İletişim Becerilerinizi Güçlendirmek İçin Yapmanız Gereken 15 Şey

Hiç kimseyi tanımadığınız bir sosyal toplantıda kendinizi sık sık rahatsız hissediyor musunuz ve isimleri öğrenmekte zorlanıyor musunuz? Bu tanıdık senaryo, birçok insanın fobi listesinin en üstünde yer alıyor.

Bazı insanlar yabancı bir odaya girer ve sanki eski arkadaşlarının arasındaymış gibi sohbet etmeye başlar.

Kariyeriniz mükemmel bir iletişimci ve etkileyici olmanıza mı bağlı? Bunlar, satışta çalışırken veya mesleklere yardım ederken hayati becerilerdir. Etkili iletişim ve mükemmel insan becerileri, şirketinizi veya bir rakibi seçen müşteriler arasındaki fark anlamına gelebilir.

Romantizm dünyasında, iletişim becerileri yüksek olan insanlar daha fazla kalp kazanır bunu kabul edelim; Önce görünüşe ilgi duyuyoruz. Güzellik ilk dikkati alabilir, ancak karakter, çekicilik, zekâ ve nezaket bunu koruyacaktır.

Çarpıcı özelliklere, doğru soyadına sahip olmanız veya manyetik bir kişilik olmak için nakitle yüklenmeniz gerekmez. Birkaç basit iletişim becerisini öğrenmek ve sosyal ipuçlarına duyarlı olmak başarının anahtarıdır.

Burada İletişim Becerilerinizi Güçlendirmenize Yardımcı Olacak 15 İpucundan Bahsedeceğim.

1. Karşınızdaki Kişinin Gözlerinin İçine Bakın

Lisede muhtemelen okuduğunuz şeylerden biri, iyi göz temasının önemiydi. Beynimiz samimiyet ve doğruluk için başka bir kişinin gözlerinin içine bakmalıdır.

Konuşurken başkalarıyla düzenli göz teması kurduğunuzda, güven, çekicilik ve özgünlük yayılır.

2. Sık Sık Gülümseyin

Kaşlarınızı çatmanın gülümsemekten daha fazla kas gerektirdiğini duydunuz mu? Kaşlarını çatmış birini gördüğümüzde, ilk yaptığımız genellikle diğer yöne yürümektir. Samimi bir gülümseme, görünümünüzü vurgulamak için elmas ya da incilerden daha fazlasını yapar.

Tanıdık olan veya olmayan bir kalabalığın karşısında bir sinir demeti olduğunda, gülümsemeyi deneyin. Bu anında sizi rahatlatabilir ve diğerlerinden olumlu ilgi çekebilisirsiniz. Gülümsemeyi ne kadar çok yaparsanız, o kadar doğal olur.

3.Görgü Kurallarını Kullanın

Moda ve sosyal geleneklerin nasıl döndüğünden bağımsız olarak, iyi tavırların asla modası geçmez. Kalabalıktaki en çekici kişi bile, kaba ve iğrenç ise kötü olarak kabul edilir. Cazibenin özü, her durumda uygun davranış, zarafet ve nezakettir.

4. Karşınızdaki Kişiye Saygı Gösterin

Uygun davranış, karşılıklı saygıya bağlıdır. İnsanlara kim olduklarına veya hayatlarının durumlarına bakılmaksızın saygı gösterdiğinizde, sizi güzel ve olumlu bir ışıkta algılarlar. Başkalarına nasıl davranılmasını istediğiniz gibi temel kurallara uymak, insanlarla ilişkilerinizde size iyi hizmet edecektir.

5. İlginç Şeyler Hakkında Konuşun

Başarılı bir konuşmacı ve etkileyici olmak istiyorsanız tartışabileceğiniz geniş bir konu yelpazesine sahip olmalısınız. İlk olarak, din, siyaset veya cinsiyetle ilgili konulardan uzak durun. Yakın, benzer fikirli arkadaşlarınız yoksa, küfür ve müstehcen şakaların çoğunun sosyal ortamda yeri yoktur.

Düşünceli bir kişi, nefret yüklü ve önyargılı yorumlarda asla eğlence bulamaz. Yetenekli konuşmacılar, konuşmalarını mevcut kişiye nasıl uyarlayacaklarını bilirler.

6. Gülmekten Korkmayın

Çoğu insan başkalarıyla gülmekten hoşlanır. Kimse sizi bir komedyen olarak beklemese de, bilmediğiniz bir kalabalığın içindeki buzu kırarken küçük bir kurnazlık uzun bir yol kat eder. Sık sık gülümsemeyi ve biraz kahkaha ile hafifletmeyi unutmayın.

7.İyi Bir Dinleyici Olun

İnsanların duymak ve söylediklerini dinlemek arasında büyük bir fark vardır. Diğer kişinin onları gerçekten dinlemek için söylediklerine aktif olarak katılmalısınız. Bir daha ne söyleyeceklerini düşünmek yerine birkaç saniyenin başkalarının yorumları üzerinde düşünmesine izin verin.

