Gündüzleri Yaptığınız Aslında Gece Yapmanız Gereken 10 Şey

Untitled-1-3-768x402-1.jpgGünlük rutinlerimizden bazılarını gündüz yapmak yerine gece yapmak, sağlığımız ve mutluluğumuz için daha iyi olabilir. Gündüzleri yaptığımız birçok şey var. Duş almak bunlardan biri. Bu içerikte, bu gibi şeyleri geceleri yapmanın faydalarını Anlattık

 1. 1 Süzme Peynir Yemek.


  Yatmadan önce birkaç saat yemek yemediyseniz, iyi uyuyamazsın. Süzme peynir tüketmek iyidir, çünkü yüksek miktarda protein ve triptofan içerir (iyi uykuya katkıda bulunan amino asit). 

  Sebzelerin büyük bir kısmı iyi bir alternatif değildir çünkü midenizi şişirebilir.
  Açlık, genellikle uykusuzluğa neden olur ve akşam yemeğinizi yemeden yatarsanız muhtemelen iyi bir kahvaltıya ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca, karnınız gurulduyorsa uyumak zordur.

 2. 2 Yürümek


  Yatmadan önce yürüyüşe çıkın. Günün tüm endişelerini aşmanıza yardımcı olacaktır. Sessizliğin tadını çıkarabilir ve sizi rahatsız eden şeyleri düşünebilirsiniz. Ayrıca, gece yürüyüşlerinin sağlık için iyi olduğu kanıtlanmıştır ve uykusuzlukla baş etmenize yardımcı olur. Yürürken yeni fikirler ya da sorunlara sıra dışı çözümler aklınıza gelebilir.


 3. 3 Yarın İçin Plan Yapmak


  Planlarınızı gece yapmak, hayatınızı düzene koymaya katkıda bulunur. Gündüzler genellikle acele planlar yaparız ve sonuç olarak, önemli şeyleri unuturuz ya da uğraştığımızdan daha fazla sorumluluk üstleniriz. Kapsamlı planlama, gündüzleri sakin kalmanıza ve fazla zaman ve enerji harcamadan adım adım gerekli tüm işlemleri gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.

 4. 4 Odanızı Havalandırmak


  İnsan bedeni beyaz yağ içerir. Çoğu zaman bu yağ, görünmesini istemediğimiz yerlerde ortaya çıkar. Ayrıca, kahverengi yağ diye adlandırılan başka bir yağ da vardır. Bu yağ, vücudun ısı düzenlemesinde yer alır ve bir enerji kaynağıdır. Çeşitli testler, metabolizmayı geliştiren soğuk etkisi sonucunda, beyaz yağın, kahverengiye dönüşebileceğini kanıtlamaktadır.

  İçeriyi serinletmek için geceleri yatak odamızda bir pencere açabiliriz. Sadece soğuk havanın içeri girmesine izin vermek -uyurken bile- kahverengi yağların daha hızlı çalışmasını ve  daha fazla enerji tüketmesini sağlar.

 5. 5 Sıcak Bir Duş Almak


  Gündüzleri alınan sıcak bir duş, en iyi seçim olmayabilir çünkü sıcak hava aslında uyku yardımcısıdır. Geceleri daha yararlıdır, çünkü vücut sıcaklığındaki bu değişim vücudumuzda uykuya daha hızlı dalmamız için bir dürtü yaratır. Sıcak duş, aynı zamanda uykusuzluk ile başa çıkmak için de harika bir yoldur.

  Uyumadan önce alacağınız sıcak bir duş çok faydalıdır; sinirleri yatıştırır, tıkanmış gözenekleri temizler, kandaki glikoz seviyesini dengeler, omurgaları rahatlatır...

 6. 6 Hatırlamak İstediğiniz Bir Şeyi Okumak


  Beyniniz geceleri her şeyi daha iyi ezberliyor. Bilim insanları, okumanın rahatlamak için en iyi yol olduğunu kanıtladılar. Çünkü farklı bir dünyaya dalmak, günlük problemleri atlatmaya ve stresi azaltmaya yardımcı oluyor. Anksiyete düzeyinizi azaltmak ve kaslarınızı gevşetmek için sadece 6 dakika kitap okumak yeterlidir.

 7. 7 Daha İyi Bir Uyku İçin Kivi Yemek.


  Birçok insan gündüzleri meyve yemeyi tercih ediyor, ancak bazı meyveler var ki, geceleri yemek daha iyi. Birkaç çalışma, bir ay boyunca yatmadan önce bir saat içinde 2 kivi tüketmenin daha hızlı uykuya dalmanıza ve daha sağlıklı bir şekilde uyumanıza yardımcı olduğunu göstermektedir. E ve C vitaminleri, sağlıklı uyku döngüleri ve serotonin üretiminden sorumlu olan beyin içindeki sinirsel bağlantıları düzenler.

  Kivi yerine limon yerseniz, tersi bir etki elde edersiniz. Limon, bedenimizi canlandırır ve bize enerji verir.

 8. 8 Vişne Suyu İçmek.


  Yapılan yeni bir araştırma, 2 bardak vişne suyunun bir gecede yaklaşık 90 dakika daha fazla uyumanızı sağladığını gösterdi. Vişnede bulunan ve proantosiyanidinler olarak adlandırılan yakut kırmızı pigmentler triptofanın parçalanmasını azaltır, daha uzun süre dayanmasına ve daha çok çalışmasına yardımcı olur.

 9. 9 Saç Taramak


  Uyumadan önce saçları fırçalamak ölü hücreleri ve tozları temizler. Pürüzsüz bir fırça ile hafif bir masaj, oksijeni ve besin açısından zengin materyalleri köklere aktarmaya yardımcı olur. Ayırca, gündüzleri, saçlarınızı aceleyle şekillendirmeniz gerekmeyecek. Saçınızı günde 2-3 kez taramak yeterlidir, aksi takdirde yağlanır ve kırılgan hale gelebilir.

 10. 10 Günün Analizini Yapmak.


  Gününüzü analiz edin, başınıza gelen tüm güzel şeyleri hatırlayın, neleri değiştirmek istediğinizi düşünün ve bir günlüğünüz varsa bazı notlar alın. Çalışmalar, günlük analiz yapmanın çok yararlı olduğunu göstermektedir. Çoğumuz akşamımızı akrabalarımızla ve yakın arkadaşlarımızla geçiriyoruz. Onlara, onları sevdiğinizi ve her şey için minnettar olduğunuzu söyleyin.