Gözünüz Seğirmeye Başladığında Bu Ne Anlama Geliyor?


Hepimiz göz seğirmesi tecrübesine sahibiz ve bu kontrol edemediğimiz bir şey. Bu olduğunda, çok can sıkıcı bir durum ve biz buna neyin sebep olduğunu hep merak ediyoruz.

Göz seğirmesi, genellikle üst kapakta göz kapağının kontrol edilemez, tekrarlayan bir şekilde yanıp sönmesidir. Her iki gözdeki kasları etkiler ve her birkaç saniyede istemsiz bir hareket elde edersiniz. Birkaç dakika sürebilir veya birkaç gün devam edebilir ve sonra tamamen yok olabilir.

Göz seğirmesine neden olan nedir?

Bunu tecrübe ettiyseniz ve doktora gittiyseniz, doktor büyük olasılıkla size bunun sebebinin tam olarak ne olduğundan emin olmadığını söylemiştir. Genellikle yorgunluk, stres veya aşırı miktarda alkol, tütün ve kafein nedeniyle oluşur. Aşırı göz yorgunluğu, kuru gözler, alerjiler veya gözlerin veya zarın yüzeyinin bir tür tahrişiyle de bağlantılı olabilir. Ayrıca belirgin bir sebep olmadan da olabilir ve çoğu durumda zararsız ve acısızdır genellikle birkaç dakika içinde kaybolur.

Ancak göz seğirmesi blefarospazm veya amiyotrofik lateral skleroz (ALS) gibi daha ciddi bir nörolojik bozukluğun bir göstergesi olabileceği bazı durumlar vardır.

Blefarospazm erişkinlik döneminin ortalarında ortaya çıkabilir ve kadınlarda erkeklerden daha sık görülen bir durumdur. Ciddi değildir, ancak erken keşfetmezseniz veya tedavi edilmeden bırakırsanız, genel olarak belirtiler ve durum daha da kötüye gidebilir. Bu durum ilerledikçe ışığa duyarlı olduğunuzu hissedebilir, bulanık bir görüş elde edersiniz ve yüzünüz kıvrılmaya başlar. En ağır vakalarda, spazmlar o kadar güçlü olabilir ki, göz kapaklarınızı birkaç saat kapatabilirler.

Birkaç dakika süren ve hızlı bir şekilde kaybolan göz seğirmesi yaşarsanız, endişelenmeniz gereken hiçbir şey yoktur, ancak gerçekleşirse ve birkaç günden fazla sürerse bir doktora görünmeniz gerekir.

Gözünüz seğirmeye başlarsa ve 7 günden fazla sürerse;

Eğer seğirme göz kapağının tamamen kapanmasına neden olursa

Yüzünde spazmlar hissediyorsanız

Üst göz kapağınız sarkmaya başlarsa

Bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, o zaman bir göz doktoruna gidip ne hissettiğinizi açıklamanız gerekir. Doktor belirtileri inceleyecek ve sizi bir nöroloğa veya başka bir uzmana yönlendirebilir.

Seğirme nörolojik bir hastalık değilse, stres yaşadığınız anlamına gelebilir, kafein alımını azaltmanız ve uygun bir uyku almanız gerekebilir.

Gözünüz Seğirmeye Başladığında Bu Ne Anlama Geliyor?

Giriş

Tüm Özelliklerden Faydalanmak için giriş yapın !

Şifreyi Yenile

Back to
Giriş
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
İçerik Türü Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi Testi
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme, görüş belirleme ve ya oy verme
Hikaye
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Bilgileri
Açılan Liste
Açılan Liste
Listelenen
Listelenen
Anılar
Özel anılarınızı oluşturmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo yada Vine Videoları
Görsel
Resim ve ya GIF
Gif
GIF formatı