Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Onlardan Güvenli Bir Şekilde Nasıl Kurtuluruz

Cilt lekeleri, sayıları değişebilen küçük ve yumuşak cilt parçalarıdır. Genellikle, ciltle aynı renktedirler, ancak bazen daha koyu olabilirler. Vücudun herhangi bir yerinde cilt lekelerini geliştirebilseniz de, genellikle cildinizin giysilere sürtündüğü bölgelerde büyür. Genel olarak, bu zararsız büyümeler iğne ucu büyüklüğündeki çıkıntılara benzer, ancak bazı durumlarda bir üzüm kadar da büyüyebilir.

Cilt lekeleri liflerden, kanallardan, kan damarlarından, sinir hücrelerinden ve yağ hücrelerinden oluşur. Bunlar üzerinde gelişebilirler;

– göz kapakları;

– göğüslerin altı;

– koltukaltı;

– boyun;

– üst göğüs.

Cilt lekeleri tehlikeli değildir ve genellikle rahatsızlığa veya acıya neden olmazlar. Kadınlar ve erkekler, cilt lekelerine karşı aynı derecede savunmasızdır. Bununla birlikte, obezite veya şeker hastalığı olan kişilerde cilt lekeleri olması daha olasıdır.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

Sürtünme cilt lekelerine neden olabilir gibi görünüyor. Bazı faktörler bu büyümelerin gelişmesine de katkıda bulunabilir.

Bunlar;

– İnsan papilloma virüsünün bazı türleri;

– Hamilelik sırasındaki hormonal değişiklikler;

– İnsülin direnci.

Cilt Lekeleri ve Diğer Cilt Koşulları

Cilt lekelerinizin olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza veya dermatoloğunuza danışın. Bir profesyonel bu büyüme ve diğer cilt koşulları arasındaki farkı söyleyebilir. Cilt lekeleri yalnızca onlara bakarak kolayca teşhis edebilir.

Cilt Lekelerinden Nasıl Kurtulurum

Cilt lekeleri zararlı olmamasına rağmen, insanlar kozmetik nedenlerden dolayı bunlardan kurtulmak isteyebilir. Hassas bölgelerdeki büyük cilt lekeleri tahrişe neden olabilir. Yüzünüzdeki veya kollarınızın altındaki cilt lekeleri, tıraş işlemini zorlaştırır ve acı verir. Cilt lekelerinin, benlik saygınızı da etkilediğinde çıkarılmasını düşünebilirsiniz.

Cilt lekelerini yok etmek için kullanılan birkaç teknik vardır.

1.Kriyoterapi, cilt lekeleri sıvı azot ile dondurulur.

2.Eksizyon, cilt lekesi bir neşter veya makasla kesilir

3.Koterizasyon, cilt lekesi bir elektrik akımı kullanılarak yakılır.

UYARI: Cilt lekeleri için mutlaka bir doktora başvurun.

Yeni cilt lekelerinin aynı yerde tekrar görünebileceğini unutmayın. Büyük cilt etiketlerini kendiniz çıkarmayı denemeyin, çünkü ağır kanamaya neden olabilir. Büyüme sizi rahatsız etmiyorsa, herhangi bir tedavi görmemeye karar verebilirsiniz.