Bu Parmak Hareketlerini Yaptıktan Sonra Vücudunuzdaki Değişimlere İnanamayacaksınız!

mudralar-758x520-1.jpg

Bazı el ve parmak hareketleriyle beden ve zihin sağlığınızda değişimler yaratabileceğinizi biliyor muydunuz? Yogada kullanılan özel işaretlere “mudra” deniyor. Sanskritçe’de mudra, mühür anlamına geliyor.

Mudralar vücudumuzda mucizevi değişikliklere ve gelişmelere yol açabilir. Stres ve ağrıyı gidermede yardımcı olur, gerginliği giderir, toksinlerden arınmaya yardımcı olur. Mudraların amacı sadece bedenin sağlığını korumaktan ziyade, aynı zamanda da insan bilincinin yükselmesi için çalışır. Bu şifa yöntemine inanlara göre bizim ellerimizde yüksek derecede aktif enerjik noktalar var ve parmaklarımız belirli bir enerji kanallarıyla bağlantılı. İşte bu mudralardan bazıları;

 

 1. 1 Gyan Mudra


  En kolay mudralardan biridir. Düşünceleri düzenler, konsantrasyonu arttırır ve optimizmi uyarır. Uykusuzluk, gündüz uyku halini ortadan kaldırmak için, yüksek kan basıncını normale döndürmek için de kullanılır.

 2. 2 Ksepana Mudra


  Negatif enerjiden arınmak için yardımcı olur. Gerginseniz bu gerginlikten kurtulmanız yardımcı olur.

 3. 3 Kubera Mudra


  Kubera Mudra dilek mudrasıdır. Frontal sinüsleri temizler. Bu mudra içsel sakinliği sağlar ve güven verir. Hedeflerinize ulaşmada kendinize olan güveninizi arttırır.

 4. 4 Garuda Mudra


  Kuşa benzeyen Garuda çok güçlü ve enerjik bir kuştur. Garuda mudranın etkisi çok güçlüdür, bu nedenle ölçülü yapılması gereklidir. Kan dolaşımını arttırarak, metabolizmayı hızlandırır, tüm bedene enejinin eşit şekilde dağılmasını sağlar. Ayrıca, bitkinlik durumlarında, ruh hali değişiklerinde yardımcı olur.

 5. 5 Namaste Mudra


  Namaste Nepal ve Hintliler’in selamlamasıdır. Bu mudranın anlamı, ‘’Benim ruhani varlığım, senin ruhani varlığını selamlıyor’’ veya ‘’Benim öz’üm, senin öz’ünü selamlıyor’’., demektir.

 6. 6 Apan Mudra


  Bu Mudra beyine dengeleyici bir etki verir. Bize sabır, huzur duygusu, güven  ve uyum verir. Bu mudranın temel amacı çeşitli zehir ve kirin atılımıdır.

 7. 7 Hakini Mudra


  Bu mudra hafızayı geliştirir, konsantrasyonun arttırılmasına yardımcı olur.