GECENİN BİR YARISI UYANDIĞINDA HAREKET EDEMİYORSAN, İŞTE BU YÜZDEN

C_Users_Lenovo_AppData_Local_Packages_Microsoft.SkypeApp_kzf8qxf38zg5c_LocalState_d4732105-9782-4bde-aafd-5f7b23fb449d-1.jpg

Uyanmak ve bedeni taşıyamamak, uyku felci olarak bilinir.

Hızlı göz hareketleri sırasında bunu yaşayabilirsiniz. Vücudunuz beyniniz tarafından uyku sırasında felç olabilir. Bu meydana geldiğinde, kısmen uyanırsınız. Vücudunuzu hareket ettiremezsiniz ama görebilirsiniz. Uyku felci genellikle birkaç saniye ile 2-3 dakika arasında sürer.

Nüfusun yaklaşık yüzde 8’i yaşamın bir noktasında bunu yaşıyor. Uyku felci, hızlı göz hareketi uykusu ve birbiri ile örtüşen uyanma aşamaları tarafından tetiklenir.

Uzmanlar, uyku felcinin beyniniz tarafından hiper-uyanık olduğunu, yani vücudunuzun büyük bir tehlike hissetmeye başladığını söyler. İşte bu yüzden acil müdahale moduna geçmeye başlar.

Bazı kişilerin genetik yatkınlıklarından dolayı uyku felci geçirme riskinin daha yüksek olduğu bulunmuştur.

Bunu deneyimleyenler bunu korkutucu olarak tanımlarlar. Uyanmak ve vücudunu hareket ettirememek oldukça korkutucudur.

Uyku Felcinin Ortak Belirtileri

Uyku felci, vücudunuzun uyku aşamalarında düzgün hareket etmediğinin bir göstergesidir. Yukarıda belirtildiği gibi, bunu deneyimlemiş olanlar bunu korkunç olarak nitelendiriyorlar. Özellikle, ölü uyanmış gibi geliyor. Zihninizin uyanık ve vücudunuzun olmadığını biliyorsunuz.

Vücudunuzu hareket ettiremiyor veya uyanıştan hemen sonra konuşamıyorsunuz. Ayrıca göğsünüze bir ağırlık hissi verebilir ve elleriniz bacaklarınızı kavrar. Ayrıca iblisler, hayaletler ve diğer garip görüntüler de dahil olmak üzere halüsinasyonlar yaşayabilirsiniz.

Peki Ne Yapmalıyız?

Eğer düzenli olarak uyku felci geçirirseniz, uyumadan önce 3 saatten başlayarak tüm gece uyuyacağınızdan, uyuşturucu, alkol ve nikotin kullanmayın. Ayrıca elektronik cihazları yatak odanızdan uzak tutmak ve kafeininizi sınırlamak isteyebilirsiniz.

Uyku felci yaşarken, ayak parmaklarınızı sallamanız ve kendinizi uyandırmak için yüksek sesle bir şeyler söylemeniz gerekir.