Öğrendiğinizde Ufkunuzu Açacak 20 Şaşırtıcı Gerçek Bilgi

unutamayacaginiz-20-gercek-777x400-2.png

Daha önce belkide hiç duymadınız, öğrendiğinizde ise şaşıracağınız birbirinden ilginç şaşırtıcı gerçekler… İnsan biraz boşluk buldu mu beyniniz günlük yaşamınızda düşünmediğiniz farklı şeyleri merak etmeye başlar, örneğin bir bulut ne kadar ağırdır?

Uykumuzda koku alabilir miyiz? Bir insan vücudu ne kadar enerji üretir? Neyse ki sizin için tüm bu soruların cevaplarını bulduk!

Sizin için uykuya dalmadan önce düşünebileceğiniz 20 ilgi çekici bilgi hazırladık.

el.jpg

 Artık sadece elinizi kullanarak bir açının derecelerini öğrenebilirsiniz. Parmaklarınızı olabildiğince genişletin ve avucunuzu ölçmek istediğiniz açının yüzeyine koyun. Serçe parmağınız alt tarafa uzanmalı ve 0 dereceyi temsil eder. Başparmak ile serçe parmak arasındaki açı 90 derece, serçe parmak ve diğer parmaklar arasında sırasıyla 30, 40 ,40 ve 60 derece olacaktır.

 •   Hayatınız boyunca bilmeden neredeyse 16 katil ile tanışıyorsunuz.
 •     Bir kart destesini her karıştırdığınızda , kartları bu sırada olan tarihteki ilk kişi siz oluyorsunuz.

aylar.png

Her ayın gün sayısını parmak eklemlerinizi kullanarak öğrenebilirsiniz. Elinizi bir yumruk yapın ve ayları eklemlere göre saymaya başlayın. Her eklem büklümü ve boşluğu bir ayı temsil eder. Saymaya bir elinizden başlayın ve elinizin sonuna geldiğinizde diğer elin işaret parmağının büklümüyle başlayın. Eğer ay büklümün üstünde is ay 31 gündür , eğer boşlukta ise ay 30 gün veya daha az gün içerir.

 • Bir adet 43 cm’lik pizza iki adet 30 cml’lik pizzadan daha büyüktür.
 •     İnsan tükürüğü,morfinden altı kat daha etkili olan opiprfin adı verilen doğal bir ağrı kesici içerir. Ayrıca ,opiorfin hem anti-panik hem de anti-depresif bir etkiye sahip olabilir.

renkler.jpg

Beynimizin hayal edemeyeceği ”yasak” renkler vardır. İnsan gözünde birbirlerinin yerini tutan tonlardan oluşurlar, örneğin kırmızı – yeşil veya sarı-mavi gibi. Birisi sizden sarı-mavi rengini hayal etmenizi istediğinde siz yeşili hayal edeceksiniz. Oysa aynı zamanda hem sarı hem de maviden oluşan bir renk var ama biz hayal edemeyiz.

 Akciğerlerimizde bulunan oksiyen atomları, kaslarımızda bulunan karbon, kemiklerimizde bulunan kalsiyum ve kanımızdaki demir, yıldızların içinde doğmuş ve patladıkları zaman evrenin her yerine saçılmıştır. Bu aslında hepimizin yıldız tozundan yapıldğımızı ve kısmen uzaylı olduğumuzu gösterir.

60-yasina-geldiginde.jpg

60 yaşına geldiğin zaman tat tomurcuklarının yarısını ve tatlı, tuzlu ,ekşi ve acı arasındaki farkı söyleyeme yetini kaybetmiş olacaksın.

 • Uyurken herhangi bir koku alamazsın.
 •     Hamilelik sırasında , eğer kadının iç organlarından biri zarar görürse , bebek iyileşme sürecini hızlandırmak için kök hücrelerini hasarlı noktaya gönderir.
 •     Her gün kalbimiz 30 kmlik bir kamyon gezisi için yeterli enerji üretir. Beynimiz ise 10-watt’lık bir ampulü yakacak kadar enerji üretir.

trafik-lambalari.jpg

Çoğu insan sokak ışıklarının aslında göründüklerinden çok daha büyük olduğunu ve yoldaki çizgilerin göründüklerinden daha kalın olduğunu bilmiyorlar. Boyut algısı denilen bu fenomen için bir açıklama var.

 •   Her yıl, %98’ün yeni bir insan haline geliyor. Her yıl bu oranda yeni atomlar elde ediyorsun.
 •     İnsanların yaşaması için oksijen şart fakat hücrelerimizi oksitleyerek yaşlanmaya da sebep oluyor.
 •     Solunda sana en yakın oturan kişi sağındaki en uzak kişidir.
 •     Yaşın aslında sadece güneş çevresinde yaptığın dönüşlerin sayısı.

bulutlarin-fillere-gore-agirligi.jpg

Ortalama bir bulut 500 ton (100 fil) ağırlığındadır ve bir fırtına bulutu da 200.000 fil ile aynı ağırlıktadır. Bilim insanları bulutların boyutunu ve içerisindeki yaklaşık su miktarını bilerek tartabildiler.

1991’de , Sosyolog Scott Feld, bir kişinin ortalama sahip olduğu arkadaş sayısını hesapladı ve bu sayıyı o kişinin arkadaşlarının arkadaşlarıyla karşılaştırdı. İkinci sayı her zaman ilkinden daha yüksekti. Bu demek oluyordu ki sizin arkadaşlarınız her zaman sizden daha fazla arkadaşa sahipler. Arkadaşlık Paradoksu buradan gelmektedir.

2000.jpg

 •  1990’larda doğan insanlar iki milenyum, iki yüzyıl yaşadılar ve daha 30 yaşında bile değiller.

Siz de böyle ilginç bilgiler biliyor musunuz ? Yorum kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın!