İyi Şansın Simgesi Olan Eski Tibet Sembollerinden Sizin Favoriniz Hangisi?

C_Users_Lenovo_AppData_Local_Packages_Microsoft.SkypeApp_kzf8qxf38zg5c_LocalState_d81548df-3ee1-40c1-a25a-c466ce4ddf59-1.jpg

Eski çağlardan beri Hint mitolojisinde iyi bir servet belirtileri kurulmuştur. Tibet Budizmi, en eski ve en iyi bilinen olarak kabul edilen sekiz sembol grubuna sahiptir. Bu sekiz sembol, Altın Balık, Şemsiye, Semaver, Lotus Çiçeği, Deniz Kabuğu, Sonsuz Düğüm, Tekerlek ve Bayrak içerir.

 1. En Çok Beğendiğiniz Tibet Sembolünden Birini Seçin

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8

İyi Şansın Simgesi Olan Eski Tibet Sembollerinden Sizin Favoriniz Hangisi?

Oluşturuldu
 1. Test sonucu

  Sonsuz Düğüm Sembolünü Seçtiniz

  Dharma sürekli ve tükenmezdir, zaman ise bir yanılsamadır. Sonsuzluğun Düğümü bu gerçeği sembolize eder. Aydınlanma arayışı, dünyevi sorumluluklardan vazgeçmek anlamına gelmez. Düğüm, Buda'nın öğretisinin, dini düşüncenin ve maddi yaşamın iç içe geçtiği bir temsilidir.

  Sonsuz Düğüm, hem sakin hem de hareketi yayan bir başlangıç ??ya da bitişsiz bir çizgidir. Bu dünyadaki her şeyin birbirine bağlı olduğu fikrini temsil eder.

  Bu aynı zamanda Buda'nın sonsuz şefkatinin bir sembolüdür. Aslen,bu sembol Vishnu'yla ve onun servetine layık olan Lakshmi'ye olan sevgisi ile ilişkilendirilmiştir. Sonsuz düğüm kolyesi, sonsuz düğümle ilgili dekoratif eşyalar gibi çeşitli ilham verici ürünleri kullanabilirsiniz.

  Sonuçlarınızı Paylaşın
 2. Test sonucu

  Tekerlek Sembolünü Seçtiniz

  Hukukun Çarkı olarak da bilinen sekiz kollu Dharmaçarkı (Tibet'teki chos kyi), Budist simgelerinin en eski ve en bilinenleri arasındadır ve Hindistan'daki büyük Budist kral Asoka'nın zamanına kadar uzanır.

  Bu tekerlek tümüyle Buda'nın öğretisini içine alır. Bu sekiz konuşmacı, tüm canlı varlıkların ruhsal aydınlanmasına yol açan Buda'nın Asil Sekiz Yolunu temsil eder. Dairesel şekil mükemmeliyet fikrini çağırır-dharma yolunu izleyerek samsara'nın sonsuz döngüsünün en iyi yoluna ulaşılır.Bir tekerleğin merkezi odak noktasıdır.Burada, meditasyon uygulamasının özü olan iç disiplini temsil eder.Tekerleğin ağız kenarı tekerlekleri birbirine bağlar ve tüm yapıyı bir arada tutar. Bu mindfulness (Samadhi) ya da ‘şu anda yaşamak’ Budist öğretilerinin bir köşe taşıdır.

  Tekerleğin ileriye doğru hareketi, Buda'nın öğretisinin yayılmasına işaret ediyor. Sakyamuni aydınlanma doktrinini ortaya koyduğundan beri, Dharma Çarkı, Hindistan'dan neredeyse tüm Asya'ya ve modern zamanlarda, Batı'ya da Birçok Asya ülkesi Dharmaçarkı'nı ulusal bayraklarına dahil etmişlerdir.

  Sonuçlarınızı Paylaşın
 3. Test sonucu

  Lotus Çiçeği Sembolünü Seçtiniz

  Lotus hem Sanskritçe hem de Tibet'te padma olarak adlandırılır. Çamurlu balçık kökünden güneşe  çıkmak için su yükselir. Lotus güneşe doğru yükselir, bu insanın ruhunun yolculuğunu yansıtan bir gelişmedir. Acı ve günahla, aydınlanmanın güneşine çıkmadan önce çeşitli deneyimlerden geçeriz. Birçok bitki su üzerinde büyür; sadece sağlam gövdesi ile su yüzeyini temizlemesine ve sabit durmasına izin veren lotusdur.

  Kalplerimizin bir lotusun kapalı yaprakları gibi olduğu söylenir. Birleştirici Budist erdemler lotusun tam güzelliğine çiçek açmasını sağlar. Buda'nın niçin bir lotus üzerine oturtulduğunun asıl sebebi de budur.

