HER ŞEYİN TERS GİTTİĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZDE, HAYATINIZA HARİKA BİR ŞEY GİRMEYE ÇALIŞIYOR

Hayatı biraz daha kolay hale getirmek için Dalai Lama ilkeleri.

Mümkünse daha kibar olun. Ve bu her zaman mümkündür. ~ Dalai Lama

Hayatınızı biraz daha kolaylaştıracak 10 hayat dersi: Dalai Lama prensipleri:

1. Merhametli Ol

Merhamet temasının din ile ilgisi yoktur. Bu, insan ırkının hayatta kalması için tek bir koşul olan bir insan vakasıdır. ~ Dalai Lama

Araştırmalar, sempati duyduğunuzda, mutluluk, iyi yemek veya doğa yürüyüşü duygularıyla karşılaştırılabilir bir zevk hissettiğinizi göstermektedir. Şefkat sağlığınız için iyidir: stres seviyesini azaltır, kalp atışını normalleştirir ve bağışıklığı arttırır.

Bir insanın duygularını ve düşüncelerini anlamaya çalışarak merhamet gösterebilirsiniz. Bunun için onunla konuşmanız ve onu dinlemeniz gerekiyor. Bir nezaket eyleminden daha maliyetlidir: şefkat, duygusal katılım anlamına gelir. Bir kişinin ne tür yardıma ihtiyacı olduğunu sormanız ve cevabını duymanız gerekecektir.

2. Nazik Olun ve Birbirinize Yardımcı Olun.

Benim dinim basit, tapınaklara ve karmaşık felsefeye ihtiyaç duymuyor. Aklımız, yüreklerimiz tapınaktır ve nezaket tek öğretidir. ~ Dalai Lama

Nazik ve cömert olmak ucuzdur, ancak aldığınız faydalar çok önemlidir. Yapılan araştırmalar sonucunda belli miktarda bağışta bulunan gönüllülerin parayı kendilerine harcayanlardan daha mutlu hissettikleri ortaya çıktı.

3. Mutluluğu Arayın

Hayatımızın amacı mutlu olmaktır. ~ Dalai Lama

Dalai Lama ile röportaj yapılırken, maddi mallarla ilgili mesajlarla boğulduğunu söyledi. Çok az insan affetme, şefkat, sabır ve nezaketten bahsetti. Fakat mutlu olmak isteyenler için öncelik olması gereken bu değerler.

4. İç Uyumu Keşfedin

Dalai Lama, günlük kendinizle yalnız zaman geçirmenizi tavsiye ediyor. Bu zamanın olumsuz düşüncelerden, öfkeden, kızgınlıktan, yorgunluktan uzaklaşmaya harcanması gerekiyor. Onları pozitif duygularla değiştirmeye çalışın: iyimserlik, şükran, sevgi ve barış gibi. Haklı olarak, gerçekten sakin bir aklın bir mutluluk ve sağlık kaynağı olduğunu söylüyor.

5. Başkalarına Zarar Vermeyin

Yardım edebiliyorsan yardım et. Değilse, en azından zarar verme. ~ Dalai lama

Yalan söyler, başkaları hakkında dedikodu yapar, birini kullanır veya korkutursanız, olumsuz sonuçlar size bumerang olarak geri dönecektir. Bir şey yapmadan önce bunu unutmayın.

6. Arkadaşlarına İyi Bak

Arkadaşlığı küçümseme. Şefkatli sevgi ve özenle çevrili olması gerekiyor, çünkü arkadaşlar güvenebileceğiniz insanlardır. Gerçek arkadaşlık asla paraya ya da politik görüşlere dayanmaz. Arkadaşlığı ihmal etmek yalnızlığa yol açar ve bu depresyonun toplumda yayılmasının sebeplerinden biridir.

7. Teknolojinin Sizi Yönetmesine İzin Vermeyin

Köle olmak yerine teknolojilere hakim olmalıyız. ~ Dalai lama

Dalai Lama’nın Twitter’da sekiz milyondan fazla takipçisi olduğunu biliyor musunuz? İletişim kurmamıza yardım eden sosyal medyanın başarılarına hayran kalarak, “istismar” a karşı uyarıyor.

Seni kontrol edebilirler – sadece akıllı telefonlarına gömülü restorantlardaki insanlara bak.

Kim sorumlu? Siz veya teknoloji mi?

Bu, gerçek iletişimi öldüren gerçek dostluğun kötü bir alternatifidir.

8. Tartışmayın ve Savaşmayın, Aynı Fikirde Olun

Şiddetsizlik, diyalog, dilin kullanımı anlamına gelir. Diyalog uzlaşma, birbirlerinin haklarına saygı duyma, çatışmaya çözüm bulma ve uzlaşma ruhundaki farklılıklar anlamına gelir. Yüzde yüz kazanan ya da kaybeden yoktur – yalnızca yarı yarıyadır.

İster uluslararası bir krizden bahsediyoruz, ister bir arkadaş ya da patronla olan anlaşmazlığınız olsun, barışçıl bir sonucun anahtarı diyalogdur. Müzakere sanatını öğrenir. Dalai Lama, geçmişe asla dokunmamanızı, fakat şimdi soruna neyin sebep olduğuna odaklanmanızı önerir.

9. Dünya İle İlgilen

Hayatta kalabilmek için bu gezegeni elimizden geldiğince kurtarmalıyız. Hammaddeleri tekrar kullanmanın ve alternatif enerji kaynakları yaratmanın yollarını araştırmak, yüzyılın en önemli konuları olarak kalmalıdır.

10. Başarısızlıklarınızdan Bilgi Edinin.

Kaybettiğinizde, dersi kaçırmayın. ~ Dalai lama

Başarısızlık durumunda, neyin yanlış gittiğini anlamak önemlidir. Belki yanlış bir karar verdiniz ya da tüm süreci sonuna kadar düşünmediniz. Mümkün olan en kötü senaryoda çalışmamış olabilirsiniz. Yansıma, başarısızlıklarınızdan öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Bu 10 ders hayatınızı gerçekten değiştirebilir mi? Sadece onları uygulamaya çalışın ve yakında göreceksiniz ki doğruluk, dürüstlük, sıcaklık ve şefkat size mutluluk getirecek itici güçler olacak.