Bu 7 Özelliğiniz İyice Belirginleştiyse Dikkat Edin! ‘İçinizdeki Şaman’ Uyanıyor

icimizdeki-saman-1.jpg

Şamanizm, kadim Türk kültürünüde içine alan çok geniş bir yelpazede kabul görmüş gelenekler bütünüdür. Aslında şamanizmi bir din olarak değil, bir yaşayış biçimi, doğaya olan hayranlığın ve saygının dışa vurumu olarak nitelendirmek daha doğru olacaktır.

Toplum olarak her alanda siyah ve beyaz şeklinde polarize olduğumuz günümüzde böylesi bir kabulleniş birçokları için tabi ki oldukça zordur. Ancak bir öğretinin güzelliklerini almak, sahip olduğumuz dünya görüşünü tamamen terk edeceğimiz anlamına gelmez.

Basit  bir mukayese ile durumu açıklamak gerekirse; nasıl meditasyon ya da nefes egzersizi yaptığımızda, Budist olmuyorsak, Şamanizm öğretilerini takip ettiğimizde de, şaman olmuş olmayız. Yaratanın bize hediyesi olan bu yüce evrende, kendimize yeni ve doğru şeyler katabileceğimiz her öğretiye mutlaka açık olmalı ve göz gezdirmeliyiz. Zaten bu yazıyı okuyorsanız, bu girizgahın maksadını çoktan çözmüş olduğunuza eminim.

Türkler olarak bugün hala, yüzlerce şaman geleneğini farkında olmadan hayatımızda sürdürüyorken, böylesi köklü bir bağın, gündelik yaşamda bizi etkilemiyor olduğunu düşünemeyiz. Ancak bazıları için durum basit bir etkileşimden öteye, farkındalık boyutuna taşınıyor olabilir. Böylesi bir durumla karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsanız, aşağıdaki özelliklere iyi göz gezdirmenizi tavsiye ediyorum;

 1. 1 Hastalıklarınız farklıysa


  Geçirdiğiniz hastalıkların garipleşmeye başladığını düşündüğünüz oluyor mu? Örneğin; normalde günler boyu sürmesi gereken, bir hastalığı çok kısa sürede atlatıyor olabilirsiniz. Ya da diğer uçta, yani halsizlik evresinde olabilirsiniz. Bu durumda ise, sebepsiz yere günlerce kendinizi halsiz hissediyor doktora gitseniz dahi iyileşemiyor olabilirsiniz. Bu iki uç örnek ilk belirtilerdendir.


 2. 2 Doğa ve hayvanlarla olan ilişkileriniz farklıysa


  Bu en yaygın görülen belirtilerden biridir. Yağmurlu bir günde dışarıyı izlerken kendinizi kaybediyor, zamanın akışını unutuyor olabilirsiniz. Basit bir hoşlantıdan öte, yağmur ve benzeri diğer doğal olaylara bir çekim hissediyor olma ihtimaliniz yüksektir. Aynı şekilde etraftaki hayvanlar ile aranızda farklı bir bağ vardır. Özellikle kuş türleri ve kedilerle olan ilişkilerinizde tarifi zor bir farklılaşma yaşıyor olabilirsiniz…

 3. 3 Doğal beslenme ve bitkilere ilginiz gitgide artıyorsa


  Bedeninize giren şeyler konusunda seçici olmaya başladıysanız ve bitkisel tedavi yöntemleri hakkında meraklıysanız bu kategoridesiniz. Özellikle işlenmiş gıdalara karşı nereden geldiğini anlayamadığınız bir tiksinti yaşıyor olabilirsiniz. Doğal olan bir gıda ile doğal olmayanı arasındaki farkı neredeyse içgüdüsel bir biçimde anlamaya başlamanız gayet olasıdır. Bu süreçte et ürünleri ile aranız pek olmayabilir. Doğal sebze ve meyve kaynaklı beslenme tarzını benimsemek için içinizde bir istek oluşabilir.

 4. 4 Rüyalarınız farklılaşıyorsa


  Belli aralıklarla normal gördüğünüz rüyalardan farklı bir takım rüyalar görüyor olabilirsiniz. “Vivid dream” olarak tabir edilen, oldukça net ve gerçek hayattan ayırt edilemez rüyalar, ya da olayların mistik ve oldukça soyut manalarla birbirine bağlandığı adeta bir senaryoyu andıran ilintili rüyalar görmeniz yüksek bir olasılıktır.  Eğer bu durumdaysanız, rüyalarınızdan korkmamalı aksine onların size göstermeye çalıştıklarını not almalısınız.

 5. 5 İnsanları içgüdüsel olarak okuyabiliyorsanız


  Diyalog halinde olduğunuz insanların, isteklerini ya da aslında ne demek istediklerini garip bir şekilde ortada hiçbir belirti olmadığı halde anlıyor olabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, ortada hiçbir sebep yokken hoşlanmadığınız ve uzak durduğunuz ancak diğer arkadaşlarınızın benimsediği birinin, aylar sonra aslında gerçekte nasıl kötü niyetli biri olduğu ortaya çıkmış olabilir. İnsanların sakladığı yüzünü içgüdüsel olarak görebiliyorsunuz.

 6. 6 Ritim ihtiyacı hissediyorsanız


  Bu oldukça net bir belirtidir. Örneğin oturduğunuz yerde ellerinizle, parmaklarınızla masaya ya da koltuk kenarına ya da kendi kendinize belli belirsiz bir ritim tutturma ihtiyacı hissediyor olabilirsiniz. Oturduğunuz yerde ayaklarınızı sallama ya da daha önce duymadığınız bir melodi ile birşeyler mırıldanma ihtiyacı gibi daha birçok şey bu kategoridedir. Özellikle üzerine düşünmediğiniz anlarda gerçekleşen bu tip rastgele olaylar sizin köklerinizle olan bağınızın mistik dışavurumlarıdır.

 7. 7 Bu konu üzerine araştırmalar yapmaya başladıysanız

  Sonuncu ve en bariz madde ise budur. Ortada belli bir sebep yokken  bu konular üzerine ilginiz ve alakanız katlanarak artıyor ve kendinizi araştırmalar yaparken buluyor olabilirsiniz. Zaten bu yazıyı bu noktaya kadar okuduysanız, bu maddenin sizin için kesinlikle geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Sadece kendi içgörünüzü klavuz edinerek araştırmaya ve öğrenmeye devam edin. Kimse size mutlak doğruyu veya yanlışı söylemeyez. Onları ancak ‘siz’ tanımlarsınız.

  Kaynak: filoji.com/bu-7-ozelliginiz-iyice-belirginlestiyse-dikkat-edin-icinizdeki-saman-uyaniyor/