Kadim zamanların iyileştirici gücü gümüş hakkında bilmediklerimiz

Skutterudite-tmu65a-1000x600-1.jpg

Kapitalizmin önce hasta edip sonra iyileştirme vaadinde bulunan yönetim şekli, 5000 yıldan fazla zamandır insanlık tarafından çeşitli işlerde kullanılan gümüş elementini de günlük kullanımdan çekerek kendine milyarlarca potansiyel hasta müşteri yaratmayı başardı.

İlaç sanayinin ekonomi politikaları üzerindeki etkisi malum. İnsanlık tarihi egemen sermaye güçlerinin üstünü örttüğü, uygulamadan kaldırdığı, değiştirdiği, yasakladığı yüzlerce doğal yöntem, madde, gelenekle dolu. Gümüş de bu gerçeklerden sadece biri.

43_Cesar_Menor_Salvan_Pearceite.jpg

Bizlere açık açık anlatılmasa da oldukça faydalı bir element gümüş. Çok eski zamanlarda insanlar sağlık alanında bu elementi kullanıyordu.

2014-08-11-19.56.30.jpg

Faydaları Jül Sezar döneminden beri biliniyor. Romalılar, küçük gümüş parçacıklarını yanıkları, kesikleri ve yaraları tedavi etmek için; Grekler ise şarabı su ve şarap kaplarını bakterilerden temizlemek içinkullanırlardı. Ayrıca Roma döneminde sadece gümüş kaplarda su taşıyan askerlere savaşa gitmeye izin verilirdi çünkü Romalılar gümüş kapların suyu temiz ve saf tuttuğunu biliyorlardı.

2014-08-11-19.56.55.jpg

14’üncü yüzyılda Avrupa’nın merkezinde nüfusun yüzde 25’i vebadan ölmüştü, sadece çingeneler bu felaketten etkilenmemişlerdi. Çingenelerin tedavi amacıyla gümüşü küçük partiküllere ayırıp açık bir damardan vücuda verdikleri biliniyordu. Partiküller kan dolaşımı sayesinde bütün vücuda yayılıp bakteri ve virüsleri yok ediyordu. Bu partiküllerin gereğinden fazla olması nedeniyle çingenelerin çoğu argyria hastası* olmuşlardı.

Fine_or_pure_silver.jpg

Doktorlar gümüşün faydalarını biliyor ve hastalarına eğer sağlıklı olmak istiyorlarsa gümüş tabaklarda ve gümüş çatal bıçak kaşık kullanarak yemek yemelerini tavsiye ediyorlardı.

1311713070_Wallace-Grande-Baroque-Sterling-Silver-Cream-Soup-Spoon_1.jpg

İnsanlar bebeklerine emmeleri için gümüş kaşık vermeye başladı. “Ağzında gümüş kaşıkla doğmak” deyimi o zamanlarda sadece zengin ailelerin zengin çocuklarına alabilmeleri sebebiyle, doğuştan kısmetli olmak manasında buradan türemiş.

imgD.jpg

Dr. Henry Crookes, 1900’lerin başında gümüşü pek çok hastalığın tedavisinde kullanmış ve bilimsel çalışmaları sonucu bilinen hiçbir mikrobun kolloid gümüşe 6 dakikadan fazla dayanamayacağını söylemiştir. Dr J.Mark Hovel, British Medical Journal’de kolloid gümüşün virüslerin kontrolünde özellikle etkili olduğunu rapor etmiştir.

Silver-grains_Pori.jpg

İkinci Dünya Savaşı sırasında penisilin keşfedilmesi ve sentetik olarak üretilmesityle tıpta patenti alınmış sentetik ilaçlarla büyük ilaç firmalarını çok zengin eden yeni bir çağ başladı. Bu şirketlerin patentini almadıkları hiçbir şeyi satmayacakları anlamına geliyordu. Tabiatta bulunan maddeler patentlenemez olduğunu da düşününce…

Colloidal-Silver-range.jpg

Gümüşün ilk antibiyotik madde olduğu düşünülüyor. Tarihte gümüş metal yaprağı sargı bezi olarak kullanıldı. Bugün gümüş, neredeyse enfeksiyon kontrolünün kritik olduğu her yerde, bandajlardan yanık tedavisinde kullanılan ilaçlara kadar sağlık ürünlerinde çok geniş spektrumda antimikrobiyal özelliliğinden dolayı kullanılıyor.

Silver_crystal.jpg

Amerika’da doğan çocuklara, doğumdan hemen sonra gümüş içerikli göz damlaları, gözde oluşacak enfeksiyonları engellemek için kullanılıyor.

silver-cross.jpg

% 95’den daha fazla kızılötesi yansıtırlığa sahip olan gümüşle temas eden radyoaktif enerjinin yüzde 95’i kaynağa geri döner. Yani gümüş radyasyona karşı etkilidir.

silver-mineral.jpg

450 tür bakterinin DNA’sını bozarak yok edebiliyor. Sedef, şeker, mayasıl, kaşıntı, ayak kokusu gibi birçok rahatsızlığa da iyi geliyor. Yeni hücrelerin çoğalmasını destekleyerek yaraların iyileşmesini hızlandırıyor. Kolloidal Gümüşün HIV virüsünü bir kaç dakika içinde yok ettiği ile ilgili araştırma Dr Xiaojian Yao tarafından “Nanoteknoloji 2012 International Journal”da yayımlansa da bu bilimsel veriye dair hiçbir şey yapılmadı.

stephanite-3.jpg

İçerisinde gümüş iyonu barındıran tek besin cevizdir. Bu bilgilere bakarsak tüketmeyi ihmal etmemiz gereken en önemli besindir.

sm1348001.jpg

Doktorların temelde gümüş suyunu tanımama sebebi yine kapitalist dünya düzenine dayanır. 1906 senesinde bütün büyük ilaç şirketlerini satın alan John D. Rockefeller koloidal gümüşün ilaç satışlarının önünde engel oluşturacağının farkındaydı. Bu sebeple Jude Abraham Felxner yardımı ile Amerika’daki tüm tıp fakültelerinde gümüş suyu konusunun işlenmeyeceği ve bu talimata uymayan tüm profesörlerin lisanslarının elinden alınacağını belirtmişti. İşin ilginç tarafı Rockefeller, ailesinin hiçbir zaman ilaç kullanmasına izin vermemişti…

Skutterudite-tmu65a-1000x600-2.jpg

Gümüş zeolitler, acil durumlarda, deniz suyundan içilebilir su elde etmek için kullanılabiliyor.

Silvermines-Galena.jpg

Gümüşün MÖ 3100 yıllarında Mısırlılar ve MÖ 2500 yıllarında Çinliler ve Persler tarafından kullanıldığı biliniyor. Yunan tarihinde Atina’daki gümüş madenlerine rastlanıyor. MÖ 800 yıllarına doğru gümüş, Nil nehri havalisinde para olarak kullanılmaya başlıyor. Gümüşü ilk olarak Romalıların işlemeye başladıkları iddia ediiyor.

*Argyria, vücuda aşırı miktarda gümüş alınması sonucu ciltte mavi-gri bir renklenmenin oluşmasıdır.

Kaynak