İyi bir dinleyici olun, karşınızdaki kişinin gözlerine bakın ve söylediklerine konsantre olun. Kendi sözlerinizle yeniden ifade ederek amacını anladığınızı ona bildirin.

Mükemmel konuşmacılar da onlarla konuşan kişiyi yansıtmanın önemine değer verir. Konu ve konuşmacının gösterdiği duygudan bir ipucu alın ve davayı takip edin. Heyecan verici haberleri paylaşırken gerçek bir coşku gösterin. Şaşkın veya incinirken de empati gösterin.

Zor olsa da, ara vermekten kaçınmalısınız. Uygun duyguları yansıtırken, başınızı sallayın ve söylediklerini düşünün. Sözsüz bu eylemler diğer kişiye söylediklerini önemsediğinizi ve ona değer verdiğinizi söyler.

8. Sadece Kendiniz Olun

Bir açıklama yapmak için iddialı olmanız gerekiyorsa, olumlu bir açıklama yapamayacaksınız. İnsanlar otantik ve yayın yapması gerekmeyenlerle buluşmayı sever. Bir grupta, hatta bire bir görüşmede rahatlayın ve kendiniz olun.

Kimse böbürlenen birinden hoşlanmaz. Sadece başarıları, mülkleri veya paraları hakkında bilgi verebilecek kişilerden her zaman kaçınılır. En iyi varlığınız olumlu bir tavır ve nezaket ile gerçek bir kişiliktir.

9. Her Zaman Olumlu Olun

Yetenekli konuşmacılar, tartışmanın ruh halini nasıl belirleyeceklerini çok iyi biliyorlar. Tutumunuz pozitif veya negatif olsun bulaşıcı olabilir.

Tabii ki, bazen sosyal durumlarda olağandışı olan olumsuz durumlar hakkında ciddi tartışmalar yapılması gerekir. Gülümsemeyi ve konuşmayı olumlu ve canlı tutmayı unutmayın. İnsanlar konuşmayı iyi hissedecek ve sizi sık sık arayacaklardır.

10.Harika Hikayeler Anlatın

Üstün yetenekli hikaye anlatıcıları olan insanların etrafında olmak eğlenceli değil mi? Animasyonludurlar ve içgüdüsel olarak her bir parçanın nasıl vurgulanacağını bilirler. Hikayeleri paylaşmak, başkalarıyla bağ kurmak için güzel bir yol olsa da, sıkıcı olmaktan kaçınmak için akıllıca kullanılmalıdır.

11. İyi Bir Takım Oyuncusu Olun

Bir basketbol oyununda topu tek kişi kontrol etseydi ne olurdu? Tek oyuncunun bir profesyonel olup olmadığına bakılmaksızın, hiç kimse oynayamazdı ve takımları şüphesiz kaybederdi. Aynı şekilde, tek taraflı bir konuşma da dahil olan herkes için bir kayıptır.

İyi bir konuşmacı olmak için ilgi odağı paylaşmayı öğrenin. Başkalarını sohbete çektiğinizde ve doğal olarak ileri geri gitmesine izin verdiğinizde, herkes mutlu ve zenginleşir.

12.Uygun Beden Dili Kullanın

İnsanlar birbirlerini tanımıyor olsalar bile, beyinlerimiz vücut dilini anında fark edebilir ve analiz edebilir. Beden diliniz söylediklerinize uymuyorsa, yaratıcı olmalısınız. Konuşurken, kollarınızı açık, vücudunuzu sakin ve rahat tutun.

13.Hayatınızı Zenginleştiren Şeyler Yapın

Her şeyden önce kendinize yatırım yapmalısınız. Tartışmak için ilginç konuların hazinesi olmalısınız. İnsanların size ilgi duymasını istiyorsanız, uzmanlığınızı artırmayı ve yeni hobiler edinmeyi düşünün.

14.Verdiğiniz Sözleri Tutun

Kimse yalancı bir kişiden hoşlanmaz. Dürüst ve dakik olduğunuzda verdiğiniz sözleri ve yükümlülüklerinizi yerine getirdiğinizde iyi bir güven sağlar ve arkadaşlık kurarsınız.

15.Başkalarının Kendilerini İyi Hissetmesini Sağlayın

Uygun ve samimi övgüler genellikle başkaları tarafından memnuniyetle karşılanır. Kendinize ve yeteneklerinize güvendiğinizde, spot ışığından geri adım atmak ve başkalarının parlamasına izin vermek kolaydır.

Manyetik bir kişiliğe sahip büyüleyici bir insan olarak algılanmak istiyorsanız, bu önerileri yaşamınızda mutlaka uygulayın. Yakında, bir kalabalıkta veya bire bir görüşmede daha rahat olacaksınız. Yeni arkadaşlar edinmeyi ve sahip olduğunuz arkadaşlıkları nasıl geliştireceğinizi öğrenmekten asla pişman olmayacaksınız.