Çakra Dengeleyen Bu Besinlerden Hangisi Sizin Dikkatinizi Çekiyor

bur-ta-lar-1-2.jpg

Çakralar vücudumuzun 7 ana noktasında metafizik ve/veya biofizik enerjinin bağlantı noktalarıdır. Çakralarımız açık olduğunda kendimizi dengede hissederiz ve yüksek benliğimizle bağlantı sağlamamız daha kolay olur. Daha hafif ve daha enerjik oluruz.

Birçok dış etkene bağlı olarak çakralarımız çoğu zaman dengede olmaz. Kötü beslenme ve stres sonucu denge bozulur ve o zaman da çeşitli hastalıklara maruz kalırız. Ama şanslıyız ki, çakralarımızı aldığımız besinlerle tekrar dengeye sokabiliriz.

Aşağıdaki besinler çakralarınızı dengeye sokacak, enerjinin vücudunuzda kesintiye uğramadan dolaşmasını sağlayacak. Her çakraya ait olumlamayı da kullanmayı ihmal etmeyin. Aşağıda sizin için hazırladığımız bir test var. Hangi fotoğrafı seçerseniz onun çakrası ile bağlantısını görecek ve çakralarınızı dengeye sokmak için neler yapmanız gerektiğini bulacaksınız.

 1. Bu besinlerden hangisi sizi çekiyor?

  1. ELMA
  2. PORTAKAL
  3. MUZ
  4. ÇİKOLATA
  5. YABAN MERSİNİ
  6. ÜZÜM
  7. SU

Çakra Dengeleyen Bu Besinlerden Hangisi Sizin Dikkatinizi Çekiyor

Oluşturuldu
 1. Test sonucu

  Elmayı Seçtiniz

  Kök Çakra: Eğer elmayı seçtiyseniz, kök çakranıza dikkat etmeniz gerekiyor. Omurganızın sonlandığı bölgede bulunan kök çakranız güvenlik, denge ve insanın temel ihtiyaçlarını temsil ediyor. 

  Topraklanmanız ve doğa ile bağlantıya geçmeniz gerekiyor. Bunu meditasyon ve uzun açık hava yürüyüşleri ile gerçekleştirebilirsiniz. Bazı yiyecekler de kök çakranızın sağlıklı olmasına faydalı. 

  Besinler: Kırmızı rengi olan yiyecekler. Elma, nar, kırmızı kinoa, kırmızı biber. Olumlama: Her zaman güvendeyim, vücudumla uyum içindeyim. Her şey yolunda.

  Sonuçlarınızı Paylaşın
 2. Test sonucu

  Portakalı Seçtiniz

  Sakral Çakra: Eğer portakalı seçtiyseniz sakral çakranıza dikkat etmeniz gerekiyor.

  Sakral çakramız göbek deliğimizin hemen altında bulunur. Cinselliğimiz, yaratıcılığımız ve duygularımızla ilgilidir. Rengi turuncudur. Dengede olduğunda kendinizi akışta hissedersiniz, yaratıcılığınız artar, sağlıklı ilişkiler kurarsınız ve kendinizi ve vücudunuzu seversiniz.

  Besinler: Tabii ki turuncu renkli besinler tüketmek sakral çakramızın sağlıklı olması için oldukça iyi bir karar. Portakal, mango, tarçın, zencefil gibi besinler tüketin. Olumlama: “Kendimi canlı, güzel, güçlü ve hayata bağlı hissediyorum. Kendimle ve çevremle uyum içindeyim. Evrensel enerji ile uyumluyum.”

  Sonuçlarınızı Paylaşın
 3. Test sonucu

  Muzu Seçtiniz

  Solar plexus: Eğer muzu seçtiyseniz karın bölgemizde bulunan ve alt ve üst çakralar arasındaki geçişi sağlayan solar plexus çakrasını seçtiniz demek. 

  Rengi parlak sarıdır. Yiyecekleri sindirmemiz, egomuzu kontrol etmemiz, kendimize güvenimiz, ruhsal büyümemiz hep bu çakra ile ilgilidir. Enerji dengemizi sağladığı için oldukça önemli bir rolü vardır. 

  Dış dünyaya kendimizi iyi ifade edebilmemiz ve içimiz ve dışımızın uyum içinde olması için solar plexus’un sağlıklı çalışması çok önemlidir. 

  Besinler: Kompleks karbonhidratlar, tam tahıllar, ekmekler, pirinç, sarı renkte olan muz, sarı biber, mısır gibi sebzeler ve meyveler. Kişniş, rezene, zerdeçal, kimyon ve anason gibi baharatlar. 

