Evinize Bolluk ve Refah Gelmesini Sağlayacak Feng Shui Önerileri

feng-shui-1927590_1280-1.jpg

Feng Shui, çok eski bir Çin öğretisidir. Çinliler Feng Shui’nin insanları, çevrelerinde, eşyalarının arasında gezinen enerji yoluyla zenginliğe, refaha ve bolluğa ulaştırdığına inanırlar. Peki, neden bir de bunu denemeyesiniz ki? Belki de ihtiyacınız olan tam olarak budur.

Dağınıklıktan kurtulun

Feng Shui öğretisinin en temel kuralı, evinizin temiz ve düzgün olması ve etrafta dağınıklık olmaması gerektiğidir. Dağınıklık, negatif enerji anlamına gelir ve bu negatif enerji evde refahın dolaşmasını engeller. İhtiyacınız olmayan eşyaları atın, eşyalarınızın tozunu her gün alın ve evinizdeki kirli şeylerden de kurtulun. Ayrıca size negatif duygular veren eşyalardan (eski fotoğraflar gibi) ve ölü bitkilerden de evinizi arındırın.

Su elementini içeri taşıyın

Feng Shui’de su, zenginliği temsil eder. Bu nedenle evinize mümkün olduğu kadar çok su elementi dahil etmelisiniz. Evinizin içine küçük bir çeşme yerleştirebilirsiniz. Çeşme, sürekli olarak çalışır durumda olmalı, asla durağan olmamalıdır. Ayrıca tuvaletlerinizin kapaklarını ve banyonuzun kapısını daima kapalı tutmalısınız ki, banyonuzdaki durağan sudan gelen negatif enerji evinizin dengesini bozmasın. Eğer evinizde bir şömine varsa, ateşin enerjisini dengelemeniz gereklidir ki ateş evinizdeki suyun getirdiği zenginlik enerjisini yakmasın. Bu enerjiyi, şöminenin yanına küçük bir çeşme ya da şöminenin üzerine bir vazo taze çiçek koyarak dengeleyebilirsiniz.

Yeşillikle yaşayın

Feng Shui’ye göre sağlıklı ve çiçek açan bitkiler eve refah ve mutluluk katarlar. Eğer evinizin içinde ya da dışında bitki koyacak yeriniz yoksa, taze çiçeklerle ve vazolarla evinizdeki bu eksikliği giderebilirsiniz. Fakat, çiçeklerin suyunu düzenli olarak değiştirmeyi ve vazoları düzenli bir şekilde temizlemeyi unutmamalısınız. Eğer mümkünse, bahçenize bambu ekebilirsiniz. Bambu, bolluk ve refahı temsil eder.

Ağaçlar

Oturma odanızın en sol köşesine birbirine benzer objeleri, ağacı temsil eden diğer objelerin arasında duracak şekilde yerleştirin. Ağaçtan yapılma kaseler, mumluklar hatta fotoğraflar koyabilirsiniz. Kullanılabilecek en uygun renkler mor, kırmızı, dore ve yeşildir. Bu renkler asalet, para ve bolluğun renkleridir.

Kristaller

Kristaller enerji arttırıcılar olarak bilinirler. Berrak bir kristali (tercihen yuvarlak bir kristal olsun) yaklaşık 44-45 cm. uzunlukta kırmızı bir ipe bağlayın ve bunu oturma odanızın sol arka köşesine yerleştirin. Burası refah köşesi olarak adlandırılır. Eğer kristali pencerenize yakın bir yere asarsanız, güneş ışınlarının kristalin içinden geçip gökkuşağı renkleri oluşturmalarını izleyebilirsiniz. Bu da zenginlik ve refah işaretidir.

Refah için ateş

Çinliler gaz sobasının daima evin içindeki zenginlik akımı ile direkt alakalı olduğuna inanırlar. Bu nedenle de doğalgaz şofbeninizi mümkün olduğu kadar temiz ve parlak, aynı zamanda da sağlıklı vaziyette çalışır tutmanız önemlidir. Ayrıca doğalgaz şofbeninizin tepesine bir ayna asmanız evde iki tane soba/şofben olduğu ilüzyonunu yaratacaktır, bu da evin refahının artmasına sebep olacaktır.

Japon Balığı

Hiç kendi halinde yüzen küçücük bir japon balığının bir evin refahına büyük ölçüde katkı sağlayabileceğini düşünmüş müydünüz? Gerçekten de öyleler. Kendinize birkaç adet turuncu renkli japon balığı alın ve aralarına bir tane de siyah japon balığı ekleyin. Neden mi siyah japon balığı? Çünkü siyah renkli balık, negatif enerjiyi emer ve etrafa daha çok pozitif enerji yayılmasını sağlar.

İşte evinize bolluk, huzur ve refah getirecek Feng Shui teknikleri bunlar!  Üstelik bu öğretiye göre bir dekorasyon uygulandığında evinizin kötü görünmesi de imkansız! 

Kaynak