Seçilen bir resim, hakkınızda beklenmedik bir gerçeği söyleyebilir

KARAKTER-SEC-KAPAK-1.jpg

Zihinsel bozukluklar film yönetmenleri ve aktörler arasında önemli bir konudur. İkincisi karakterleri doğal şekilde öyle canlandırır ki, psikiyatrlar için gerçek bir yaşam ansiklopedisi haline gelebilir.

Carl Jung, bir kişinin kendisinin, en az hoşuna giden kişilik özelliklerini bile gözlemleyebileceğini öne sürdü. Léopold Szondi, kişiliğin farklı boyutlarıyla portre dizisine dayanan bir test hazırladı.

Ünlü psikiyatristlerin eserlerinden ilham aldık ve kendi karakterlerimizle bir test yaptık.

 1. En Az Hoşunuza Giden Resmi Seçin

Seçilen bir resim, hakkınızda beklenmedik bir gerçeği söyleyebilir

Oluşturuldu
 1. Test sonucu

  Sadist Kişilik Bozukluğu

  Karakter teşhisi: 2007 yapımı Komik Oyunla filmindeki hoş genç adamdaki sadist kişiliği tanımak zor. Seçiminiz ne anlama geliyor: Sakin ve makul bir insan gibi görünüyorsun, ama aynı zamanda inatçısın. 

  Bir şeyi yapmak istemezsen, bunu yüksek sesle söylemezsin. Bilakis, görevden kurtulana kadar birçok zorluk çıkaracaksın. İnsanlar üzerinde psikolojik baskı kurmaktan hoşlanıyorsun. İçsel benliğin, baskın olma ihtiyacını bastırmaya çalışır.

  Sonuçlarınızı Paylaşın
 2. Test sonucu

  Epilepsi

  Karakter teşhisi: Arjantinli yönetmen Fabián Bielinsky’nin filmi The Aura, epileptik nöbetler geçiren bir tahnitçinin hikayesini anlatıyor. Seçiminiz ne anlama geliyor: İnsanlar seni sevimli ve çekici biri olarak görüyor. 

  Kolay ve oldukça sorumlu birisin. Bununla birlikte, uzun süre önce öfkenizi kontrol altına almışsınız ve patlamaları kimseye göstermezsiniz. İçsel benliğiniz, olumsuz özelliklerin üstesinden gelecek yeni bir kişilik oluşturmaya çalışıyor.

  Sonuçlarınızı Paylaşın
 3. Test sonucu

  Katatoni

  Kişilik teşhisi: Oliver Sacks’in byografisine dayanan Awakenings filmi, tamamen hareketsizleşme veya uyuşma ile tanımlanan bir hastalık olan katatoni sendromunu araştıran bir doktorun hikayesini anlatıyor. Seçiminiz ne anlama geliyor: 

  Çok utangaçsınız ve değişikliklerden hoşlanmazsınız. Bozmayacağınız kendi yaşam kurallarınızı belirlemişsiniz. Nedeni çocukluğunuzda gizli olabilir, gerçeklik ile bağlantıyı korumak için zihinsel hiperaktivitenizi bastırmış olabilirsiniz. İç benliğiniz hala kontrolünü kaybetmekten korkuyor.

  Sonuçlarınızı Paylaşın
 4. Test sonucu

  Şizofreni

  Kişilik teşhisi: The Perfect Host’da, iyi bir insanın bir canavara dönüştüğünü görebilirsiniz – yönetmen Nick Tomnay tarafından seçilen şizofreniyi ekranda göstermenin mükemmel yolu. 

  Seçiminiz ne anlama geliyor: Kayıtsızlığını, onlara katılmaya çalışmak ve onları hayatınızda tutmak için, başkalarından gizlemeye alışmışsın. Yalnızlık duygusunu saklıyorsun. İlişkilerin çok sığ gibi görünmesinin sebebi budur ve sık sık yalnız yaşamanın size daha uygun olduğunu düşünürsünüz. İçsel benliğinizden kaçmanız için daha sosyal olmak esastır.

