Fiziksel Dokunuş Çok Önemlidir. İşte 5 Nedeni

İşitme ve görmenin en önemli duyu olduğuna inanıyoruz, ancak gerçek şu ki dokunma bu ikisinden daha önemlidir.

Gün içinde nesnelere, gerçek canlılara kadar pek çok şeye dokunuyoruz, bu nedenle dokunma çok önemli bir anlam ifade ediyor.

Bu videoda 5 maddede dokunmanın neden bu kadar önemli olduğundan bahsedeceğim.

1. İyileşmeye yardımcı olabilir.

Akupunktur ve masajlar dokunma içerir. Bebekler, anneleri veya babaları onlara dokunduğunda sakinleşir. Aynı zamanda zihinlerimiz için de şifa olabilir, birinin size dokunmasıyla size karşı hissettikleri hakkında çok şey fark edebilirsiniz.

2. Dokunarak pozitif enerji alabilir ve verebilirsiniz.

Bilim bu iddiayı destekliyor çünkü önemseyen birine dokunduğumuzda vücut oksitosin salıyor. Bu hormona ayrıca iyi hissetme hormonu da denir ve pozitif enerji almamıza ve vermemize yardımcı olur. Oksitosin salınımı kendimizi daha iyi hissetmemize neden olur.

3. Diğer insanlardan istediğinizi elde etmenize yardımcı olabilir.

Bir iyilik isterken sık sık ellerimizi otomatik olarak birbiriyle tutarız. Birine dokunmak aslında sormakta olduğunuz şeyi elde etmenize yardımcı olabilir.

4. Dokunma yardımı ile diğer insanlarla daha iyi bağlantı kurabiliriz.

Dokunmakla, yalnızca dostça bir dokunuş ya da bundan çok daha fazlası olsa da, diğer insanlarla olan bağlantıyı hissedebiliriz. Biri sizin hakkınızda ne hissediyor olursa olsun, tek bir dokunuş size hisleri hakkında çok şey söyleyebilir. Ancak, iyi niyetli olan birinden samimi bir sarılmadan daha iyi bir şey yoktur.

5.Dokunmak İletişim İçin İyi Bir Yoldur

Birine dokunduğunuzda, daha sonrasında o kişiyle daha iyi iletişim kurmanıza yardımcı olacak bir bağ yaratırsınız. Tüm hayallerimiz, arzularımız, umutlarımız, başarısızlıklarımız dokunulduğunda söz konusu olduğunda ifade etmeyi kolaylaştırır. Hepimiz derinden önemsediğiniz kişi size sarılmaya başladığında ortaya çıkan sıcak hissi biliyoruz.