Papa ‘cehennem yok’ dedi Vatikan karıştı

Katolik Ruhani Lideri Papa Fransuva’nın bir İtalyan gazetesine verdiği röportajda yaptığı “Cehennem aslında yok, günahkar ruhlar ortadan kaybolur” açıklaması Vatikan‘ı karıştırdı

papa_cehennem_yoktur_mu_dedi_h1002217_12f8f-1-1.jpg

İtalyan La Repubblica gazetesi, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco’nun “Cehennem yoktur” dediğini iddia etti. İbrahimi dinlerde yer alan cennet-cehennem inanışıyla çelişen iddianın tartışma yaratması üzerine Vatikan’dan açıklama yapıldı. Açıklamada, “Söz konusu makalede alıntı olarak tırnak içinde verilen ifadeler, Papa’nın sözlerinin birebir dökümü olarak kabul edilemez” denildi. La Repubblica’nın kurucusu ve eski yayın yönetmeni Eugenio Scalfari, daha önce birkaç kez yaptığı gibi Papa ile sohbetini gazetede yayımladı.

PAPA’NIN ATESİT ARKADAŞI…

İtalya’da medya dünyasının en tanınmış isimlerinden olan ateist gazeteci Scalfari kendisini “Papa’nın arkadaşı” olarak tanımlıyor.

0x0-papa-cehennem-yok-dedi-vatikan-karisti-1522486840004.png

‘PAPA’NIN SÖZLERİNE SADIK BİR ALINTI DEĞİL’

“Papa geçenlerde La Repubblica gazetesinin kurucusunu, Paskalya vesilesiyle özel bir görüşme için kabul etmiştir ancak kendisine herhangi bir mülakat vermemiştir. Bugün yayımlanan makalenin yazarının yer verdiği ifadeler Papa’nın ağzından çıkan sözcüklerin birebir alıntısı değildir, yazarın bunları yeniden düzenlemesinin sonucudur. Söz konusu makalede alıntı olarak tırnak içinde verilen ifadeler, Papa’nın sözlerinin aslına sadık bir dökümü olarak kabul edilemez.”

Eugenio Scalfari, daha önce de Papa ile sıradışı sohbetler yapmış ve bu söyleşilerden bazıları yine tartışma yaratmıştı. 93 yaşındaki Scalfari’nin söyleşileri kayıt cihazına kaydetmemesi de, bazı sözlerin Papa’nın ağzından birebir bu şekilde çıkıp çıkmadığıyla ilgili şüphelere neden olmuştu.

0x0-papa-cehennem-yok-dedi-vatikan-karisti-1522486842721.jpeg

Papa’nın bu soruya şöyle cevap verdiği belirtildi.”Yaradılış bu şekilde gerçekleşmez. Yaratıcı, yani Tanrı tüm evreni ve enerjiyi yarattı. Ve bu enerji, Tanrı’nın yeryüzünü, dağları, denizi, yıldızları, gaalksileri ve canlıları, hatta parçacıkları ve atomu, kutsal doğanın hayat verdiği çeşitli türleri yaratmak için kullandığı enstrümandır.”

Papa ayrıca, “Her bir canlı türü, binlerce hatta belki milyarlarca yıl sürer ama sonra yok olur… Yok olan türlerin yerini yeni türler alır. Bu değişimi yöneten de yaratıcı Tanrı’dır” dedi.

‘SAPKIN’ VE ‘KAFİR’YAKIŞTIRMALARI

Papa’nın özellikle cehennemle ilgili alıntılanan sözleri tepkilere yol açtı.

Daha önce de Papa Francesco’ya yönelik sert eleştirilerde bulunmasıyla tanınan gazeteci Antonio Socci, Papa’yı “sapkın tezleri savunmakla” suçladı.

0x0-papa-cehennem-yok-dedi-vatikan-karisti-1522486840665.jpg

Socci, sosyal medyada yazdığı mesajda, “Daha önce de Scalfari Bergoglio’nun (PapaFrancesco) cehennemin olmadığını düşündüğünü yazmıştı. Biz de Bergoglio’dan bu ağır sözleri yalanlamasını istemiştik. Ama o bunu asla yapmadı ve bugünkü söyleşisinde de bunu açıkça doğruladı” dedi. Socci, piskopos ve kardinalleri Papa’ya karşı seslerini yükseltmeye çağırdı ve “Böyle sapkın tezleri öğreten bir kişi nasıl papalık koltuğunda kalabilir?” diye sordu.

0x0-papa-cehennem-yok-dedi-vatikan-karisti-1522486844169.jpg

Bazı sosyal medya kullanıcıları da Papa’ya “kafir” ve “ateist” gibi yakıştırmalarda bulundu.

Bazıları da, Scalfari’nin yaşı ve söyleşiyi kaydetmemesine vurgu yaparak Papa’nın sözlerini yanlış aktarmış olabileceğine dikkat çekerek, “Fakat bu durumda Papa neden Scalfari’ye mülakat vermeye devam ediyor?” diye sordu.

Kaynak: sabah.com.tr