FBI Ajanlarının Geçtiği Pratik Zekâ Testinde Başarılı Olabilecek Misiniz?

fbi-one-cikan-1.jpg

Haydi Başlayalım!!!

 1. 1 Seri Katil

  Gizli bir seri katil yeni kurbanını evine davet etmiş ve kendisinden şüphelenmeyen kurbanıyla kırmızı masa örtüsü üzerinde güzel bir yemek yemiştir. Yemeğin ardından, kendi bahçesinden özel olarak topladığını söylediği elmayı bıçakla ikiye bölerek kurbanıyla paylaşmıştır. Elmayı yedikten kısa bir sonra kurban ölmüştür. Peki ama aynı elmadan yemiş olmalarına rağmen seri katile hiçbir şey olmamışken, kurban neden öldü?

  1. Cevabı Görmek İçin Tıklayın...
  Doğru!
  Yanlış!

  Cevap

  Katil elmayı kestiği bıçağın sadece tek bir yüzüne zehir sürmüştür. Bıçağın zehirli yüzüne denk gelen elmanın yarısını yiyen kurban doğal olarak hayata gözlerini yummuştur…

 2. 2 Kimyasal bir gizem

  Ünlü bir kimyager laboratuvarında ölü bulunmuştur. Polis olay yerini inceledikten sonra, bu olayada iki kişinin sorumlu olduğuna emindir. Ancak ellerinde 5 şüpheli vardır; Felice, Nicolas, Nathan ve Peter. Polis kimyagerin kitli dolabında bir not bulduktan sonra katilleri anında tespit etmiştir. Notta şunlar yazılıdır; “26-3-58 / 28-27-57-16”

  Peki ama polis böylesine anlamsız gözüken bir nottan katilleri nasıl tespit etmeyi başarabildi?

  1. Cevabı Görmek İçin Tıklayın...
  Doğru!
  Yanlış!

  Cevap

  Kurbanın ünlü bir kimyager olduğunu biliyoruz. Buradan yola çıkarak kasasında bulunan notu yorumlarsak bu rastgele gözüken numaraların aslında element tablosundaki elementlerin numaralarına denk geldiğini anlayabiliriz. 

  Ardından numaraların denk geldiği elementlerin kısaltmalarına baktığımızda, net bir şekilde iki ismin ortaya çıktığı görüyoruz; 

  26-FE, 3-Lİ, 58-CE = Felice 

  28-Nİ, 27-CO, 57-LA, 16-S = Nicolas

 3. 3 Evdeki cinayet

  Her pazar erken kalkıp spor yapan zengin bir işadamı bu pazar öğleden sonra evinde ölü olarak bulunmuştur. Cinayet vaktinde evde dört kişi bulunmaktadır. Adamın karısı, hizmetçi, aşçı ve bahçivan. Olay yerine cinayeti incelemeye gelen dedektifler olay anında herkese ne yaptığını sorar;

  Adamın karısı, kitap okuduğunu, aşçı kahvaltı hazırladığını, hizmetçi masanın ayağını tamir etmeye çalıştığını, bahçıvan ise çiçekleri suladığını söylemiştir.

  Peki ama bu cevaplardan yola çıkarak, dedektifler şüpheliyi nasıl tespit edebildi?

  1. Cevabı Görmek İçin Tıklayın...
  Doğru!
  Yanlış!

  Cevap

  Dedektifler şüphelinin aşçı olduğundan emindi. Çünkü her pazar sabahı erken kalkan işadamına öğleden sonra saatlerinde kahvaltı hazırlamış olması olasılıksızdır.

FBI Ajanlarının Geçtiği Pratik Zekâ Testinde Başarılı Olabilecek Misiniz?

Oluşturuldu
 1. Test sonucu

  Puanın
  Doğru!
  Share Your Result