Metabolizmayı Hızlandırmak ve Yağ Yakmak İçin Neler Yenir?

İnternet, metabolizmayı nasıl hızlandırabileceğiniz konusunda tavsiyelerle doludur. Yaşlandıkça, metabolizmanız da dahil olmak üzere çeşitli vücut sistemlerinin yavaşlamaya başlaması oldukça doğaldır. Ne yazık ki, bu hiçbirimizin istemediği kilo alımı ve aşırı yağ ile sonuçlanabilir!

Ayrıca, vücudunuzun daha hızlı yağ yakmasını sağladığını iddia eden binlerce kilo verme takviyesi ve formülü vardır. Gerçek şu ki, vücudunuzun yağ yakma yeteneğini değiştirebilecek ‘sihirli hap’ yoktur. Bunların çoğu diyet, egzersiz ve kişisel bakım açısından kendi çabalarınıza bağlıdır.

Metabolizma Nedir?

Metabolizmanız basitçe vücudunuzun yiyecekleri enerjiye dönüştürdüğü süreçtir. Bu, yiyecek ve içeceklerdeki kalorilerin oksijen ile birleşerek çeşitli aktiviteleri gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi serbest bıraktığı karmaşık bir biyokimyasal süreçtir.

Dinlenirken bile vücudunuz her zaman enerjiye ihtiyaç duyar. Nefes almak, kan dolaşımını sağlamak, hormonları düzenlemek, hücreleri restore etmek ve onarmak gibi, içinizde düşünmediğiniz düzinelerce farklı işlev devam ediyor.

Benzer şekilde, vücudunuz bu temel işlevleri yerine getirmek için belirli sayıda kaloriye ihtiyaç duyar. Bu,metabolizma hızınız veya metabolizmanız olarak bilinir.

Metabolik hızınızın hızını birkaç faktör belirler:

Vücut ölçünüz ve kompozisyonunuz – Daha fazla kaslı insanlar dinlenirken bile daha fazla kalori yakarlar.

Cinsiyetiniz – Erkekler genellikle kadınlardan daha az vücut yağına ve kaslara sahiptir, bu nedenle daha fazla kalori yakarlar.

Yaşınız – Yaşlandıkça, vücudunuzun kas içeriği azalma eğilimi gösterir ve yağ artmaya başlar, bu da metabolizmanızı yavaşlatabilir.

Metabolik hızınızı değiştirebilir misiniz? Metabolizmanız genellikle oldukça kararlıdır, ancak onu biraz hızlandırmanın yolları vardır.

Metabolizmayı Hızlandırırsanız Ne Olur?

Metabolizmanız en iyi şekilde çalışırken, birçok sağlık faydasını göreceksiniz. Metabolik hızınızda birçok faktörün rol oynadığını ve kilonun bunlardan yalnızca biri olduğunu hatırlamak önemlidir!

Hızlı bir metabolizmaya sahip olmak, enerji seviyenizin çok daha kararlı olduğu ve neredeyse hiç yorgun hissetmediğiniz anlamına gelecektir. Bunun nedeni, vücudunuzun yediğiniz yiyecekleri verimli bir şekilde yakıta dönüştürerek size sabit bir enerji kaynağı sunmasıdır.

Metabolizması iyi olan insanlar da zihinsel olarak odaklanmış kalabilir. Kilo alma olasılığınız daha düşüktür ve ihtiyaç duyduğunuzda hızla kilo verebilirsiniz.

Metabolizmayı Hızlandıran 6 Yiyecek

Bazı yiyeceklerin metabolizmayı hızlandırabileceğini düşünmek mantıksız görünebilir, ancak bu doğru. Vücudunuzun yağ yakma süreçlerinizi başlatmak için bazı besin maddelerine ihtiyacı vardır; Bu yüzden öğün atlamak aslında uzun vadede kilo vermenize yardımcı olmayabilir.

Aşağıdaki yiyeceklerin metabolizmanızı hızlandırmaya ve kilo verme yolculuğunuzu rayına oturtmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir:

1. Yağsız Etler

Proteini sindirmek, karbonhidratları veya yağı sindirmekten çok daha fazla iş gerektirir. Bu nedenle uzmanlar, kümes hayvanları ve balık gibi taze, yağsız et yemeyi tavsiye ediyor. Sindirim süreci çok fazla enerji gerektirir, bu yüzden onları parçalamak için kalori yakarsınız. Araştırmalar, proteinin yemek sonrası kalori yakmanızı% 35’e kadar artırabileceğini göstermiştir.

Dahası, kas kütlesi oluşturmak için protein gereklidir. Ne kadar çok kasınız varsa, metabolizmanız o kadar hızlı olur. Bu nedenle, gün boyunca her öğüne ve ara öğüne bir miktar protein eklemeyi hedefleyin.

2. Bakliyat

Fasulye ve bakliyat, mükemmel bir bitki bazlı protein kaynağıdır. Aynı zamanda hem çözünür hem de çözünmez lif bakımından zengindirler. Vücudunuz, lif ve proteini parçaladığında çok fazla enerji kullanır ve bu, metabolizmanızı iyi çalışır durumda tutar.

Fasulyenin yüksek lif içeriği aynı zamanda kan şekeri seviyenizi sabit tutmanıza ve öğleden sonra bu şeker isteklerini önlemeye yardımcı olur.

