Etrafınızdaki Herkese İstediğinizi Yaptırmanızı Sağlayacak 7 Psikolojik Taktik

psikolojik-numaralar-hileler-1.jpg

 1. 1 Kalabalığı yarmak

  Kalabalık bir insan grubu arasından karşıya geçmeye çalışıyorsanız, gövdenizi dik tutarak ulaşmaya çalıştığınız yere doğrudan gözlerinizi dikin ve ardından ilerlemeye başlayın. İnsanların önünüzden nasıl çekildiğini gördüğünüzde hayretler içinde kalacaksınız. Ancak bu esnada  gözünüzde güneş gözlüğü olmamalı ve telefon gibi başınızı eğmenizi gerektirecek nesnelerle oynamamalısınız.

 2. 2 Karşınızdakini sakinleştirmek


  Karşınızda size öfkelenmiş bir tanıdığınız varsa ve onu sakinleştirmek istiyorsanız sakinleştirici sözler eşliğinde o kişinin oldukça yakınına oturun. İnsanlar öfkelendikleri zaman kişisel alanlarının çoğaltarak öfkelerini pekiştirme eğilimdedirler. İşte bu nedenle öfkelenen insanların bir çoğunu bağırır vaziyette ayağa kalkarken ya da ellerini-kollarını normal dışı bir biçimde sallarken görürsünüz. Ancak öfkelenme eğiliminde olan kişiye yakın durduğunuzda kişi, size oldukça yakın mesafedeyken daha fazla ileri gitmek istemeyecek, bu kadar yakınınızda dururken kötü şeyler söylemekten rahatsızlık duyacaktır.

 3. 3 Pazarlık


  İndirim almak, pazarlık yapmak istiyorsanız, ilk başta satın almak istediğiniz ürünün değerinin çok altında bir istekte bulunun. Örneğin 10 lira ederi olan ürün için 5 lira teklif edin. Buradaki amaç ürünü yarı fiyatına satın almaya çalışmak değildir. Bu teklifin reddedileceği zaten açıktır. İkinci teklifinizde 6 lira teklif edin. Yine kabul görmeyecektir. Ancak üçüncü teklifinizde 7 lira verdiğinizde büyük ihtimalle ürünü 7 liraya alacaksınız.

 4. 4 Doğru kulağa konuşmak


  Sağ ve sol beyin ayrımından yola çıkarak bazı tespitlerde bulunan bazı davranış bilimcilere göre birinden bir şey istediğimizde onu hangi kulağa söylediğimizin büyük önemi var. Buna göre sağ kulak tarafından işitilen sesler, mantıksal düşünce yapımız tarafından değerlendirilirken, sol kulak tarafından işitilen sesler duygusal düzlemde değerlendiriliyor. Yani karşınızdaki kişiyle iş, para, kariyer gibi alanlarda konuşarak onu ikna etmeye çalışıyorsanız, sağ tarafında, kişisel iltifat, arkadaşlık ilişkileri ya da romantik konularda iletişim kurmak istiyorsanız sol tarafında olmalısınız.

 5. 5 Heyecanlandırmak


  Eğer bir karşı cinsi etkilemek istiyorsanız onu ilk buluşmanızda lunapark ya da benzeri eğlence parklarına götürün. Gondol, çarpışan araba gibi heyacan uyandıran eğlence aletlerine binin ve hep yakınında olarak yalnız bırakmayın. Bu durum karşınızdaki kişinin, yaşadığı heyecan ve eğlence öğelerini sizin simanız ile eşleştirmesine ve sizden hoşlanmasına sebep olacaktır. Aynı şekilde fiziksel heyacan uyandıran her türlü etkinlikte, etkilemek istediğiniz kişiye yakın olursanız, sizden hoşlanmasını sağlarsanız.

 6. 6 İsmini sık sık kullanarak aynı fikirde olmak


  Sizden hoşlanmasını ya da etkiniz altına girmesini istediğiniz biri varsa, grup konuşmaları esnasında sık sık o kişinin ismini geçirin ve onunla aynı fikirde olduğunuzu beyan eden söylemlerde bulunun. Ancak bunu yaparken, karşınızdaki kişinin fikrini sorgusuz sualsiz  kabul ediyormuş izlenimi vermemeye dikkat etmelisiniz. Çünkü kendi fikriniz yokmuş gibi gözükmeniz tam tersine karşınızdaki kişiyi sizden soğutacaktır. Yani kendi yürüttüğünüz fikrin karşınızdaki kişinin fikriyle ortak payede buluştuğu izlenimi vermelisiniz. Bu karşınızdaki kişinin sizden hoşlanmasını sağlayacağı gibi, zeki olduğunuzu da düşündürtecektir.

 7. 7 Yemek paylaşmak

  Bu psikolojik hile tamamıyla yiyeceğin kıt olduğu eski çağlarda, ilkel atalarımızın birbirine duyduğu güveni pekiştiren bir kıstas olmasına rağmen, bir psikolojik hile olarak hala işe yaramakta. Yapacağınız şey oldukça basit. Karşınızdaki kişiye kendi yiyeceğinizden teklif etmek. Ancak buradaki kıstas teklifin gerçekliğinin sorgulanmayacak kadar açık olmasıdır. Örneğin sandviçinizden teklif ederken “yer misin?” diye sormak yerine yiyeceğinizden bir kısmı direkt olarak bölerek karşınızdaki kişiye uzatmak, karşınızdaki kişi yiyeceğinizi kabul etmese bile onun bilinçaltına güvenilebilir biri olduğunuz bilgisini işleyecektir.

  Kaynak