  Sonuçlarınızı Paylaşın
 5. Test sonucu

  Agorafobi

  Kişilik teşhisi: Filmin ismi zaten konuşuyor- Agorafobi (açık alan korkusu ve tuzağa düşme hissi).

  Seçiminiz ne anlama geliyor: Çok utangaç gbi görünürsünüz. Bununla birlikte, psikolojik istikrarınız, insanların görüşlerine bağlıdır. Yaşamınızdan genellikle memnun değilsinizdir, ancak bunu sır olarak saklarsınız. İçe dönük davranışınız iç korku ve endişeyi gizler.

  Sonuçlarınızı Paylaşın
 6. Test sonucu

  Asperger Sendromu

  Kişilik teşhisi: Adam’ın baş karakteri, Asperger sendromlu utangaç ve nazik bir adamdır. Seçiminiz ne anlama geliyor: İçinizde yaşayan 3 kişilik var – bir aktör, yalnız bir kişi ve dışlanmış biri. Çok açık ve kaygısız biri olabilirsiniz, ancak sonra insanlardan saklanarak, bir ruh eşi bulmayı isteyebilirsiniz. 

  Bu dünyayı farklı şekilde algılıyorsunuz ve bazen bunun size şiddet dolu görünüyor. Bu nedenle daha kapalı olmayı ve duygusal soğukluğunuzu insanlara göstermeyi tercih ediyorsunuz.

  Sonuçlarınızı Paylaşın
 7. Test sonucu

  Depresyon

  CKişilik teşhisi: Suç komedi-drama filmi Filth, bir grup karakterin zihinsel meselelerini ve bunlar arasındaki depresyonu sahneler. Seçiminiz ne anlama geliyor: İnsanlar sizi çok iyimser, sosyal ve kaygısız bir insan olarak görüyor. Ancak evde yalnız kaldığınızda, çok üzgün ve duyarsızsınız ve iç acınızı gizlemiyorsunuz. 

  Muhtemelen düşüncelerinizden saklanmanın bir yolunu bulmuşsunuz – kendinizi tamamen unutarak, birisinin sorunlarıyla derinden ilgileniyor ve bazen bir psikiyatrist gibi hareket ediyorsunuz.

  Sonuçlarınızı Paylaşın
 8. Test sonucu

  Dissosiyatif kimlik bozukluğu

  Kişilik teşhisi: Tacizci annesinin ölümünden sonra Peacock’daki ana karakter, onun elbiselerini giymeye ve peruk takmaya başlar. Bu tür davranışlar, dissosiyatif kimlik bozukluğu olarak adlandırılır. 

  Seçiminiz ne anlama geliyor: Çocukluktan bu yana, cinselliğinizi tanımlamaya çalışıyordunuz ve şimdi görünüşünüze dikkat ediyorsunuz. Öz benliğinizin esas görevi cinsiyet kimliğini bastırmaktır. Bir erkek ve bir kadının nasıl görünmesi gerektiğinden çok eminsiniz. Görünüşünüzde herhangi bir sapma reddedilme ve dargınlık yaratır.

  Sonuçlarınızı Paylaşın
 9. Test sonucu

  Bipolar Bozukluk

  Kişilik teşhisi: Javier Bardem, “No Country for Old Men” adlı gerilim filminde manik depresif seri katil rolünde muhteşem performans gösterdi. 

  Seçiminiz ne anlama geliyor: Her şeyi kontrol altında tutan mantıklı bir insan izlenimi yaratırsınız. Ancak kendinizi tutmayı bırakırsanız, bunu kaybedeceksiniz. İçinizde zor kontrol edebildiğiniz duygularınız var ve küçük bir kaza sizi kontrolden çıkarabilir. Aşırılıklardan ve gürültülü yerlerden kaçınırsınız.

  Sonuçlarınızı Paylaşın