“Hayır” demek istediğinizde “Evet ” demeyi bırakın”

Sevildiklerini ve kabul edildiklerini hissetme gereksinimlerinden dolayı, birçok insan başka insanlara uymayı seçer, aksini yapmanın insanlığın geri kalanından izole edilmiş soğuk bir dünyada yalnız bırakılmalarına neden olacağından korkarlar.

Bu tür insanlar kendilerini olduğu gibi hissetmezler – kendilerini küçük, önemsiz hisseder ve kendi değerlerini yalnızca başkalarının kendileri hakkındaki görüşlerine bağlarlar.

Doğal olarak, başkaları tarafından beğenilmek için yapabilecekleri her şeyi yaparlar, bu şekilde kendileri hakkında iyi hissetmeyi başarabileceklerini düşünürler.

Bu insanlar dürüstçe kendilerini ifade etmez, düşüncelerini ve duygularını gizlemeyi seçerler, kim olduklarından farklı gibi davranırlar.

Başkalarını memnun etmek için kendilerini feda ederler, başkalarının istedikleri veya onlardan beklediklerini düşündükleri her şeye “evet” diyerek, ne kadar baskı altında olduklarından ve dolayısıyla acı çektiklerinden bağımsız olarak, “hayır” deseler bile bu onların ruhlarını rahatsız eder.

Bu insanlardan biriyseniz, kendinize şu soruyu sorun: diğerleri yalnızca giydiğiniz maskeyi sevdiğinde onun arkasında gizlenenleri sevmediğinde, sevildiğinizi ve kabul edildiğinizi nasıl hissedebilirsiniz?

Sadece tek bir kişi, sizi olduğunuz gibi severse, sizi sevmeyen yüzlerce kişiden daha iyidir. Ve sizi gerçekten kimin sevip kimin sevmediğini keşfetmenin tek yolu, kendinize ve başkalarına karşı dürüst olmaktır, böylece insanların kendi varlığınıza bakmalarını ve sizinle birlikte olup olmadıklarını bulmalarını sağlamaktır.

Bundan böyle, “hayır” demek istediğinizde “evet” demeyi bırakın. Tabii ki, tüm insanlar sizden hoşlanmayacak, ama en azından bunu doğru nedenlerle yapacaklar.