Şeker Vücudunuzu Nasıl Mahveder: 9 Tehlikeli Etki

Şeker, birçok insanın diyetine çok sayıda nüfuz eden görünmez bir düşmandır. İlk önce, çayın üzerine birkaç kaşık eklemek istersiniz. Daha sonra, bir film izlerken bir parça çikolata ya da kurabiye yiyip farkına bile varmadan, çok daha fazla şeker tüketiyorlar. Ama ne kadar zararlıdır ve daha az yemeyi nasıl öğrenirsiniz?

Şeker Tehlikesi Nedir?

1. Kilo alımını arttırır.

2. Kardiyovasküler hastalık riskini arttırır.

3. Yağlı karaciğere yol açabilir.

4.Hemen çok fazla enerji verir, daha sonra tükenmeye, yorgunluğa ve depresyona neden olur.

5.Yaşlanmayı hızlandırır.

6.Diyabet gelişme riskini arttırır.

7.Cilde zararlıdır; cilt durumlarının ortaya çıkmasına katkıda bulunabilir.

8. Eklem / kas ağrısı ve iltihabına neden olabilir, şiddetlendirebilir veya uzatabilir.

9.Bazı kanser türlerinin riskini arttırır.

Daha Az Şeker Nasıl Tüketilir?

Burada, hangi yiyeceklerin ve içeceklerin, diyetinizde azaltıp hatta reddetmek için şeker içerdiğini fark etmeniz gerektiğinden, iradesiz başarı elde edemezsiniz. Vücudunuzdaki şeker miktarını azaltacak birkaç öneriden bahsedelim:

1. Şeker Tüketimini Azaltın

İlk önce, minimum şekersiz çay ve kahve içebilirsiniz. İkincisi, meyve sularının ve meyveli yoğurtların da çok fazla şeker içerdiğini unutmayın. Üçüncüsü, içindekilerdeki şeker miktarı muazzam olduğundan, meyveli soda kullanımını da en aza indirin!

2. Yeterince Uyuyun

Birçok insan bilmez, ama uyku eksikliği, kendinizi enerjiyle doldurmak için tatlılarla neşelenmenizi sağlar. Aslında, bu duygu aldatıcıdır, tatmin etmek için tükettiğiniz şeker miktarı gerçekten yüksek olabilir.

3. Karnınız Açken Alışveriş Yapmayın

Birçok kişi bu kuralı duymuştur ancak şeker bağlamında şu anlama geliyor: eğer bir dükkana açken girerseniz, tatlılar da dahil olmak üzere daha fazla ürün alacaksınız, çünkü bu tür atıştırmalıklar genellikle öğünler arasında alınmakta ve çok büyük bir kısım kalori ve şeker olarak size dönmektedir.

4. Kahvaltıda Tatlı Bulundurmayın

Evet, kahvaltı gevrekleri yoğurt olmadan o kadar iyi olmayacak, ancak büyük miktarda şekerleri nedeniyle onlardan uzak durmayı öğrenmelisiniz! Size canlılık dalgası verir, ancak daha sonra kısa sürede kendinizi yorgun hissetmenizi sağlar. Yüksek proteinli bir kahvaltı öğle yemeğine kadar tam ve güçlü hissetmenize yardımcı olacaktır.

5. Etiketleri Okuyun

Genellikle, beklemediğiniz yerlerde bile şeker bulabilirsiniz; örneğin, domates sosunda. Hangi ürünlerin şeker içerdiğini bile bilmiyorsanız, şekerle savaşmak daha zor olacaktır!

6. Tatlıyı Hayatınızdan Çıkarın

Bu üzücü gelebilir – hatta acı verici. Ama bu mümkün! Elbette, özel günler için pasta almanızı yasaklamıyoruz, ancak her gün farklı tatlılarla kendinizi şımartmamanız gerekir. Bu darbelere hayır demeyi öğrenin. Tatlıları, taze meyve ile değiştirmek çok daha faydalıdır.

Vücut çok hızlı bir şekilde tatlılara alışmaya başlar. Kendinizi düzenli olarak tatlılarla şımartmaya alışkınsanız, ilk başta şeker düşmanı ile savaşmanız zor olabilir. Ancak, tamamen mümkün! İrade gücünüzü açın ve şeker alımınızı azaltabilirseniz ne kadar sağlıklı hissedeceğinizi düşünün.