Hayat Enerjinizi Sömürmeye Çalışan ve Bir An Önce Fark Edip Önlem Almanız Gereken 5 İnsan Tipi

kotu-kadin-ayse-1.jpg

 1. 1 Sorumluluktan kaçan insanlar


  Bu tip insanlar yaptıkları eylemlerin sonucunu düşünmezler. Eğer hatalı bir davranış sergilemiş durum içindeyse, bunu başkalarının hataları olarak görürler. Bir nevi suçu üst ya da yapılan yanlışı üstlerinden atarlar. Böyle insanlar hayatınızda her zaman negatif etkiler yaratırlar. Kendi davranış ve tutumlarını değiştirmezler. Onların yanında bulunduğunuz sürece er ya da geç onların kurbanı olacaksınız. Bu insanların yarattığı sorunlarla uğraşmak istemezsiniz çünkü onlar, kendi sorunlarıyla ya da hatalarıyla bile yüzleşmekten kaçınan, bu olgunluğa erişememiş kimselerdir. Eğer onları hayatınızdan uzak tutabilirseniz, onların sorunlarıyla da uğraşmak zorunda kalmazsınız.

 2. 2 Kendi kendine zarar veren insanlar


  Bazı insanlar vardır ki onların hatalarını söylediğimizde kendilerini direkt olarak savunmaya çekerler. Sizin merhametinizi, ilginizi ve yardımınızı isterler ama asıl ilgilendikleri şey sorunları çözmek değildir. Eğer arkadaşlarınızdan birisinin bu tür bir desteğe ihtiyaç duyduğunu hissediyorsanız, er ya da geç arkadaşlığınızda stres ve sinir bozucu şeylerle mücadele etmeniz gerekecektir. Aynı şekilde, bu tip insanlar kendilerini geliştirmeye ve değiştirmeye ilgi duymazlar. En kötü şey ise siz gerçekten yardım etmek isteseniz bile, bunu çok fazla başaramayabilirsiniz. Eğer sergiledikleri davranışların sonucunda sayısız bahane sayıyorlarsa, onları durdurmanız mümkün değildir. Bu yüzden onlardan uzak durmanız sizin için iyi olacaktır.

 3. 3 Sadece eleştiri yapan insanlar


  Hiç kimse mükemmel değildir. Çünkü üstesinden gelmeye çalıştığımız kusurlara sahibiz ama bu her zaman birinin sizin için bunları belirteceği anlamına gelmiyor. Birisinin kaygılarını açık ve yapıcı bir şekilde ifade etmesi ile zayıf olduğunuz bir konuda sizi küçük düşürmek amaçlı belirtmesi arasında epey fark vardır. Eğer arkadaşlarınız arasında en ufak hatalarınızı bile çok çabuk bir şekilde size vurgulayan ve sık sık davranışlarınızı eleştiren biri varsa, toksik bir insanlar karşı karşıyasınız demektir ve bu da o tarz kişilerden uzak durmanız anlamına geliyor. Aksi halde kendinize olan saygınız zarar görebilir.

 4. 4 Duygularınızı sömürenler


  Bu tip insanlar birçok şekilde karşınıza çıkabilir. Bazı insanlar başa çıkamadığı sorunlar karşısında diğer insanların onlara acımasını ve merhamet göstermesini sever. Bazıları ise senin belli konularda fikirlerinizi kontrol altına almayı denerler. Bir kısmı da davranışlarınızdaki tüm kusurları yüzünüze vurur ya da size karşı sırf muhalefet olmak amaçlı bir mücadele içinde olmaya çalışan tiplerle karşılaşabilirsiniz. Tüm bunların ortak özelliği ise iletişim kurduktan sonra duygusal bir yorgunluk hissetmeniz olacaktır ve tabi bunun da ek olarak getirdiği stres… Duygularınızı adeta sömüren bu insanlardan da uzak durmak sizin için en iyi seçim olacaktır.

 5. 5 Her zaman kıskanç olan insanlar


  Sizin başarılarınızı ya da güçlü yönleriniz devamlı basite indirgeyerek kendilerini daha iyi hisseden birilerini tanıyor olabilirsiniz. Bu kıskançlığın en net halidir. Gösterilen başarı büyük ya da küçük fark etmez kişi yanınızda yer alıyorsa sizin modunuzu düşürebilecek söylemlerde bulunmamalı. Hayatınızda bu tarz insanlara ihtiyacınız yok. Sizin için ya da sizin başarınızla mutlu olamayan ve başardığınız işler konusunda sizi takdir etmeyi bilmeyen insanlardan uzak durun. Gerçek arkadaşlarınız sizin için her zaman mutlu olacaktır. Mutluluklarınıza gölge düşürmeye çalışmazlar. Onlarla birlikteyken mutluluğunuzu paylaştığınızda kendinizi suçlu hissetmezsiniz.