özel anılarınızı oluşturmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları
Görsel
Resim ve ya GIF
Gif
GIF formatı