Bu 7 İşaretten Herhangi Biriyle Karşılaşıyorsanız Aşırı Hassassınız Demektir

İnsanlar size çok hassas olduğunuzu söyledi mi veya bazı şeylerin sizi diğerlerinden biraz daha fazla rahatsız ettiğini fark ettiler mi? Öyleyse, çok hassas birkaç kişiden biri olabilirsiniz.

Bu terim, Elaine N. Aron, Ph.D. 90’lı yılların başlarında ve bir azınlık olarak kabul edilmelerine rağmen, hala nispeten yaygın bir özelliktir. Ayrıca, beş kişiden en az birinin “son derece hassas” olma özelliği sergilediğini iddia ediyor. Aron bir dizi yayınlanmış hikâye yürüttü ve aynı zamanda konuyla ilgili birkaç kitap yazdı.

Bununla birlikte, pek çok kişi kendilerine empatlardan veya son derece hassas insanlara atıfta bulunmasına rağmen, çoğu bu kategoriye tam olarak uymuyor.

Bu yazıda yalnızca çok hassas bir kişinin gösterebileceği bir dizi özellikten bahsedeceğiz.

1. Kelimenin Tam Anlamıyla Her Şeyi Hissedebilirsiniz

Çok hassas bir kişiliğiniz varsa, her şeyi hissettiğiniz için sık sık kendinizi bunalmış hissettiğinizi fark edebilirsiniz. Dertlerinizi, duygularınızı ve diğer herkesin dertlerini, duygularını vb. hissedebilirsiniz. Bazen kitaplar ve filmler bile çok hassas bir insanı tetikleyebilir ve bunalmasına neden olabilir.

2. Ayrıntılara Göre Yönlendirilirsiniz

Siz bir mükemmeliyetçisiniz. Hassas doğanız gereği, her küçük detayı mükemmelleştirmeniz ve her şeyin yerli yerinde olması gerekir.

3. Yüksek Bir Hayal Gücünüz Var

Çok hassas bir kişi, renkler ve semboloji açısından zengin, daha canlı rüya deneyimleri yaşayabilir. Ayrıca, bir durumun her yönünü analiz ederken, kendilerini zaman zaman bir an için sürüklenirken ve kendi zihinlerinde kaybolurken bulabilirler.

4. Kararlarınızı Yavaş Verirsiniz

Son derece hassas insanlar, karar vermeyi zorlaştıracak kadar her şeyi analiz edebilir.

Durumun izin verdiği ölçüde karar vermek için kendinize uzun süre ayırır ve ihtiyacınız olup olmadığını anlamanız için daha fazla zaman istersiniz.

5. Hassas veya Utangaç Bir Çocuk Olarak Tanımlandınız

Birçoğu için onlar, bir şekilde olayları gerçekleşmeden önce bilen çocuklardı. Ancak Aron, çoğu hassas kişinin çocukken utangaç olduğunu ve çoğu zaman yetişkinler gibi hala utangaç olabileceğini belirtiyor.

6. Çabuk Aşık Olursunuz ve Başınız Döner

Hassas bir kişi aşık olduğunda, herşeylerini ilişkilerine koyarlar. Bununla birlikte, sevginin ne kadar güçlü hissedilebildiğinden dolayı, hassas kişi bir ilişkide kolayca bunalabilir ve endişe nöbetleri yaşayabilir. Henüz doğru ilişkide değilseniz veya bu tür bir ilişkiye hazır değilseniz, rahatsız edici olabilir.

7. Güçlü Duygusal Refleksleriniz Var

Hassas kişiler, başkalarının duygularını o kadar çok hisseder ki duygusal duruma fiziksel olarak tepki verirler. Onlara göre, bir başkası acı çekiyorsa, onlar da acı çeker. Tersine, başka biri öfkeli duygular sergiliyorsa, onlar da öfkeyle boğulmuş hissedebilir.