Unutmayın! Dış dünyanız, iç dünyanızın yansımasıdır. 1’den 36’ya kadar bir sayı seçin. İç sesinizi dileyin.

1’den 36’ya kadar bir sayı seçin. Sonra da aşağıdaki yazıda, o sayının karşısındaki sözcüğün daha anlamlı, mutlu ve zengin bir hayat yaşamanız için size rehberlik etmesine izin verin.

Ronald Gross Sokrates Yöntemi kitabında, Frederic ve Mary Ann Brussat’ın “Ruhani Edebiyat” dedikleri bir repertuar tekniği geliştirdiklerini anlatıyor. Günlük hayatı anlamlı kılmanın kilit noktasının “spiritüel yaşamın net işaretlerini aramak” olduğunu söyleyen Brussatlar aşağıdaki rehberde, spiritüel yaşamın bütün dünya dinlerinde ortak olan 36 noktasını tanımlamışlar.

Bunlardan sizin içinizde yankılanan birkaç tanesini seçin ve bir hafta içinde bunlar üzerinde çalışmalar yaparak her sabah bunu okuyun, bu sözlerin içsel rehberiniz olmasına izin verin. Sürekli üzerinizde taşıyın ve bunu pratiğe dökmek için günce kaç kez fırsatınız olduğunu gözlemleyin. Önerimiz bu alfabenin tamamını okumanız ve gün be gün içselleştirmenizdir. Unutmayın! Dış dünyanız, iç dünyanızın yansımasıdır. İç dünyanıza hangi tohumları ekerseniz dış dünyanızda da onlar filizlenecektir.

bu-36-sozcukten-hangisi-icsel-rehberiniz-1.jpg

 

1.Açıklık: İnsanlar için kalbinizde her zaman açık bir kapı olsun, diğerlerine karşı olan ve evreni sürekli gözlemleyin.

2.Adalet: Her şeyde adalet ve özgürlük arayın. Baskı ve eşitsizliğin olmadığı, özgür ve adil bir dünya için çalışın.

3.Af: Hem özel hem de kamusal yaşamınızda diğerlerini affetmenin verdiği tatlı duyguyu keşfedin. Affedilmenin ve affetmenin iyileştirici merhem olduğunu hissedin.

4.Anlam: Her zaman deneyimlerinizin önemini keşfetmeye çalışın. Kutsal metinlerden, ruhani liderlerden daha fazla bir şey kapmaya çalışın.

5.Arzu: Kalbinizin sınırsız arzusunu takip edin. Bu arzu sizden çıkmaktadır ve yaşamın çok yönlü zevkleri için bir takdir beklemektedir.

6.Barış: Her gün barışı yaşatarak dünyanın geleceğini koruyun. Attığınız küçük adımlar dünyada zorbalıkla mücadele eden insanlarla buluşmanızı sağlayacaktır.

7. Beslenmek: İçinizdeki her şeye iyi bakın. Öz keşif ve kişisel büyüme yaşamınız boyunca devam edecektir ve diğerlerinin ihtiyaçlarına göre sizi donatacaktır.

8.Bütünlük: Küresel spiritüelliğin bu döneminde farklılıklara saygı ile yanaşın ve genel görüşleri kabul edin. Dünyayı daha iyi bir hale getirmek için uğraşanlarla birlikte çalışın.

9.Dikkat: Dikkatli olun. Her zaman tetikte olun. Gözlemleyici gözlerle bakın ve hiç bitmek bilmeyen bir merak ile dünyayı keşfedin.

10.Dinleyiş: Sevgiye yaslanarak, derin dinleyişin sanatını besleyin. Evrendeki her şey yanı başımızdaki birçok ses gibi duyulmak ister.

11.Gizem: Yaşamın bilinmeyenlerini kabul edin. Doğal dünyanın, insan doğasının ve Tanrı’nın derin gizemlerini çözmeye çalışmayın. Anlatılamaz şeylerden zevk alın.

12.Gölge: Eksikliklerinizden saklanmayı, kusurlarınızı reddetmeyi bırakın ve eksikliklerinden kaçmayın.

13.Güzellik: Güzellik yolunda yürüyün. Maddi, manevi bütün ifadelerden zevk alarak güzelliği teşvik edin. Yaradanın aydınlığının farkına varın.

14.Hayal gücü: Hayatınızda hayal gücünüzün dizginlerini çözün. Bu gücü keşfederek günlük yaşamda anlamlandırın ve bu her zaman size taze yeni ve görülmeye değer bir şey bırakacaktır.

15.Heves: Tutkunuzu öldürmeden yaşama hevesle sarılın. Her şeye zevk taşıyan budur ve bir toplumu inşa eden budur. Hiçbir şeyden geri durmayın.

