Ruh Sağlığınıza Zarar Veren 5 Alışkanlık

Neredeyse her şeye sahip olduğumuz bir dünyada yaşıyoruz. Sıcakken kullanabileceğimiz bir klimamız ve kapımıza her şeyi getirebilecek teslimat hizmetlerimiz var.

Her şeye sahip olduğumuz ama mutsuz olduğumuz bu paradoks kafa karıştırıcı görünebilir, ancak daha derinlere baktığınızda her şeyin mantıklı olduğunu göreceksiniz.

Gerçekten gelişmediğimiz ve bunun sonucunda zihinsel ve fiziksel sağlığımızın zarar gördüğü bir dünya yarattık. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırdı, ancak daha basit her zaman daha iyi anlamına gelmez. İnsanların gelişmek için temiz havaya, güneş ışığına, organik gıdaya ve arkadaşlığa ihtiyacı var. Modern yaşam tüm bunları sağlamıyor, bu yüzden çoğu insan sıklıkla ruh sağlığı krizleriyle karşı karşıya.

Burada ruh sağlığınıza zarar verebilecek bazı alışkanlıklara ve yaşam tarzı seçimlerine daha yakından bakacağız!

1.Çok Fazla Hareket Etmemek

Bugün kalp sorunları, şeker hastalığı ve diğer hastalıkları olan pek çok genç var. Bunun sorumlusu büyük olasılıkla modern yaşamımız. Birkaç yüzyıl ve hatta on yıllar önce doğaya daha yakındık. Şimdi özünde yapacak hiçbir şeyimizin olmadığı büyük şehirlerde yaşıyoruz ve çok fazla hereket etmiyoruz. Hareket eksikliğinin, fiziksel sağlığı zayıflattığı, anksiyete ve depresyonu arttırdığı kanıtlanmıştır.

2. İhtiyaç Duymadığımız Bir Çok Şeyi Satın Almak

İnsanlar çevrelerindeki insanların alışkanlıklarından kolayca etkilenir ve ne yazık ki birçok insan gerçekten ihtiyaç duymadıkları şeyleri satın alır. Bununla birlikte, araştırmalar birçok ‘şeyin’ mutluluğu asla satın alamayacağını defalarca göstermiştir. Ve bir şey satın alamadığımızda, daha fazla endişe ve stres yaratır. Araştırmalar, bir şeyler değil, deneyimler kazanmanın mutluluğunuzu artırabileceğini gösteriyor!

3. Uykuya Öncelik Vermemek

Tahmin edebileceğiniz gibi, uykusuzluk ve depresyonun birbiriyle doğrudan bir ilişkisi vardır. Teknoloji, stres, egzersiz eksikliği, kötü beslenme ve diğer birçok faktör ruh sağlığı sorunlarını kötüleştirebilir.

4. Genel Olarak Akıllı Telefonları Ve Teknolojiyi Kötüye Kullanmak

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, mobil teknoloji gelişmeye başladıkça, zihinsel sağlık sorunlarında da bir artış gördük. Akıllı telefonlarında daha fazla zaman geçiren insanlar depresyona daha yatkındır. Akıllı telefonlar olmadığında, insanlar birbirlerinin karşısına oturdular ve çok fazla dikkat dağıtıcı unsurları olmadığı için derin konular hakkında konuştular. Artık her zamankinden daha fazla dikkat dağıtıcı şeyimiz var. Ne yazık ki, sanal dünya ile gerçeklik arasındaki bu ayrım, bir endişe ve depresyon salgınına yol açtı.

5. Dışarıda Yeterince Zaman Geçirmemek

Güneş ışığının olmaması, diğer şeylerin yanı sıra ruh halimizi ve bağışıklık sistemimizi düzenlemeye yardımcı olan bir besin olan D vitamini aldığımız anlamına gelir. Ayrıca araştırmalar parklarda yürüyen insanların daha sakin ve daha az üzüldüğünü göstermiştir.