İlişkinizi Yok Eden Şok Edici 5 Hata

Hem erkekler hem de kadınlar, ilişkilerini yok eden bu şok edici hataları yapar. İlişkinin yeni olması veya birkaç yıldır var olması önemli değildir.

Şimdi bu hatalara bakalım ve bunlarla nasıl başa çıkılacağını bulalım ya da daha iyisi, ilişkinizin artık risk altında kalmaması için bunları düzeltelim:

Hata 1 – Sevdiklerinizle Rekabet Etmek

Bu, şaşırtıcı bir şekilde sık sık meydana gelen, ancak bir ilişkideki iki kişi tarafından fark edilmeyen çok yaygın bir hatadır. Ne siz ne de eşiniz bunu yaptığınızın farkında olmayabilir.

Belli kelimeler, bir bakış, omuz silkme gibi sıradan jestler bile rekabet etme arzusunu tetiklemek için yeterlidir. Sevdiklerinizle rekabet çok kurnazca olabilir ve sonra olaylar aniden patlayabilir.

Bir ilişkide insanlar kendilerini son derece güvensiz hissettiklerinde birbirleriyle rekabet etmeye başlarlar, değerlerini ve güçlerini iddia etmek isterler.

Rekabet, partnerinizin işleri yapma şekli hakkında alaycı sözlerde bulunma veya sık sık sevdiklerinize işleri ‘doğru’ yapmayı ‘öğretmeye’ çalışma şeklinde gelebilir. Eşinizi toplum içinde küçük düşürmek bile (bağırmak, kaba davranmak, genellikle incitmek veya kaba olmak), sevdiklerinizin içten içe çok zarar görmüş ve güçsüz hissetmesine neden olur.

Hata 2 – Sevdiğiniz Kişinin Ne Düşündüğünü Bildiğinizi Varsaymak

Bir çiftin araba kullanma sırasındaki bu tipik sohbetini düşünün. İçlerinden biri zaten kaybolduğunu fark etti:

Kişi 1: (SÖYLÜYOR) Son dönüşten önce yol tarifi sormalıydık.

Kişi 2: (HAYIR) Merak etme. Nereye gittiğimizi biliyorum.

Kişi 1: (ÇOK ENDİŞELİ) Zaten kaybolduk. Geri dönmeliyiz.

2. Kişi: (ZARAR GÖRÜLMÜŞ VE KIZGINLIK) Oh, öyle mi ?! Sen sürmek ister misin?

Kişi 1: (GERİ ALIN) Neden birdenbire bana kaba davranmaya başladın?

Kişi 2: (DÜŞMANCA) Çünkü aptal olduğumu düşünüyorsun!

Kişi 1: (ŞAŞKIN VE KIRGIN) Ne? Ben öyle bir şey yapmadım! Beni böyle suçlamaya nasıl cüret edersin ?!

Onlar bunu bilmeden önce, tartışma sürüyor ve birbirlerinin egosunu paramparça edecekler. Bunun nedeni, birinin diğerinin ne düşündüğünü bildiğini varsayması.

Hata 3 – Anlaşmazlıklarınıza Diğer İnsanları Dahil Etmek

Mükemmel ilişki diye bir şey yoktur. Büyüleyici prensiniz tarafından sonsuza dek mutlu yaşayacağınız sihirli bir an yok.

Bu gerçeği ne kadar erken kabul ederseniz, diğer insanları anlaşmazlıklarınıza dahil etme şeklindeki şok edici hatadan o kadar çabuk vazgeçersiniz, bu da ilişkinizi sonlandırabilecek bir eylemdir.

Bu ‘diğer insanlar’ kimler?

Partnerinizin sevdiği veya değer verdiği kişilerdir, örneğin aileleri, diğer akrabaları veya arkadaşları.

Bir anlaşmazlık sırasında sevdiğiniz kişiye hiç böyle bir şey söylediniz mi – bu şekilde davranmana şaşırmadım. Tıpkı baban gibisin! ‘

Ya da bu satırlardaki bir şeye ne dersiniz – Siz ve arkadaşlarınız hepiniz aynısınız. Açıkça bencilsiniz ve düşüncesizsiniz!

Sevdiklerinizle tartışmalara başkalarını dahil etmek, acıyı yüksek derecelerde büyütebilir. Bunun nedeni 1) eşinize zaten saldırıyor olmanız ve 2) değer verdiği kişilere de saldırmanızdır. Bunu yapmak, partnerinizi savunmasız hissettiren bir şeydir.

Hata 4 – Bağırmak

Birbirinizden bir dağ uzakta olmadığınız sürece, sevdiklerinize bir konuda anlaşmazlığa düşerken bağırmanız için kesinlikle hiçbir neden yoktur.

Sesini yükselttiğinizde, aslında yaptığınız şey partnerinizi kontrol etmeye çalışmaktır.

Tartışmanın hararetinde duyguları kontrol altında tutmak kolay değil. Bununla birlikte, partnerinize bağırmak, romantik alevinizi kolayca söndürebilir ve sevdiklerinizi buzdan bile daha soğuk hale getirebilir.

Hata 5 – Sakinleşmek

Bazı insanlar bir tartışmanın ortasında veya sonrasında ağlarlar, çünkü:

1. Zaten duygusal olarak çok yorgun musunuz ve kendinizi ‘savunmaya’ devam etmek için hiçbir duygusal rezerviniz kalmadı mı?

2.Daha fazla zarar vermek istemiyorsunuz ve ısrar ederek ilişkiyi koruyacaklarını mı düşünüyorsunuz?

3.Ağlamamaya veya başka bir güçlü duyguyu ifade etmemeye mi çalışıyorsunuz?

Sebep ne olursa olsun, sessiz kalırsanız, partnerinizin onu hayatınızdan çıkardığınızı hissedeceğini unutmayın. Sevdiğiniz kişi daha sonra tedirgin olabilir, öfkelenebilir ve hatta sizden intikam almaya yetecek kadar kızabilir.