Yüzlerce Yıldır Bedenleri Olduğu Gibi Korunmayı Başarmış, Günümüzde Bile Hâlâ Gizemi Çözülememiş Bir Sır: Bataklık Mumyaları

Tüm dünyada farklı kültürler ölülerinin sağlam kalması için yaratıcı yollar bulmuşlar. Bu mumyalama yöntemlerinin daha önce birçoğunu duymuş olabilirsiniz ancak aralarında öyle biri var ki sizi oldukça şaşırtacak. Yüzlerce yıldır olduğu gibi korunmayı başarmış ve çoğu cinayete kurban gittiği anlaşılmış; günümüzde bile hâlâ gizemi tam olarak çözülememiş: Bataklık Mumyaları…

Britanya, İrlanda, Hollanda, Almanya ve Danimarka’nın ıssız turba bataklıklarında son 300 küsür yılda, yüzlerce yıl öncesinden kalmış; inanılmaz derecede iyi korunmuş olan insan cesetleri keşfedildi.

resim-1-1.jpg

Bu bataklık mumyalarının en eskisi 4 bin yaşında, yani Mısır Kralı Tutankhamun’dan 500 yıl daha yaşlı.

gfgf.jpg

İnanılmaz bir şekilde, bu cesetlerde deri, iç organlar, mide, gözler, beyin ve saçlar olduğu gibi korunmuş.

fdfdgf.jpg

Hatta kimilerinde, en son yenen yemeğin kalıntılarına bile rastlanmış.

gfgdg.jpg

Peki nasıl olmuş da yüzlerce yıllık bu cesetler böylesine iyi korunmayı başarabilmiş?

dfsfgfdg.jpg

Bataklıklarda çok az oksijen olması, cesetleri yiyen bakterilerin gelmesini engelleyerek yüzlerce yıl boyunca sağlam kalmalarına yol açmış.

zxvxvx.jpg

Bu tür bir ortam, bakterilerin çoğalmasına izin vermeyeceği için, bataklık suyunun içine batırılan organik maddeler (Cesetler) yok olmamış.

Ayrıca bu bataklık suyunda bulunan bazı asitler, soğuk hava ve oksijen yokluğuyla birleşerek deriyi korumuş ve bronzlaştırmış.

mnbnmob.jpgBu da cesetlerin çoğunun koyu kahverengi bir renge dönüşmesine neden olmuş.

Bir diğer merak edilen ise, bu insanların neden ve nasıl binlerce yıl öncesinde, bataklıklarda ölümle burun buruna geldiği?

bvbcvcvbc.jpg

Bununla ilgili bilinenler ise, cesetlerin büyük çoğunluğunun, işkence ve cinayet gibi aşırı şiddet izleri taşıdıkları.

bnbnbnbnb.jpg

İşte bu cesetlerden birkaçı…

Harald Bataklığı Kadını

vfgfgh.jpg

Bataklık kömürü çıkarmak için 1835’te yapılan kazılarda bulunan Harald Bataklığı Kadını’nın, radyoaktif karbon yöntemiyle 2200 yıl öncesine ait olduğu tespit edilmiş. Çıplak halde bulunan cesedin yanında bir de pelerin vardı ve boynundaki izlerden boğularak öldürüldüğü anlaşılıyordu. Midesinde, en son yediği darı ve böğürtlen kalıntıları bile duruyordu.

Grauballe Adamı

ghgfhfj.jpg

Yüzü ve derisi günümüze kadar hiç bozulmayan Grauballe Adamı ise, Danimarka’nın Moesgaard Müzesi’nde sergileniyor. Saçları ve derisi, bataklıktaki bir kimyasal tepkime nedeniyle kızıla dönüşmüş olan Grauballe Adamı’nın, dizleri üzerine çökmüşken, arkasındaki biri tarafından boğazı kesilmiş. Daha sonra ise özenlice bataklığa yerleştirilmiş.

Tollund Adamı

bbbbb.jpg

Tollund Adamı ise, 2400 yıl önce boynundan asılarak öldürülmüş. Boynundaki örülmüş ip olduğu gibi duran Tollund Adamı’nın kaşları, burnu ve yüzü hiç bozulmadan, olduğu gibi duruyor.

Elling Kadını

aaaa.jpg

Elling Kadını ise, Tollund Adamı ile benzer şekilde ve aynı dönemlerde öldürülerek bataklığa atılmış. 90 cm uzunluğundaki kızıl saçları ise olduğu gibi duruyor.

Kaynak