Ayrıca baklagiller demir ve çinko sağlar. Bunlar, tiroidinizin yeterli miktarda hormon üretmesi için ihtiyaç duyduğu minerallerdir. Onlar olmadan metabolizmanız yavaşlayabilir veya bozulabilir.

3. Fındık

Kuruyemişler başka bir büyük protein ve lif kaynağıdır. Araştırmalar, düzenli olarak kuruyemiş yiyenlerin, yemeyenlere göre daha düşük bir insülin direnci riskine ve daha küçük bel boyutlarına sahip olduğunu göstermiştir. Daha düşük insülin direncine sahip olduğunuzda, vücudunuzun yağ depolaması veya tip 2 diyabet geliştirme olasılığı daha düşüktür. Yine, kuruyemişlerin parçalanması daha uzun sürer, bu da onları metabolizmanız için daha tatmin edici ve daha iyi hale getirir.

En önemlisi, araştırmalar fındıkların metabolizmanızı hızlandırabileceğini bile buldu. Birkaç deneme, kuruyemişlerin toplam enerji veriminizin fazladan % 10’unu yakmanıza yardımcı olabilecek daha fazla enerji harcaması sağladığını belirtti.

4. Tam Tahıllar

Tam tahıllar, daha uzun bir şeker dizisinden oluşan karmaşık bir karbonhidrattır. Vücudunuzun onları parçalamasının daha uzun sürmesini gerektirir, bu nedenle metabolizmanız daha uzun bir süre boyunca sürekli yanar. Araştırmacılar, tam tahıl tüketmenin, yemek sonrası enerji harcamanızı işlenmiş gıdalara göre% 50’ye kadar daha fazla artırdığını bulmuşlardır.

Karmaşık karbonhidratlara sahip yiyecekler tipik olarak daha fazla besin içerir, özellikle B vitaminleri. Metabolik fonksiyonunuzun özü olan, yediğiniz yiyeceği enerjiye dönüştürmede büyük rol oynarlar. Spesifik olarak, B12 vitamini metabolizmayı hızlandırdığı ve uzun süreli enerji sağladığı için genellikle kilo kaybı ile ilişkilendirilir.

İşlenmiş tahıllar yerine tam tahılları seçtiğinizden emin olun. Tam buğday unu, kinoa, esmer pirinç, arpa, mısır ve yulaf tüketin.

5. Probiyotik Gıdalar

Yoğurt, kefir ve lahana turşusu gibi fermente gıdalar, bağırsağınızdaki iyi bakteri sayısını artırmaya yardımcı olur. Bu bakteriler, bağırsaklarınızdaki yiyecekleri sindirmekten ve besinlerin alımını kolaylaştırmaktan büyük ölçüde sorumludur.

Yapılan bir araştırmada, yetişkinlerin altı hafta boyunca her gece akşam yemeğinde yaklaşık 1/2 fincan probiyotik yoğurt yediklerinde,% 3-4 vücut yağını kaybettiklerini bildirdi. Bu, sade yoğurt yiyen ve sadece% 1 vücut yağı kaybeden yetişkinlerle karşılaştırıldı.

Probiyotiklerin vücudun safra asitlerini metabolize etme şeklini değiştirdiği öne sürülmüştür. Bu asitler karaciğer tarafından yapılır ve birincil işlevleri üst bağırsaktaki yağları parçalamaktır. Probiyotikler safra asitlerinin nasıl metabolize edildiğini etkileyebilirse, vücudunuzun gıdalardan ne kadar yağ emebileceğini değiştirebilirler.

6. Kafein

Kafein, ‘uyanmanıza’ ve metabolizmanızı hızlandırmanıza yardımcı olduğu bilinen güçlü bir uyarıcıdır. Diğer nörotransmiterlerin daha fazla dopamin ve norepinefrin salmasına neden olan adenozin adı verilen bir nörotransmitteri bloke ederek çalışır.

Bu, kendinizi daha uyanık ve enerjik hissetmenize yardımcı olur ve bu da daha uzun süre egzersiz yapmanızı sağlayabilir. Bununla birlikte, çok fazla kafein içmenin kronik bir stres tepkisini tetikleyebileceğini ve kendinizi bitkin hissetmenize neden olabileceğini unutmayın, bu yüzden küçük dozlarda almalısınız.

Çalışmalar, kafeinin, dozunuzun büyüklüğüne bağlı olarak, dinlenme metabolizma hızınızı yaklaşık% 3-11 artırabileceğini göstermiştir. Ayrıca bunun daha hızlı yağ yakmaya yardımcı olabileceği de gösterilmiştir. Hatta bir çalışma, kafein bazlı takviyeleri alan kişilerin% 29’a kadar daha fazla yağ yakımı yaşadığını gösterdi. Bu nedenle araştırmacıların, kafeinin enerji dengesini önemli ölçüde etkileyebileceğini ve metabolizmayı hızlandırabileceğini önermelerine yol açtı.

Unutmayın, bu makale ne yiyeceğinize odaklanırken, metabolizmanızı gerçekten hızlandırmak ve yağ yakmak için egzersiz ve öz bakım konusunda da çaba sarf etmeniz gerekir. Yukarıda önerdiğim yiyeceklerle sağlıklı beslenmeye başlayın ve kendinizi hareket ettirmek için düzenli olarak egzersiz yapın.