ORTALAMADAN DAHA ZEKİ OLDUĞUNUZU GÖSTEREN 7 ŞAŞIRTICI İŞARET

bd3401d4-90f5-43af-bca6-79bf0ef979a9-1.jpg

Çevrenizdekilerden daha zeki olduğunuzu gösteren şaşırtıcı işaretler arasında psikolojik rahatsızlıklara yatkın olmak, sürekli kaygılı olmak, geç yatmak ve daha çok daha fazlası var…

 1. 1 Psikolojik Rahatsızlıklar


  Son dönemde yapılan bir araştırma duygu durum bozukluklarının yüksek zeka seviyesiyle bağlantılı olabileceğini gösteriyor. Psikologlar, çocukluk çağındaki yüksek IQ seviyesinin genç yetişkinlik döneminde başlayan bipolar bozukluğun belirtileriyle bağlantılı olduğunu tespit ederek zeka seviyesi ile psikolojik rahatsızlıklar arasında süregelen tartışmaları yeni bir boyuta taşıdılar.

 2. 2 Kaygı (Anksiyete)

  Yüksek zeka seviyesine sahip kişiler normal zeka seviyesine sahip kişilere oranla anksiyete bozuklularına daha yatkınlar. Hatta 2012 yılında yayınlanan araştırma zeka ve anksiyetenin ilk insanlar zamanında hayatta kalma şanslarını arttırabilmek için birlikte evrimleştiğini gösteriyor. “Kaygıyla Başa Çıkmanın 7 Etkili Yolu” yazımızda kaygılarınızla başa çıkabilmenizi sağlayacak ip uçlarını görebilirsiniz.

 3. 3 Yeni Fikirler

  Psikolojik rahatsızlıklar ve kaygının yanında zekanın önemli belirtilerinden biri de yeni fikirler bulmaya olan yatkınlık. Tarihsel açıdan bakıldığında bu durumun kişilerin batıl inançlara inanmak yerine toplum düzenini sağlayacak yeni yollar bulmalarına da imkan verdiğini görüyoruz.

 4. 4 Yalnızlığı Sevmek


  Son dönemde yapılan farklı bir araştırma zeki insanların arkadaşlarıyla sosyalleştikçe hayatlarından daha az tatmin olduklarını gösteriyor. Sosyalleşmenin genel olarak insanları mutlu ettiği kanısıyla çelişen araştırma sonuçları modern mutluluk kavramıyla ilgili de ilginç bulguları ortaya koyuyor.

 5. 5 Zeki İnsanlar Geç Yatıyor

  Zeka seviyesinin belirleyici işaretlerinden biri de geç yatıp geç uyanmak. Kanawaza & Perina tarafından 20.745 yetişkinin uyku alışkanlıklarının ölçüldüğü araştırmada düşük zeka seviyesine sahip kişilerin hafta içi ortalama 23:41’de yatağa gittiği, 7:20’de ise uyandığı görülüyor. Yüksek zeka seviyesine sahip kişiler ise geceleri ortalama 12:29’da yatağa geçip 7:52’de uyanıyorlar.

 6. 6 Güven duygusu

  Son dönemde Amerika’da gerçekleştirilen bir araştırma zeki insanların başkalarına güvenmeye daha yatkın olduklarını gösteriyor. Bu durumun zeki insanların karakter analizinde daha başarılı olmasından kaynaklanabileceğini belirten araştırmacılar güven duygusu yüksek kişilerin daha mutlu ve sağlıklı olduklarını da ortaya koyuyor.

 7. 7 Tembellik Zekanın Göstergesi

  Mc Elroy tarafından 2016 yılında yayınlanan bir araştırma tembel kişilerin düşünmekten daha çok zevk aldığını gösteriyor. Araştırma düşünmekten hoşlanmayan kişilerin sürekli bir şeyler yaparak kendi düşüncelerinden kaçmaya çalıştıklarını da gösteriyor. Diğer yandan düşünmekten hoşlanan kişilerin hafızalarının daha kuvvetli olduğu, karar vermek için daha fazla çaba harcadıkları için daha doğru kararlar verdikleri de belirtiliyor

  Kaynak