İlaç Kullanmadan 5 Dakikada Baş Ağrısını Geçirmeyi Öğrenin: Akupresür Noktaları

akupunktur-noktalari-758x426-1.jpg

 

1) Yintang noktası – Göz ağrısı

Hindu mitolojisinde üçüncü göz inanışı oldukça yaygındır. Bu nokta aydınlanmayı temsil etmektedir. Hindu kadınlar bu bölgeye ‘bindi’ adı verilen bir süs eşyası takar ve erkekler kaşlarının arasına ’tilak’ koyarlar. Bu nokta aşağıda görüldüğü gibi burun köprüsünün alınla buluştuğu noktadır. Gözlerdeki ağrıyı kesmek için ideal bir noktadır. Bu ağrının sebebi genellikle yorgunluktur. Bu noktaya bastırarak sadece 5 dakika masaj yapın. Rahatladığınızı hissedeceksiniz.

yintang.jpg

 

2) Zan Zhu noktaları – Sinüzit ve göz üstü ağrısı

Kaşların iç noktalarındaki üz yere zan zhu noktası denir. Bazı günlerde çoğu insanın hem burnu akıyor hem de başı ağrıyor. Eğer bu noktalara masaj yaparsanız göz üstü kısmında duyduğunuz ağrının azaldığını ve  rahatladığınızı göreceksiniz. Hafif bir şekilde daireler çizerek masaj yapın. Bu aynı zaman da görme duyunuzu geliştirir ve sinüslerinize iyi gelir.

zan-zhu.jpg

 

3) Yingxiang noktaları – Sinüzit ve diş ağrısı

Bu noktalar burun deliklerinin yanlarında , elmacık kemiklerin bittiği noktalarda bulunurlar. Yingxiang noktası göz ile aynı hizadadır. Bu kısımlara masaj yapmak sinüslerinizi açar ve stresinizi azaltır. Aynı şekilde baş ve diş ağrısına iyi gelir.

yingxiang.jpg

4) Tian Zhu noktaları – Migren tipi ağrılar

Bu noktalar kafanın arkasında yer alırlar. Omurganın başladığı yerde yer alırlar. Kulakların arasında yer alan bu noktalar, baş ağrısına ve migrene çok iyi geliyorlar. Bu iki noktaya masaj yapmak burun tıkanıklığına ve göz ağrılarına çok iyi geliyor.

tian-zhu-.jpg

5) Shuai gu noktaları – Geçici ağrılar

Saç çizgisine yakın bir yerde yer alırlar. Göz yorgunluğundan kaynaklı geçici bir ağrı çektiğinizi düşünüyorsanız, bu noktalara baskı uygulayarak masaj yapın. 5 dakika içerisinde farkı göreceksiniz.

shuai-gu.jpg

6) He gu noktaları – Sırt ve boyun ağrısı

Elin arka kısmında tam olarak baş parmakla ve işaret parmağının arasında yer alıyor. Bu noktalara masaj yapmak sırt ağrısına çok iyi geliyor. Boyun ağrısına da çok iyi gelmektedir.

he-gu.jpg