  Beyaz Lotus zihnin saflığını ve evrimleşmiş ruhu temsil eder.Pembe Lotus mükemmelliğinde eşsizdir ve Buda'nın kendisini sembolize eder.Mavi Lotus, ruhun duygularının fethini sembolize eder, kırmızı bir lotus ise merhamet ile ilişkilendirilmiştir.

  Sonuçlarınızı Paylaşın
 4. Test sonucu

  Altın Balık Sembolünü Seçtiniz

  İnsanoğlu olarak, samsara ile yaşamak zorundayız, ya da her aşamada acı çeken doğum, ölüm ve yeniden doğuş döngüsü.Buda'nın öğretileri bizi samsara'dan kurtuluşa giden yola çıkardı; altın balık, bu özgürlüğün bir sembolüdür, bir sevinç yaratığı, bir elementinde, kendiliğinden oluşan acı ve korku olmadan kendiliğinden yok olan bir hayat yaşamaktadır.

  Budizmde, balık doğurganlığı ve bolluğu temsil eder.Genellikle güzel bir sazan olarak tasvir edilir, Asya'da zarafeti, boyutu ve uzun ömrü  nedeniyle kutsal olarak kabul edilir.

  Aslında, altın balık, insanlara, samsara'nın ötesinde yatan ruhsal mutluluğun  dünyevi hayatta yaşayabileceği her şeyden daha güzel olduğunu öğreten  bir simgedir.

  Sonuçlarınızı Paylaşın
 5. Test sonucu

  Deniz Kabuğu Sembolünü Seçtiniz

  Sağ-spiralli bir deniz kabuğu nadir buluntudur ve Budizm'de kutsal kabul edilir. Yönünün evrendeki göksel bedenlerin hareketi ile uyumlu olduğu düşünülmektedir

  Deniz Kabuğu sembolü Buddha'nın öğretilerinin yaygın etkisini ve egemenliğini ilan eder. Büyük ruhani gücün simgesidir ve rezonansının kötü ruhları dışarı attığı düşünülmektedir.

  Sonuçlarınızı Paylaşın
 6. Test sonucu

  Şemsiye Sembolünü Seçtiniz

  Doğada, gökyüzünün kubbesi dağın üstündedir. Budizm'deki şemsiye sembolik olarak gölge oluşturan bir cihazdır ve bu nedenle ısıdan korunma sağlar. Ayrıca, Hint mitolojisinde, şemsiye geleneksel olarak kraliyetle ilişkilendirilmiştir. Başının üstünde tutulduğu zaman, onur ve saygıyı yansıtır ve bu nedenle Buda genellikle dekoratif bir şemsiyenin altında otururken tasvir edilir.

  Güneşin sıcaklığından sığınan şemsiyenin konsepti, Buda'nın bizi açgözlülük, şehvet ve ıstırabın olumsuz etkilerinin “ısısı” ndan koruyan Buda'nın öğretilerine dönüşüyor, ruhun aydınlanmaya doğru yolculuğunun yolundaki engellerden koruduğu düşünülmektedir.

  Tibet şemsiyesi, kraliyet tarafından kullanılan Hint ve Çin tasarımlarından esinlenmiştir. Ahşap sopası, kubbe şeklindeki bir “etek” ile kubbe şeklindeki bir kapakla kaplıdır. Kubbe, bilgeliği  etek ise merhameti temsil eder.

  Sonuçlarınızı Paylaşın
 7. Test sonucu

  Semaver Sembolünü Seçtiniz

  Semaver sınırsız zenginliğin sembolüdür.

  Geleneksel olarak, Budist hazine vazoları kutsal malzemelerle doldurulur ve sunaklar üzerine yerleştirilir. Onlar uyumlu bir çevreye elverişli olduklarına inanarak yaylar ve dağ geçitlerinin yakınında gömülüdürler. Varlıklarının zenginlik çekeceğine inanılmaktadır.

  Daha önemlisi, semaver Buda'nın ruhsal zenginliğini temsil etmesidir. Ne kadar uzakta olursa olsun, her zaman daha fazla gelecek.

  Sonuçlarınızı Paylaşın
 8. Test sonucu

  Bayrak Sembolünü Seçtiniz

  Hint mitolojisinde bayrak veya zafer bayrağı genellikle askeri bir standart olarak yer almaktadır. Budizmde, cehaletin Fethi sembolüdür.

  Aynı zamanda, Buda'nın zaferinin ya da aydınlanma yolundaki engellerin simgesidir. Bunlar tutku, açgözlülük, duygusal bozulma ve ölüm korkusu. Aydınlanmaya ulaşmak için, tüm duyarlı varlıklar bu engelleri aşmak zorundadır.

  Geleneksel olarak, dövülmüş bakırdan yapılmış silindirik pankartlar Budist tapınaklarının dört köşesine yerleştirilir. Budist doktrininin dört yöne yayılmasına ve Buda'nın zaferine işaret ediyorlar.  Sonuçlarınızı Paylaşın