KELİMENİN ŞİFA GÜCÜ “TEŞEKKÜR EDERİM”

Depresyon semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

352 kişilik bir çalışma, basit sözlerin bir kişinin psikolojik ve hatta fiziksel durumunu iyileştirebileceğini göstermiştir. Her durumda, “teşekkür ederim” kelimesi, birçok Amerikan eğitim ve bilim kurumunu temsil eden uzmanlara göre, dolaylı olarak depresyon semptomlarının hafifletilmesine katkıda bulunuyor.

Çalışma 18 ila 58 yaşları arasındaki kadın ve erkekleri içeriyordu. Anlaşıldığı üzere, birçoğu gerçek duygularını başkalarının huzurunda açığa vurma korkusu gibi bir sorunla karşı karşıya kaldı. Sonuç olarak, söylenmeyen düşünceler, diğer psikolojik sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir ve özellikle de bazen depresyon belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Uzmanlara göre, bir kişiyle ilgili olarak ifade edilen kelimeler (özellikle sıcak cevap kelimelerle eşlik edildiyse) aynı anda birçok açıdan yardımcı olur – insanlar arasında güvene dayalı ilişkiler kurmanıza izin verir, kendine güven duygusu verir ve böyle devam eder. Tüm bunlar, sırayla, depresyon semptomlarının, en azından bir dereceye kadar azaldığı gerçeğine yol açar.

Doğal olarak, uzmanlar, tedavilerinde şiddetli depresyona sahip kişilerin, öncelikle doğru şekilde seçilmiş ilaçların ve diğer gerekli önlemlerin alınmasını içeren daha “ciddi” tedavi yöntemlerine güvenmeleri gerektiğini açıklığa kavuşturmaktadır. Yine de, bazı durumlarda, inceliklerin insanlar arasında ortaya çıkan karşılıklı minnet duygusu gibi rolünün küçümsenmemesi gerektiğini söylüyor.

Son zamanlarda, Albert Üniversitesi’ni temsil eden uzmanlar da benzer sonuçlara vardılar, onların görüşüne göre “ikinci yarısının” gösterdiği hassasiyet kişiyi depresyondan bir ölçüde koruyabilir. Araştırmacılar bazen bir eşe yönelik ahlaki desteğin yalnızca bu sorunla daha hızlı başa çıkmak için değil, aynı zamanda bir kişinin gelecekte yeni zihinsel sorunları yaşama ihtimalini de arttırdığını iddia ediyor.