20 ADIMDA RÜYALARINIZI KONTROL EDİN

İstediğiniz her şeyin sahibi olmanızın, kendi dünyanızı yaratabilme fırsatının anahtarıdır ‘Lucid Dream’.

 1. 1 Rüya, bilincimizin en gizemli ve merak uyandıran olaylarından birisidir.


 2. 2 Bilinçaltımızın, günlük hayatımızda karşılaştığımız olay ve kişileri farklı şekillerde ve daha yoğun bir biçimde yeniden canlandırmasıdır, rüya.


 3. 3 Rüyamızda mental anlamda muhakeme yeteneğimizi kaybederiz. Zaman ve mekan algımız bir anlamda yok olur.


 4. 4 Rüyalar çok kısa sürmesine rağmen beynimiz bu kısa süre içinde olayları çok hızlı bir biçimde kurgular ve bu sayede biz saatlerce rüya görüyormuş hissine kapılırız.


 5. 5 Bir nevi ‘Inception’ filminde olan olayları, her rüya gördüğümüzde, her birimiz yaşarız.


 6. 6 Normal uyku sırasında beyin fonksiyonları yavaşlar. Fakat ‘REM’ olarak adlandırılan uykunun bölümünde, beynimiz normal fonksiyonlarında çalışır ve hızlanır. Rüyayı da işte bu evrede görürüz.


 7. 7 Halk arasında ‘Karabasan’ olarak da bilinen, uyku sırasında yaşanan ani refleks boşalmaları da yine bu evrede(REM) gerçekleşir.


 8. 8 Rüyaların yapısını inceleyen ve analizini tarihte ilk yapan psikanalistler Sigmund Freud ve Carl Gustav Jung’ dur.


 9. 9 Sigmund Freud’a göre rüyamızda gördüğümüz her şey aslında kendimiziz.


 10. 10 Rüyada, bilinçaltımızın canlandırdığı olaylar üzerinde çoğumuz etki sahibi olmaktan ziyade izleyici konumundayızdır. Rüya görürüz, uyanırız, çoğu zaman hatırlayamayız dahi.


 11. 11 Peki rüyada bilincimiz yerinde olsa ve yaptıklarımızı kontrol edebilsek nasıl olurdu?


 12. 12 Lucid Dreaming ya da Kontrol Edilebilir Rüya, uyku sırasında uykuda olduğunuzun bilincinde olmanız ve rüyanızı kontrol edebilme durumunuz olarak tanımlanabilir.


 13. 13 Kısaca ‘bilinçli rüyalar’ olarak da adlandırabiliriz sanırım. Rüyalarınızın kontrolünü elinize aldığınızı varsayabilirsiniz.


 14. 14 Elbette herkes bu mükemmel deneyimi yaşayamıyor. Çoğu kişi rüyasının bir figüranı olmaktan öteye maalesef gidemiyor.


 15. 15 Fakat bunu başarabilenler, rüyalarında zaman ve mekan kavramı olmadığı için, her türlü deneyimi yaşayabilirler.


 16. 16 ‘Her şey iyi güzel de biz nasıl yapacağız abi bunu’ diye içinizden geçirdiğinizi hissedebiliyorum kol. O iş o kadar kolay değil maalesef ama birkaç tüyo vereyim.


 17. 17 Öncelikle uyuduğunuz yerde rahat hissetmeniz önemli. Uykuya dalmadan önce, içinizden bol bol ‘Lucid Dream’ olayını düşünün, bunu kendi kendinize tekrar edin.


 18. 18 Uykuya dalmadan önce hep aynı şarkıyı dinleyin, uyku sırasında bu şarkıyı duymaya başlarsanız eğer kendinizi rüyada olduğunuzu anlayacağınız konusunda şartlandırın.


 19. 19 Bunu bir cisim ile de yapabilirsiniz. Baş ucunuza bir cisim koyun, mesela saatiniz, ve uyumadan ona bir süre bakın. Uyku sırasında onu görürseniz eğer, rüyada olduğunuzu anlayacağınız konusunda kendi kendinize telkinler verin.


 20. 20 Rüyanızı kontrol edebilmek sadece sizin elinizde değildir ve belli bir süreç gerektirir. Her istediğiniz an ‘Lucid Dream’ görebilmeniz de mümkün değildir maalesef.


  Fakat fantezilerinizde uçabilmenin, uçarkende her istediğinizi yapabilme gücünün sizde olduğunu hissedebilmektir ‘Lucid Dream’.