Beynimizin, Biz Farkında Olmadan Başka Bir Beyinle ‘Konuştuğu’ Keşfedildi!


Nöroloji profesörü Dr. Moran Cerf’e göre uzun süre beraber olan kişilerin beyin sinyalleri birbiri ile uyum sağlayarak bir nevi senkronize oluyor.

Uzun süre birlikte yaşayan çiftlerin ya da birbiriyle fazla vakit geçiren arkadaşların ‘biz konuşmadan da anlaşabiliyoruz.’ dediğini duymuşsunuzdur. Peki böyle bir şey gerçekten mümkün olabilir mi? Birleşik Devletler’in Northwestern Üniversitesi’nden nöroloji profesörü Dr. Moran Cerf’in, beynin elektrik sinyallerinin senkronizasyonu üzerine gerçekleştirdiği çalışmasına göre mümkün.

64ed1714a298749aede77fa029240acd1f33b7da-1.jpeg

Profesör Cerf, 10 yıldan uzun bir süredir insanların karar alma süreçleri üzerinde incelemelerde bulunuyor ve beyin röntgenlerini kullanarak sadece beynin sinyallerin iletimini değil, insanların farklı uyaranlara tepkiler verirken hangi beyin bölgelerinin faaliyete geçtiğini de araştırıyor.

Cerf, araştırmaları sonucunda biri ile uzun süre vakit geçiren insanların beyin dalgalarının benzer görünmeye başladığını keşfetti. Bu dalgaların uyumu kişiden kişiye değişmekle birlikte bazı vakaların beyin sinyalleri, birbiri ile birebir uyumlu dahi olabiliyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Cerf, ‘’Biriyle birlikte vakit geçirdiğinizde, her iki beyinde de uyum oluşuyor.’’ dedi.

cf9c1ae6434fccbb758e82da798e0c7cf341c712.jpeg

Bulgularını somutlaştırmak için bir deney gerçekleştiren Cerf, aynı filmi izleyen, aynı kitapları okuyan, aynı tecrübeyi paylaşan ve sadece birbiriyle konuşan iki kişinin sadece iki hafta sonra ortak dil, duygu ve fikir kalıpları oluşturmaya başladığını buldu. Deneye katılan kişilerin beyin faaliyetlerini bilgisayar üzerinden izleyen Cerf, bir nevi elektriksel senkronizasyon gerçekleştiğini ve deneye katılanların beyinlerinin aynı faaliyet kalıplarını gösterdiği belirtti.

Peki bu durum ne anlama geliyor? ‘’Yakınınızdaki insanların, bir kişinin farkına varabileceğinin veya açıklayabileceğinin ötesinde, sizin gerçekliğiniz üzerinde bir etkisi var; bu etkilerden biri onlarla benzer hale gelmeniz.’’ diyen Cerf, ‘’Eğer kötü bir partneriniz varsa ve bu kişiyle 10 yıl geçirirseniz, bu kararın hayatınızda önemli bir etkisi olacak.’’ dedi. Akademisyenlere göre hayatınızda alabileceğiniz en önemli karar kiminle vakit geçireceğinizi doğru seçmek olacak.

Kaynak

Beynimizin, Biz Farkında Olmadan Başka Bir Beyinle ‘Konuştuğu’ Keşfedildi!

Giriş

Tüm Özelliklerden Faydalanmak için giriş yapın !

Şifreyi Yenile

Back to
Giriş
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
İçerik Türü Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme, görüş belirleme ve ya oy verme
Hikaye
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Bilgileri
Açılan Liste
Açılan Liste
Listelenen
Listelenen
Anılar
Özel anılarınızı oluşturmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları
Görsel
Resim ve ya GIF
Gif
GIF formatı