Evinizin Etrafına Tuz Yaymanın İnanılmaz Faydaları

TUZ-1.jpg

Ucuzluğu, kullanılabilirliği ve kullanım için güvenli olması nedeniyle yüzyıllardır evin etrafında temizlik için tuz kullanıyoruz.

Piyasada bulunan temizlik malzemelerinin aksine, tuz, tüm evimizin sağlığını tehlikeye atan toksinlerden ve tehlikeli kimyasallardan arındırılmıştır.

Hepimiz mutfağında mutlaka tuz vardır. Peki tuzu nasıl ve nerelerde kullanabiliriz.

– Karıncalardan kurtulun

Evin etrafında karıncalar varsa tuz kurtulmanıza yardımcı olabilir. Sadece bir kısmını mutfak dolaplarınıza, pencerelere veya kapılara serpiştirin kısa süre sonra karıncaları bir daha görmeyeceksiniz. Ayrıca tuz, evinizdeki nemi ortadan kaldırmanıza da yardımcı olacaktır.

-Bakır, pirinç ve gümüş eşyalarınızı tuzla parlatın

Gümüş, pirinç ve bakır gibi eşyaların bir süre sonra parıltısını ve rengini kaybetme eğiliminde olduğunu biliyoruz, ama endişelenmeyin, tuzunuz kurtarmaya gelir ve bunun olmasını engelleyebilir. Elma sirkesi ile biraz tuz karıştırın ve tüm gümüş, pirinç ve bakır eşyalarınızı parlayıncaya kadar parlatın. Kir ve lekeler de gitmiş olacaktır.

-Lavabonuz yeniymiş gibi parlayabilir

Bir miktar tuzu sıcak suyla karıştırın ve tuz suda eriyinceye kadar karıştırmaya devam edin. Şimdi banyonuzu veya evyenizi temizlemek için bu çözümü kullanın. Tuz birikmiş yağları ortadan kaldıracak, tıkanıklıklardan ve hoş olmayan kokulardan kurtulacaktır.

-Cildinizi gençleştirin

Tuzu biraz zeytin veya lavanta esansiyel yağı ile birleştirin ve vücudunuzu beslemek için bu çözeltiyi kullanın. Kullanmak istediğiniz bölgeye nazikçe uygulayın, birkaç dakika beklettikten sonra su ile durulayın. Bu çözelti cildinizi arındırır, cildinizin sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar.

-Diş ağrısı rahatlatmak

Eğer diş ağrısı veya ağız yaraları rahatsız ederse tuz bu problemlerinizi çözebilir. Bir miktar tuzu ılık su ile karıştırın ve tuz tamamen eriyene kadar bekleyin. Ağzınızı bu çözelti ile yıkayın ve tükürün. Hemen etkisi göreceksiniz.

-Dişlerinizi beyazlayın ve ağız sağlığınıza daha iyi bakın

Kabartma tozu ve tuzu eşit miktarda karıştırın ve dişlerinizi beyazlatmak için bu karışımı kullanın. Dişleriniz inci gibi beyaz olacaktır.

-Giysilerinizi Tuzla Yıkayın

Giysilerinizi yıkadıktan sonra daralabileceğinden korkuyorsanız, düzenli yıkama programınıza bol miktarda tuz ekleyin. Fakat bu sadece giysilerinizi  kurutucuda kurutmadığınız zaman faydalıdır.

-Halılarınızı ve perdelerinizin canlı renklerini geri getirin

Tuz, parlaklık ve canlı renkleri kilimlerinize ve perdelerinize geri kazandırmanıza ve yeni ürünler kadar güzel görünmesine yardımcı olabilir. Sadece bir yıkamadan sonra sonuçlara hayran kalacaksınız. Biraz su ile tuzu karıştırın, tuzu eriyene kadar karıştırın. Çözeltiye bir bez koyun, birkaç dakika bekletin ve tüm halılarınızı, kilimlerinizi ve perdelerinizi ovun. Daha sonra kurumaya bırakın ve harika sonuçlara hayran olun.

Bu çözümü kullanan kişiler, piyasada bulunmayan başka bir leke çıkarıcı maddenin sağlayamayacağı en inatçı lekeleri bile çıkarabileceğini söylemişlerdir.