YILDIZLARDAN GELDİKLERİNE İNANAN VE İKİ AYAK PARMAKLARI OLAN VADOMA KABİLESİ

8-9-650x400-2.jpg

Bu tür şeyleri gördükten sonra insan hayretler içerisinde kalıyor. Zimbabwe’nin acımasız topraklarında ufak bir kabile olan Vadoma kabilesinin üyelerinin neredeyse yarısında bu sendrom ortaya çıkıyor. Bu yüzden civar kabileler onlara deve kuşu kabilesi diyorlar. Gelin bu ilginç olaya beraber göz atalım.

 1. 1 Deve Kuşu Kabilesi Olarak Biliniyorlar.


  Deve kuşu Kabilesi olarak da bilinen bu kabile Zambezi Nehri Vadi’sinde yaşıyor. Afika’nın yaşadığı kıtlık malum. Tüm imkansızlıklara rağmen hayatını sürdürmeye çalışan bu kabileyi diğerlerinden ayıran şey ise ayak parmakları.

 2. 2 Yıldızlardan Geldiklerine İnanıyorlar.


  Ektrodaktili ya da Istakoz Pençesi hastalığına sahip kabile kendi atalarının yıldızlardan geldiğine inanıyor. Oysa sadece 7 numaralı kromozomda tek bir mutasyondan kaynaklanan bir hastalığa sahipler.

 3. 3 Dışarıdan Evlilik Yasak.


  Vadoma halkının küçük bir çevresi olması ve kabilenin yabancılarla evliliği yasaklaması sebebiyle bu hastalık kalıtsal hale geldi.

 4. 4 90 Bin Doğumda Bir Rastlanıyor.


  Ektrodaktili 90.000 doğumda bir görülen nadir bir durumdur. Bu rahatsızlığın birkaç türü bulunur ve bunların tamamı genetiktir. Bununla birlikte rahatsızlığın kalıtsal olması nadiren görülür.

 5. 5 Eğitimsizlik Hastalığın Yayılmasına Neden Oldu.


  Kendisinde bu sorun olan kişiler bu hastalığı doğacak çocuklarına geçirme riskine sahiptirler ancak kabilenin teknoloji ve eğitimden uzak olması bu riski fark etmemelerini sağladı ve evliliklerle hastalığı nesilden nesile taşıdılar.

 6. 6 Rahatsızlık Seviyesine Göre Ayakta En Fazla İki Ya Da Üç Parmak Görülüyor.


 7. 7 Parmak Eksikliği Genelde Hem Elde Hem De Ayakta İlk Dört Parmakla Sınırlıdır.


 8. 8 Hastalığın En Ağır Formlarında Beşinci Parmak Haricinde Tüm Parmaklar Eksiktir.


 9. 9 Bunun Yanında Çok Nadir Durumlarda El Ve Ayakların Aynı Anda Yarık Olduğu Vakalar Da Görülebilir.


  Bazı araştırma çalışmalarına göre vakaların yaklaşık dörtte biri ile yarısında yarık el ve yarık ayak birlikte bulunmaktadır.

 10. 10 Dünya Çok Büyük Ve Her Yanında Farklılıklar Barındıran Topluluklar Bulunduruyor. Kim Bilir Belki De Henüz Keşfedilmemiş Ne Olaylar Var.