30 Günde Karaciğerinizi Yenileyip Kilo Vermenize Yardım Edecek 8 Yiyecek

karaciger-yaglanmasi-07011979-1.png

Düzgün bir şekilde kilo vermek için, karaciğerimize düzenli olarak özen göstermeli ve detoksifiye etmeliyiz, çünkü o aşırı yağın sindirilmesi ve ortadan kaldırılmasından sorumludur.

Ne kadar ilginç olursa olsun, karaciğeriniz kilo vermek adına önemli bir organdır.

karacigeryaglanmasi.jpg

Mideniz yağları sindirmekle sorumludur. Bununla birlikte, unutmayın ki midenizin bu açıdan iyi işlev görebilmesi için gerekli olan safrayı üreten karaciğerin ve safra kesesinin yardımına ihtiyacınız vardır.

Karaciğeriniz en iyi şekilde çalışmaz ise, yağ olması gerektiği gibi sindirilemeyecek ya da ortadan kaldırılamayacaktır. Daha da kötüsü, metabolizmanız yavaşlayacak ve toksinler vücudunuzda kalacaktır.

Bu nedenle, sağlıklı bir karaciğer iyi bir sağlık ve refah ile eş anlamlıdır.

Vücudunuzdaki en büyük organa özen göstermek için sağlıklı beslenmeli ve günlük alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz.

Bugün, size yardımcı olması için küçük bir plan öneriyoruz. Bu 8 gıdayı diyetinize dahil etmeye çalışmanızı öneririz, böylece yavaş yavaş karaciğerinizi yenilemeye başlayabilirsiniz.

Az yağlı bir beslenme planına sadık kalırsanız, düzenli olarak egzersiz yaparsanız ve sigara gibi kötü alışkanlıklara bir son verirseniz, 30 günden daha kısa bir süre içerisinde gerçekten iyi sonuçlar alırsınız.

1. Kahvaltıdan önce bir diş sarımsak

cig-sarimsak.jpg

Boş bir mide üzerine bir diş sarımsak yemek muhtemelen doğal tıptaki en klasik reçetedir.

Şimdi, hepimiz bunun kolay olmadığını biliyoruz: Tadı çok hoş değildir ve genellikle size kötü bir nefes bırakacaktır.

Kötü nefese engel olmak için, biraz taze nane çiğnemenizi öneririz.
Bu küçük dezavantaja rağmen, eğer karaciğer fonksiyonunuzu optimum bir hale getirmek ve kilo vermek istiyorsanız, her sabah boş mideye bir diş sarımsak yemenizi öneririz.

Allisin ve selenyum içerdiği gerçeği, karaciğer adına kendisini temizlemek ve yenilemek konusunda yardımcı olması için idealdir.

2. Günde bir adet organik greyfurt

Pembegreyfurt.jpg

Greyfurt sağlıklı bir karaciğer için muhteşem bir meyvedir. Yüksek C vitamini içeriği ve antioksidanları karaciğerin doğal arınma işlevlerine yardımcı olur.

Kahvaltınıza her zaman taze sıkılmış greyfurt suyunu eklemenizi öneririz: bağışıklık ve sindirim sistemleriniz bunun için size teşekkür edecektir.

3. Kahve ya da yeşil çay

yesil-cay-faydalari-696x464.jpg

Kahvaltıya, bu iki muhteşem öneriyi ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, eklediğiniz tatlandırıcı türüne daima dikkat etmeyi unutmayın (en iyisi rafine şeker yerine bal veya stevya).
Hem çay hem kahve, kateşinler ve polifenoller gibi antioksidanlar açısından çok zengindir. Bu bileşenler karaciğerin bakımı için harikadır.

Bununla birlikte, çok fazla içmemeyi unutmayın: ölçülü olmak anahtardır.

4. Avokadoya “Evet!” Deyin

avocado-cut-in-half-ftr-696x435.jpg

Avokado, burada en çok tavsiye edilen besindir.

Kalbiniz için harika olan yüksek oranda omega 3 yağ asitlerini içerir. Buna ek olarak, yağ ve toksinleri yok etmeye yardımcı bir bileşik olan glutatyonu üretmek için karaciğerinize destek olurlar.

5. Karabuğday

karabugday.jpg

Karabuğdayı doğal yiyecek mağazalarında ya da yerel süpermarketinizin özel bölümünde bulabilirsiniz. Bununla birlikte ekmek, tatlı vs. yapabilirsiniz.
Bazı hormonların işlenmesine yardımcı olmak için, karaciğer koruyucusu olarak işlev gören bir bileşik olan inositol sayesinde karabuğdayın yağ metabolizmasını düzenlediğini bilmek ilginizi çekebilir.

Ayrıca toksinlerin ilaçlardan ve glükozdan temizlenmesine yardımcı olur.

Dahası, daha fazla enerjiye sahip olmanıza yardımcı olan proteinler ve temel aminoasitlerden oluşan en besleyici tahıllardan biridir.

6. Enginar

enginar.png

Enginarı asla diyetinizden çıkarmamalısınız. Sonuçta, sadece karaciğeriniz için değil aynı zamanda pankreasınız için de iyidir.
Doğal enzimleri, yağların sindirimiyle ilişkili olan tüm süreçlerin rejeneratörleri, koruyucuları ve iyileştiricileri olarak görev yaparlar.
Bunu akılda tutmaya ve haftada birkaç kez enginar yemeye değer.

7. Zerdeçal

Zerdeçal özellikle karaciğer için iyidir.

zerdacal.jpg

Eğer düzenli olarak biraz yağsız etle pirince eklerseniz ya da hatta biraz bal ile karıştırıp içerseniz, sansasyonel bir karaciğer için detoks özlü bir reçete elde etmiş olacaksınız.

İyi bir anti-enflamatuvar ve “altın renkli” bir baharat olduğu için, renginden dolayı çoklu özellikleri ve antioksidanları hakkında büyük bir ipucu verir.

8. Karaciğer için kırmızı pancar ve kuru üzüm reçetesi

pancar1.jpg

Bu içecek, karaciğerinize iyi gelecek olan doğal bir ilaçtır, kilo vermenize yardımcı olur ve yüksek dozda vitamin, mineral ve antioksidan sağlar.

Nasıl hazırlanacağını aşağıda öğrenin.

Malzemeler

2 ½ bardak su (625 ml)

2 ½ su bardağı pancar (300 g)

½ su bardağı kuru üzüm (65 g)

2 limonun suyu

Araçlar

Bardaklar

Konteyner

Meyve sıkacağı

Tencere

Blender

Talimatlar

İlk önce suyu kaynatın.

Ardından pancarı küçük küpler halinde kesin.

Su kaynama noktasına geldiğinde, suyu ısıdan uzaklaştırın.

Kuru üzümleri ve pancarı suya ekleyin, sonra tencereyi örtün ve 45 dakika kadar soğuması için bırakın.

Daha sonra içeriği bir blender içine koyun ve pürüzsüz, kremsi bir kıvama gelinceye kadar iyice karıştırın.

Limonları sıkın ve suyunu bu karışıma ilave edin ve biraz karıştırın.

Hazır olduğunda, bu reçeteyi 5 gün boyunca her sabah için.

Ne kadar iyi hissettiğinizi göreceksiniz!