Kendinizi Diğer İnsanların Olumsuzluğundan Temizlemenizin 8 Yolu

Çok empatik bir kişiyseniz, başkalarını dinlemeye, onları anlamaya ve desteklemeye istekli olursunuz. Ancak çoğu zaman kendinizi diğer insanların olumsuz duygularından ve enerjisinden koruyamazsınız.

Enerjinizi Korumanız Sizin İçin Çok Önemlidir

Çoğu insan empatik bir kişiyle birlikte olmak ister, çünkü kendilerini tanınmış ve kabul edilmiş hissettirir. Ancak empatik olmak büyük zorlukların kaynağı olabilir. Diğer insanların sıkıntıları bizi tamamen engelleyebilir ve çoğu zaman üzüldüğümüz durumu yanıtlayacak ve düzeltecek durumda değilizdir. Bu nedenle, kendinizle diğerleri arasında sınırlar koymak ve başkalarının duygularını sağlıklı bir anlayış ve kabul etmenin bizim sorunumuz haline geldiğinin farkına varmak önemlidir.

Kendinizi oldukça empatik bir insan olarak tanımlarsanız, biraz harekete geçmek iyi olur, böylece sizinle bir ilgisi olmayan şeylerden dolayı üzülmezsiniz. Kendiniz ve sevdiğiniz insanlar için enerjiyi koruyun ve bu bilgilerin, enerjinin ve duyguların sisteminize girmesine ve gücünüzü çekmesine izin vermeyin. Bunu şu 8 adımda yapmayı deneyin:

1. Kendinize Açıklayın

İyi ruh haliniz aniden değiştiğinde, korku, acı, üzüntü ve öfke gibi duygular yükseldiğinde, kendinize sorun – en son kiminle etkileşimde bulundun; çevreden hangi bilgileri aldınız; Hoş olmayan olaylara katıldınız mı? Cevabınız evet ise, kendinize sahip olduğunuz duyguların size ait olmadığını, ancak dışarıdan emildiğinizi açıklamaya çalışın. Birinin durumunu değiştirme, yardım veya onlara danışma konumundaysanız, bunu yapın, ancak o konumda değilseniz, kendinize yapabileceğiniz ve kendinize konsantre olabileceğiniz hiçbir şey olmadığını söyleyin. Kendinizi olumsuz duygulardan arındırın, çünkü kendinizi kötü hissettiğinizde kimseye yardım edemezsiniz. Başkalarının duygularını yaşamaya devam ederseniz, yapıcı bir şeye yatırım yapmak yerine gücünüzü yormuş olursunuz.

2. Daha Derine Bakın

Kendinize sorun, içinizde kendinizi kötü hissetmenize neden olan şey nedir. Sorunlarınızı düşünün ve onlarla ilgilenmeye başlayın. Kendinizde daha derine bakın ve eski yaralarınızı iyileştirmeye başlayın. Tüm bastırılmış duygularınızı kabul edin, onları hassasiyetle kucaklayın, oldukları gibi olmalarına izin verin, ifade edin ve sonra bırakın. Bu sürecin önemli bir kısmı, kendinizi ve başkalarını affetmektir, yani bu olumsuz duygulara neden olan herkesi affetmektir.

3. Yalnız kalmak İçin Kendinize Zaman Ayırın

Kendinle yalnız kaldığınızda, herhangi bir şekilde olumsuz duyguları yeniden gözden geçirme, ağlama veya kurtulma pozisyonundasınız demektir.

4. Çevrenizde Koruyucu Bir Kalkan Olduğunu Hayal Edin

Negatif bir insanın yanındaysanız veya kendinizi kötü enerjiyle dolu bir ortamda bulursanız, etrafınızdaki negatif enerjiyi iletmeyen ve başkalarının olumsuz duygularının size ulaşmasına izin vermeyen beyaz, şeffaf bir kalkan olduğunu hayal edin.

5. Suyun Gücünü Kullanın

Negatif bir kişiyle temastan sonra, negatif enerjiyi kendinizden yıkamanız iyi olacaktır. Duş alamıyorsanız, en azından yüzünüzü ve ellerinizi yıkayın. Birikmiş negatif enerjinin sizden düştüğünü hayal edin.

6. Duygularınızı İfade Edin

Hiç kimse duygularını bastırarak iyi bir şey kazanamadı, tam tersine, çeşitli hastalıklara giden bir yol oldu. Endişeyi, korkuyu, öfkeyi, anlaşmazlığı veya hissettiğiniz herhangi bir şeyi ifade etmeniz için kendinize izin verin.

7. Kendinizi Topraklayın

Toprağa bağlandığınızı, içinden emdiğiniz tüm negatif enerjiyi yolladığınızı ve daha sonra dünyadan pozitif enerji aldığınızı hayal edin. Bu egzersiz içimizdeki sağlıklı enerji akışını arttırır.

8. Açık Havada Biraz Zaman Geçirin

Doğadan daha iyileştirici bir şey yoktur. Sık sık su, toprak, temiz hava ile temas halinde olmaya çalışın… Rüzgârın sizde biriken negatif enerjiyi alıp götürmesine izin verin.