Acilen Kurtulmanız Gereken 15 Şey

Kapsamlı bir temizlik, sadece evinizi değil, aynı zamanda başınızı da karmaşadan kurtaracaktır. Gereksiz şeylerin karmaşası ve birikintileri strese neden olur, doğru olanı bulma ve ana şeye odaklanma olasılığını tamamen sıfıra indirir.

Tüm evin büyük bir temizliği sadece bir hafta sonunuzu alacak ve size büyük bir fayda sağlayacaktır.

Bu listeye bakın, cesaretinizi toplayın – ve evinizdeki fazlalıklardan kurtulun.

1. Kullanmadığınız Eşyalar ve Aletler

Belki de tahıllar için bir dizi plastik kavanoz aldınız ve camı tercih ediyorsunuz; ya da hiç hatırlamadığınız birçok özel cihaz biriktirdiniz. Ya da belki hepiniz bir şekilde waffle makinesi kullanacaksınız, ama derinlerde krep yapmayı tercih ediyorsunuz. Bir yıldan uzun süredir kullanılmayan her şey güvenle geri dönüşüm için verilebilir veya atılabilir.

2. Yiyecek İçin Uygun Olmayan Kaplar.

Tüm plastik kaplarınızı toplayın ve hepsinin kendi kapağı olduğundan emin olun. Uygun kapakları olmayan her şey atılmalıdır.

3. Süresi Dolmuş Stoklar.

Baharatlar zamanla lezzetini kaybeder ve unlu şeker bile taze olarak çok daha lezzetlidir. Altı aydır bir ürünü kullanmıyorsanız, evinizde yapacak hiçbir şeyi yoktur.

4. Eski Gazete ve Dergiler.

Tüm gazeteler iki günü geçtikten sonra eskidir ve iki aydan eski dergiler atık kağıt olarak değiştirilmelidir. İçinde çok değerli bir şey varsa, istediğiniz kısmı kolayca kesebilir ve saklayabilirsiniz.

5. Geçen Yılın Takvimi.

Nedense birçok insan eski takvimleri tutar. Eski takvimdeki bazı önemli notları yeniden yazmak istiyorsanız, bunu yeni yıla girmeden önce yapın. Zamanınız yoksa, atın gitsin.

6. Çekler.

Onlar için geri ödeme alabiliyorsanız veya malları iade ederseniz, çekleri saklamak mantıklıdır. Diğer durumlarda kontrol edip çöp kutusuna yerleştirin.

7. Eski Dikiş Malzemeleri.

Sürekli olarak iğne işi yapmıyorsanız, büyük olasılıkla bir şişe kurutulmuş tutkal, çok renkli kurdeleler ve neredeyse hiç kullanışlı olmayan diğer önemsiz şeyler bulacaksınız. Artık kullanıma tabi olmayan her şeyi atın.

8. Eşi Olmayan Çoraplar

Eşi olmayan çoraplar için küçük bir sepet ayarlayın. Bir ay boyunca eşlerini bulamazsanız, onları atın.

9.Kullanılmayan Aksesuarlar

Birkaç yıldır takmadığınız her şeyi güzelce temizleyerek elinizden çıkartın, gerisini organize edin ve yerine koyun.

11. Eski Havlular ve Nevresimler.

Eski çarşaflar, herhangi bir hayvan barınağına girmekten mutluluk duyacaktır.

12. Eski Kozmetikler.

Makyaj malzemeleriniz başka bir renge döndüyse, kokusunu kaybetmiş veya dokusunu değiştirmişse, onları atın. Bir ürünü bir yıldan fazla bir süredir kullanmıyorsanız, o ürüne artık ihtiyacınız yok demektir.

13. Eski İlaçlar

İlaçlarınızın raf ömrünü kontrol edin: son kullanma tarihleri geçtiyse onları mutlaka atın. Sağlığınızı riske atmayın yoksa size daha pahalıya patlayabilir.

14. Video ve Kasetler

Değerli bilgileri olan ancak çalınacak hiçbir şeyi olmayan kasetleriniz varsa, bunları dijital formata çevirin. Ve sonra onlardan kurtulun.

15. Ev Aletlerinin Kullanım Talimatları

Şüphesiz talimatlar yararlı şeylerdir. Ya elektrikli süpürgeyi söküp toplayamazsam diye düşünebilirsiniz. Neyse ki, üreticilerin hepsinin web sitelerinde bu talimatlar mevcut, bu yüzden kağıt talimatlar ekstra bir dağınıklıktır.