16.İlişkiler: İlişki kurma sanatını besleyin. Yaşamınızın gezegenin kalan kısmıyla nasıl ve ne kadar yakından bağlantılı olduğunu görün.

17.İnanç: Bunu kabul edin ki; görünür dünyadan öte yaşamın bir boyutu var. Engel, şüphe ve paradoks ile birlikte, Tanrı’nın her zaman dünyada mevcut olduğunu bilerek yaşayın.

18.İyilik: Ruhun iyilik eylemlerinde, cesur kelimelerde ve inceliğin çeşitli ifadelerinde akmasını sağlayın. Bu eylemler gezegenin iyi niyetler hanesine eklenecektir.

19.Konukseverlik: Garip insanlardan korkulduğu, düşmanlardan nefret edildiği ve ötekinden uzak durulduğu bir dünyada konuksever olun. Misafirleri hoş karşılayın ve yabancı fikirleri bir zarafetle karşılayın.

20.Merak: Canlı bir merak inşa edin ve duygularınızı açık tutun. Dünya canlı bir yer ve mükemmel sürprizlerle ender görünüşler sizinle birlikte hareket edecek

21.Neşe: Sevinç gösterin ve bu sevincinizi abartın. Bu ilahi gücü günlük yaşamınızda bulun ve diğerleriyle paylaşın.

22.Oyun: Oyun oynamaya her zaman hazır olun. Yaratıcı ruhunuzu spontane bir şekilde ifade edin. Var olmanın mutluluğunu yaşayarak kahkahalar atın.

23.Öğretmenler: Nasıl olurlarsa olsunlar etrafınızdaki ruhani öğretmenlerden öğrenmeye hevesli olun. Her zaman duyarlı bir öğrenci olun.

24.Sadakat:
Kendinizi adadığınız pratikler içinde takdir ve sevginizi ifade edin. Eylemlerinizle ve kelimelerinizle dua edin.

25.Saygı: Yaşamda saygıyı inşa edin. Kutsal olan bunun içinde, bununla birliktedir ve dünyadaki her şeyin altındadır. Uygun bir saygı ve huşu içinde bir cevap üretin.

26.Sessizlik: Sakin olun. Sessizliği yaşatabileceğiniz yerler bulun. Buralar vücudunuzu, aklınızı ve ruhunuzu yeniden dirilteceğiniz yerler olacaktır.

27.Sevgi: her gün sevgiyi keşfedin. Ailenizi sevin, komşularınızı sevin, düşmanlarınızı ve tabii ki kendinizi sevin. Sadece insanlarla sınırlı kalmayın; hayvanları, gezegenleri, taşları ve hatta galaksileri sevin.

28.Siz: Tanrı’nın bir çocuğu olduğunuzu kabul edin. Kendi şarkınızı ve gustonuzu söyleyin. Evrenin açık draması içinde misyonunuzu tamamlayın.

29.Sorgulama: Sorgulama için heyecan duyun ve bundan zevk alın hayatınızı, inancınızı geliştirecek, ruhunuzu derinleştirecek bir yolculuk olarak görün.

30.Şefkat: Kalbinizi, aklınızı, ruhunuzu dünyanın acılarına açın. Derin düşüncenin ödül ve yükümlülüklerini keşfederek diğerlerine ulaşın.

31.Şevk: Yaşam karşısında tutkulu olun. Her anın tadını çıkartın, yargılarınızı onurlandırın ve akrabalarınıza değer verin.

32.Şimdide olmak: Şimdiki anda yaşayın. Geçmişe takılmayın veya gelecek üzerine fazla endişelenmeyin. Bütün ihtiyacınız olan şimdidedir.

33.Transformasyon: Hayatınızdaki pozitif değişimleri hoş karşılayın. Pencereleri açın ve temiz havanın içeri girmesini sağlayın.

34.Umut: Bu pozitif ve etkili duygunun düşleriniz için yakın olmasını ve diğer insanlara vereceğiniz hizmeti desteklemesini sağlayın. Davranış ve eylemlerinizde diğerlerinin hiçbir zaman umudunu kaybetmemesini sağlayın.

35.Vizyon: Görünmezi görme sanatını ifşa edin. Kendinizi ve toplumunuzu yenilemek üzere kişisel vizyonunuzun zekasını kullanın.

36.Zarafet: Zarafeti kabul edin ve bundan sonra dünyanız daha büyük, daha derin, daha zengin ve daha doğru olacaktır. Her yerde zarafeti arayın.

Kaynak: Sokrates Yöntemi – Ruhsal Yaşamın Alfabesi Bölümü – Ronald Gross – Pegasus Yayınları