7 İşaretler Birisi Psikolojik Olarak Sizi Manipüle Etmeye Çalışıyor

Başkalarını manipüle eden insanlar, en bencil insanlar arasındadır. Kendi çıkarlarına hizmet ederler. Onlar tarafından kullanılan yöntemler, küfürlü, aldatıcı, sapkın ve sömürücü olarak tanımlanabilir.

Eylemleri kesinlikle kötü niyetli olsa da, onlar genellikle kurnaz ve zekidirler. Manipülasyon eylemi kasıtlı ve karmaşık düşünce süreçlerini içerir; sadece insan psikolojisini kendi yararlarına kullanan bir kişi tarafından elde edilebilecek bir şeydir.

Psikolojik manipülasyon, başkalarının davranışlarını veya algısını küfürlü, aldatıcı veya gizli taktiklerle değiştirmeyi amaçlayan bir tür sosyal etkidir. – Harriet Braiker

“Manipülatörler, rahatsız edici kişilikleri ve mağdurları” konusunda klinik psikolog ve dünyaca ünlü bir uzman olan Dr. George K. Simon, başarılı manipülasyon için üç şartı dile getirdi:

(1) Agresif davranış ve niyetleri gizlemek.

(2) Bir mağdurun hangi yöntemin istenen sonuçları en iyi şekilde elde edeceğini belirlemede psikolojik eksikliklerini anlamak.

(3) Çok nadir görülen bir acımasızlık derecesi; Bilmedik bir kurbana zarar vermekle ilgili hiçbir endişeye sahip olmamak.

Sıklıkla, manipülatörlerin kullandığı akıllı teknikler nedeniyle, bir kurban niyetlerini basit bir “içgüdü hissi” ile açığa çıkarır. Kurban bir şeylerin yanlış gittiğini algılar.

İŞTE 7 İŞARETLER BİRİSİ SİZİ MANİPÜLE EDİYOR OLABİLİR:

1.HİKAYENİZİ DUYMAK KONUSUNDA ISRAR EDİYORLAR

Bu ilk taktik, birçok satış elemanının kullandığı yöntemdir ve oldukça faydalıdır. Bu, algılanan herhangi bir güçlü ya da zayıf noktayı değerlendirmeye çalışmanın bir yoludur; ikincisi manipülatif taktiklerinde onlara bir çeşit “avantaj” vermek için kullanılacaktır.

Bir manipülatör bunu tekrar tekrar yapabilir; bu da “tabloları çevirmek ” için bir fırsat açar. Eğer bir şeyler olduğundan şüphelenirseniz aksi ispatlanana kadar konuşmayı reddedin.

2. KAFANIZI KARIŞTIRMAK İÇİN AŞIRI BİLGİ YÜKLEMESİ KULLANIYORLAR

Akıllı manipülatörler, çok az şey bildiğiniz iddia edilen “gerçekler” (örneğin, istatistikler, veriler, olaylar) ile sizi boğacaktır. Benzer davranışlar, satışlarda ve diğer işlerle ilgili tartışmalarda da olabilir.

Bilgili bir satış görevlisinin aksine, bir manipülatör bu taktiği yalnızca kendi kazancı için kullanır. Durumu kendi isteklerine göre kontrol edebileceklerini ümit ederek “uzmanlık bilgisi” ile güvenilirlik sağlamak için her türlü çabayı göstereceklerdir.

Böyle bir durumla karşılaşırsanız, en iyisi kendi kararınızı kullanmak ya da oradan uzaklaşmak iyi bir fikirdir.

3.OLUMSUZ DUYGULAR OLUŞTURURLAR

Bazı manipülatörler, birini agresif şekilde manipüle etmeye çalışırken seslerini yükseltebilir. Bu davranışta bulunmalarının sebebi, karşısındaki kişinin taleplerine uymasını sağlamak istemeleridir.

Bu durumda, en üst seviyeye çıkmak, uzaklaşmak veya herhangi bir talebi “hayır” olarak kullanmak en iyisidir.

4.GÜVENSİZ HİSSETMENİZİ SAĞLARLAR

Güvensiz olan kişi manipülatörler için genellikle bir hedeftir, çünkü güvensizlik bu yalancılar ve aldatıcılar tarafından ciddi bir zayıflık olarak algılanır. Manipülatörler, olumsuz mizah ve alay gibi bir güvensizlik veya aşağılık duygusu yaratmanın farklı yollarını deneyeceklerdir. Genellikle görünüşünüzde, çalışma alışkanlıklarınızda ve hatta kişisel yaşamınızla eğlenebilirler.

Kendini beğenmiş suratına direnmeyi başarabilirseniz, bu iyi bir adımdır. İkinci adım bu tür bir konuşmanın kabul edilemez ve istenmeyen olduğunu açıkça ortaya koymaktır. Veya, hemen oradan çıkmak.

5. ZAMAN ZAMAN APTAL’I OYNAYACAKLAR

Cehaleti ifade etmek bir manipülatörün cephaneliğindeki gizli bir silahtır. Bu, işyerinde yaygın olarak görülen,bir şeyi gizlemek veya bir zorunluluktan kaçınmak için kullanılan pasif agresif bir teknik olan “aptal’ı” oynamakta ısrar edeceği bir taktiktir.

Davranışlarını yorumladığınızdan eminseniz blöflerini aramaktan korkmayın. “İş tanımınızın” bir parçası olmayan sorumlulukları almayı reddedin.

6. GERÇEKLERİ MANİPÜLE EDİYORLAR

Manipülatörler çok yalancılardır. Öyleyse, bir çeşit kaldıraç elde etmek için gerçeği bükecekleri şaşırtıcı değildir. Masum insanları suçlar, önyargıları gösterir, abartır, önemli bilgileri unutur, mazeret yapar vb…

Bu belki de bir manipülatörün temel zayıflığıdır.

Temel insanlıklarına saygı göstermemiz dışında, manipülatörler hiçbir şeyi haketmiyor. Bu nedenle, böyle insanlardan olabildiğince uzak durmak sizin için iyi olacaktır.

7. AŞIRI BASKI YAPIYORLAR

Manipülatörler, hazır olmadan önce bir karar vermelerini sağlamak için birine aşırı miktarda baskı uygulayacaktır. Gerilim seviyesini yükseltmeye çalışırken sıklıkla yanlış bir aciliyet duygusu yaratacaktır. Tabii ki, bu tamamen sahtedir. Mağdurun karar verme yeteneğini bastırmak ve kontrolünü ele geçirmek için yapılan bir oyundur.

Uzaklaşın, kaçın veya ters yönde yavaşça koşun. Bu tür bir oyunu oynamayı reddedin.