Bir Bardağa Limon Nasıl Ekilir: Evinin Taze Kokmasını Sağla ve Ruh Halini Yükselt

Evinin ve kendinin hissini anında iyileştirebilecek bir şey varsa, o da limonsu taze bir kokudur.

Sakinleştirici ve rahatlatıcı bir ortamda yaşamanın faydasını asla küçümseme. Evin, dünya seni yorduktan sonra geldiğin yerdir ve seni mutlu eden güzel şeylerle süslenmeyi hak eder. Özellikle fiziksel ve zihinsel sağlığın üzerindeki etkisini fark ettiğinde.

Beyin belirli kokulara tepki verebilir, ancak görünüşe göre ruh halleri de kokulardan etkilenebilir. Bir çalışmada, doğal bitki kokularına maruz kalan insanlar, kokusuz bir ortamda olanlara göre daha sakin, daha uyanık ve daha iyi bir ruh halindeydiler.

Kötü bir ruh halinden kurtulmaya çalışıyorsan, asık ruhları canlandırmak için narenciyeli bir şeyler dene; limon koklamak da beyni uyarmaya yardımcı olabilir.

Artık evinde büyüyen bir limon ağacına sahip olmanın bazı faydalarını bildiğine göre, kendi ağacını nasıl yetiştireceğine bakalım.

İhtiyacın olacaklar: limon tohumları (organik olanı seç), toprak, seramik kap, küçük plastik torba, cımbız, su ve kağıt havlular. Neredeyse her yerde bulabileceğimiz çok temel şeyler.

Limon tohumlarını bir saat kadar az miktarda suda bekleterek başlayabilirsin. Bunu yaparak, tohumlardaki küspe kalıntılarının ve doğal şekerlerin giderilmesini kolaylaştıracaksın.

Ardından, tohumları kağıt havlularda kurut ve kalmış olabilecek ek meyve posası parçalarını çıkarmak için cımbız kullan.

Bu noktada limon çekirdeklerini küçük bir kavanoza veya bir bardak ılık suya koyabilirsin; Filizlenmeye başlayana kadar en az iki gün bu şekilde bırak.

Seramik bardağına saksı toprağı ekle ve bir sprey şişesinde toprağı sula. Yaklaşık 1 – 1.5 cm derinliğinde birkaç delik aç. Tohumları deliklere bırak ve toprakla ört (toprağı çok fazla doldurma).

Seramik bardağı şeffaf bir plastik torba ile ört. Kabı, buzdolabının üstü gibi sıcak bir yere koy. Toprağı nemli tut ve 2 hafta sonra filizleri kontrol etmeye başla. Fide poşete değmeye başladığında plastik poşeti kaptan çıkar.

Son olarak, bardağını güneşli bir yere koy ve toprağın kuruduğunu hissettiğinde sula. Daha sıcak aylarda, sulama, soğuk havalarda olduğundan daha sık olacaktır.

Birkaç yıl meyve alamayabilirsin, ancak birkaç hafta sonra limon kokusundan faydalanabileceksin ve ağacına özen gösterirsen bu ömür boyu sürebilir.