  Olumlama: Başarılıyım, kendime güveniyorum ve karşıma çıkar zorlukların üstesinden kolaylıkla geliyorum.

  Sonuçlarınızı Paylaşın
 4. Test sonucu

  Çikolatayı Seçtiniz

  Kalp çakrası: Eğer çikolatayı şeçtiyseniz, kalp çakranızın size mesajı var. Göğsünüzün tam ortasında bulunan kalp çakranız yeşil renkle ilişkilendirilir. Yenilenme, yeniden doğma, acıdan sevgiye geçiş, kendinizle ve çevrenizle sevgi dolu ilişkiler kurmanızın yolu sağlıklı kalp çakrasıdır. 

  Vücudunuzdaki birçok dengesizlik tıkalı bir kalp çakrasının sonucudur. Geçmişten getirdiğiniz yükler, duygusal incinmeler, sevgisizlik bu çakranın tıkanması için yeter de artar bize. Bu tıkanıklıktan kurtulmanın en kolay yolu da koşulsuz sevgi ve affetmeden geçiyor. 

  Besinler: Brokkoli, kara lahana, hardal, lahana, kıvırcık salata, yeşil çay, bitter çikolata, ıspanak, kereviz, fesleğen, adaçayı, maydanoz, kekik gibi besinleri tüketin. 

  Olumlama: Karşılıksız sevgiyi kolaylıkla kabul ediyor ve kolaylıkla veriyorum. Sevginin tün duygusal yaraları iyileştirdiğini biliyorum.

  Sonuçlarınızı Paylaşın
 5. Test sonucu

  Yaban Mersinini Seçtiniz

  Boğaz çakrası: Yabanmersini seçenler, boğaz çakranıza dikkat!

  Boğaz bölgenizde bulunan boğaz çakrası açık mavi renkle bağdaştırılır.  Kendinizi açıkça ifade edebilmenizin yolu açık boğaz çakrasıdır. İrademiz, sağlıklı karar verebilmemiz ve yüksek benliğimizle iletişime geçebilmemiz de bu çakranın sayesinde gerçekleşir.

  Besinler: Çorbalar, yaban mersini, erik, limon, lime, üzüm, kivi, deniz bitkileri, meyva suları Olumlama: Gerçek düşüncelerimi kolayca ve dürüstlükle ifade edebiliyorum.

  Sonuçlarınızı Paylaşın
 6. Test sonucu

  Üzümü Seçtiniz

  Üçüncü göz çakrası: Üzümü seçtiyseniz üçüncü göz çakranıza dikkatinizi vermeniz gerekiyor olabilir.

  Alın bölgemizde bulunan üçüncü göz çakramız koyu mavi renkle özdeşleşmiştir. İlahi gerçeklikle bağlantımız bu çakranın sağlıklı olmasıyla ilişkilidir. Dünyasal gerçeklerin ötesini görmemiz, kendi yüksek benliğimizle iletişim kurmamız, hislerimiz, iç rehberimiz bu çakra ile bağlantılıdır. Hayat amacımızı bulmamız ve gerçekleştirebilmemiz de bu çakranın sağlıklı olmasıyla gerçekleşecektir.

  Besinler: Kırmızı soğan, kara üzüm, ahududu, böğürtlen tüketilmesi gereken besinler. Olumlama: İlahi gerçekle bağlantıdayım ve ilahi gerçek tarafından yönlendiriliyorum. Hayat amacım doğrultusunda hizmet ediyorum ve bütünle uyumluyum.

  Sonuçlarınızı Paylaşın
 7. Test sonucu

  Suyu Seçtiniz

  Tepe(taç) çakra: Su seçiminiz size taç çakranıza dikkat etmenizi söylüyor. 

  Başımızın üstünde yer alan taç çakramız fiziksel bedenimizi yüksek benliğimize bağlar. Fiziksel dünyadan kaynağa bağlanmamız ve “birlik” bilincine ulaşmamız için taç çakramızdaki tıkanıklıklardan kurtulmamız gerekir.

  Besinler: Bu çakra bizi fiziksel olana değil, ilahi olana bağladığı için aslında yiyeceklerle çok ilintili değildir. Esas olarak su, güneş, hava, sevgi ve meditasyon ile beslenir. 

  Olumlama: Yüksek benliğimi ve hayat amacımı biliyorum, herkesle, tüm evrenle “bir”im. Ben ışığım.

  Sonuçlarınızı Paylaşın